Средното – по-амбициозно и самостоятелно
Снимка: Shutterstock
Учени от Тексаския университет анализирали данни от над 400 000 души в продължение на 25 години. Така стигнали до странна закономерност. Те установили, че първородните деца в семейството по-често имат здравословни проблеми - диабет и наднормено тегло.
Възможното обяснение е - стресът, защото очакванията към тях са завишени и заради стремежа им да достигнат по-добър успех в училище и кариерата.
В публикация в Independent британската журналистка Рейчъл Ози пък разкрива тайната на „детето по средата“ - това, което има по-малък, както и по-голям брат/сестра. Оказва се, че то е по-амбициозно и самостоятелно.
Защо да си първо дете в семейството носи здравни негативи?
Проучването установило, че в многолюдни семейства с пет деца, първородното 5 % по-често е с високо кръвно и 7 % по-често стада от наднормено тегло.
При второто дете рискът от хипертония е 3% по-нисък, а излишните килограми – с 4% по-малко в сравнение с първородното.
Освен това при първото дете нивото на триглицериди в кръвта също било по-високо в сравнение с това при второто и при третото.
И един плюс. Първородните са с 0, 32 см. по-високи от всяко следващо дете в семейството, установило проучването.
Второто дете
Британската писателка Ози анализира собствения си опит. И твърди, че „детето по средата“ е по-амбициозно и самостоятелно. То не получава особено внимание от страна на родителите, защото има по-малък и по-голям брат/сестра. И често остава в сянката им.
Това обаче носи редица предимства. То израства по-самостоятелно, защото родителите му са ангажирани е не му стоят постоянно зад гърба.
Често е и по-амбициозно, защото винаги иска да привлече внимание върху себе си.
Според Ози тези деца развиват умения да преговарят, защото често попадат в такива ситуации.
„Така е. Те са принудени да развият и ораторски качества, научават се да правят компромиси и желязно да се аргументират в споровете. Така превръщат позицията си в предимство,“ коментира психоложката Лин Грифин.
Мона Василева
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари