Гадинките превземат с лекота детски градини и училища
Снимка: Guliver / iStock
„Мамо, мамо, пък Силвето има въшки!“ - кънти гласът на 4-годишния ми син, който току-що се е прибрал от детската градина.
Съобщава ми „новина“, която явно майката на Силвето пази в строга тайна. Леглото на Силвето е до това на сина ми и по цял ден двамата играят глава до глава.
Естествено, и той е с въшки. Установявам го веднага, без дори да познавам гадинките. За първи път ги виждам в интернет, но няма съмнение – въшки са. Мърдат!
Семейният съвет взема решение за спешни мерки. Нищо, че е сряда, а часът - 19.00. Таткото тича до аптеката, купува препарат, мажем косата, къпем детето, а на сутринта съобщаваме на учителката, че е мазано и чистено, защото е донесло въшки.
С леки разлики отговорът горе-долу е следният: „О, да знаете миналия месец колко по-страшно беше. Цялата детска градина беше пламнала. Има ги и в училищата. Дъщеря ми, която е четвърти клас, ми каза“.
Да не си помислите, че този разговор доведе до проверка на косите на децата сутрин при приема в детската градина, или до смяна на спалното бельо по-често от обичайното? Естествено – не.
Никой не съобщи официално на родителите, не ги предупреди да проверяват косите на децата поне вкъщи, да намажат профилактично тези, които нямат въшки, а останалите, които са имали и са „обработени“ веднъж с препарат, да бъдат проверявани по-често.
Илюстрация: Guliver / iStock
Защото въшката е особено устойчива. Като всеки паразит е калена да оцелява и трудно може да я уморим.
Живата се храни с кръв и мастен секрет от кожата. Докато яде, отделя слюнка и фекалии, а с тях и вещества, които дразнят и предизвикват сърбеж. Затова децата се чешат понякога до кръв.
Всяка женска въшка снася по 8 яйца и за 48 часа става „баба“. Само след месец поколението ѝ наброява 2000-2500 екземпляра.
Така че, дори да реагирате навреме, когато въшките са 5-6, трудно ще се справите с едно намазване – ще уморите живите, но те са подсигурили поне 2 поколения за следваща атака.
Снесли са яйца.
Гнидите се „капсулират“, залепят се близо до основата на косъма толкова здраво, че дори да ги хванете между ноктите си, не може да ги изтръгнете.
Често отскубвате косъма, а не гнидата. Тя си стои там и се храни, докато след 7-10 дни от нея се излюпи нова въшка. И после цикълът се завърта отначало.
Затова изчистването на въшките и гнидите е трудно.
Снимка: Guliver / iStock
Митове
Въшката е символ на нечистоплътност.
Не е вярно. Тя предпочита чиста и измита коса. Дори да къпете с шампоан главата на детето на 2 дни, няма гаранция, че ще го предпазите. Напротив.
По-често се завъжда в гъстата коса.
И това не е задължително. Има данни, че въшките избират слаби, руси коси, но гъстата и дълга коса гарантирано се чисти много по-трудно.
Възрастните хора ги пренасят.
По-често става точно обратното. Въшките предпочитат детските глави, заради „качествата“ на мастния секрет.
Стоят само в косата
За съжаление не стоят само в косата. Те се пренасят при близък контакт. Лесно могат да се прехвърлят от косата на един върху друг човек в автобуса и дори в театъра.
Цялото семейство се опаразитява, ако ползва общи гребени, четки, шапки, възглавници ... защото гадинките може да препълзят по чаршафа, дрехите и хавлиите. Доказано е, че извън косата остават живи в продължение на 2 дни.
Как да се справим
Изпитаната от баби и майки рецепта е с газ-мас-оцет (ябълков или бял). От трите съставки се смесват равни количества и се нанасят като маска върху косата. Отгоре се слага се найлонова шапка за баня, за да „се задушат“. Маската може и да реши проблема, но има опасност да изгорите скалпа на детето, колкото и стриктно да спазвате пропорциите и времето за въздействие. Така че, вие решавате.
- От аптеката може да купите паранит, виприн, хидрин, перметрин ...
Проблем е, че повече малки деца са силно алергични и намазването може да не убие въшките, но е много вероятно да събуди обрив и алергии.
- Етеричните масла са средство, което се препоръчва като ефективно и относително безвредно. Не бива обаче да се ползват в концентриран вид, а разредени.
- Най-добър ефект се постига с чаено масло – 4 капки в 250 г вода. Мокрите ситен гребен в разтвора и решете. Или пък с масло от розмарин. То също работи като инсектицид.
- Друг вариант е да сложите 1-2 капки лавандулово масло в шампоана, с който миете косата на детето. Етеричните масла имат по-скоро превантивен ефект.
- Отвара от билки. Пробвайте с отвара от вратига – Tanacetum vulgare.
И ако този материал ви е накарал да се чешете и там, където не ви сърби, не се сърдете.
Ето една новина, която ще ви разсмее:
Човекът е единственото живо същество на планетата, което успява да се уреди с 3 вида въшки – главова, дрешна и полова.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари