Какво не знаем за сроковете на годност
Снимка: Guliver / iStock
Датата върху опаковката не винаги означава срока, в който е безопасно да консумирате даден продукт. Масово се бъркат понятията „най-добро до“ и „годно до“, което води до изхвърлянето на купища годна за ядене храна, сочи доклад на Националния съвет за защита на природните ресурси в САЩ (NRDC) и експерти по законите за храните от Харвардския университет.
Повечето потребители са склонни да смятат, че датата, отбелязана върху продукта, обикновено придружена от текста „най-добро до“, означава докога хранителният продукт е годен за ядене.
В действителност, тя не се отнася до риска от хранителни отравяния или инфекция, а просто сигнализира периода, в който продуктът е най-свеж и качествен.
За храните, които не се държат в хладилника, изтичането на отбелязания срок може изобщо да не се отрази върху качеството и вкуса.
Според споменатото проучване обозначения като дата на производство, „най-добро до“, „за продажба до“ и „срок на годност“ се заменят произволно и без уточнения, което допринася за неинформираността на потребителите и ненужното изхвърляне на годна храна.
Експертите са изчислили, че 40 процента от храната в САЩ се изхвърля, без да се използва, заради сроковете върху опаковките, а повече от 90 % от американците изхвърлят годна храна.
Четете продължението в Обекти.бг.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари