Блокира развитието на сивото вещество на тийнейджърите
Снимка: Guliver / iStock
Тийнейджъри, които пият много, са с по-малко сиво вещество в сравнение с връстниците си въздържатели.
Алкохолът оказва влияние на развитието на тази важна мозъчна структура, която отговаря за паметта, вземането на решения и самоконтрола, установиха финландски учени.
Те изследвали какво е влиянието на алкохола при подрастващи, които пият повече. В проучването, което продължило 10 години, били включени 62 доброволци, които не страдали от психически заболявания.
В началото доброволците били на 13 години, а пет и 10 години по-късно те попълвали анкета, свързана с употребата на алкохол и количеството, което консумирали.
35 от подрастващите злоупотребявали с алкохол – пиели 4 пъти в седмица или по-рядко, но в големи количества. Останалите 27 нямали проблеми с алкохола. Тези, които пиели, обикновено и пушили. И в двете групи нямало разлика в степента на тревожност, личностните разстройства и употребата на наркотици.
Изследване със скенер на мозъка обаче установило, че тези, които пият, имат много по-малко сиво вещество в няколко важни области на мозъка.
Учените не са уверени в причинно-следствените връзки. Според тях е много възможно това да се дължи на генетични фактори. И заради липсата на сиво вещество, тези хора по-често да посягат към чашката.
И друга хипотеза е възможна. Мозъкът на подрастващите е в процес на бързо развитие и алкохолът може да му пречи и да го блокира.
Източник: The Daily Mail
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари