Колко често трябва да почиствате, за да не се натрупва
Мъж почиства пода с прахосмукачка. Снимка: Getty
Ние редовно бършем прах - и дори не се замисляме какви частици обира парцалът и какво ще се случи, ако ги вдишаме.
Прахът е непобедим - току-що сте избърсали мебелите, огледалото или телевизора, и той отново е тук, покривайки повърхността с тънък слой.
Или не толкова тънък – може да напишете нежно послание на любимия, да нарисувате сърце, което той ще види, без да се взира.
Под микроскоп
Ако го разгледаме под микроскоп, ще открием, че не е толкова прозрачен и пред очите ни ще се появят твърди частици с размери от 10 до 0,01 микрона.
Смята се, че ако са под 10 микрона, те ще се носят около нас, отлагайки се по косите и раменете, а ако са около 50 микрона, ще образуват плътен слой върху мебелите.
Ако изследваме състава на праха, ще установим, че се състои от частици вълна и пърхот от нашата кожа, от кучето, котката, от пера на птици, от крачетата на мухи, които някога са летели в апартамента.
Добавете тук частици от собствената ни коса, изсъхнали люспи кожа, микропарчета от различни тъкани, пластмаса, фибростъкло, хартия - всичко, с което сме се заобиколили в апартамента.
Източник на прах е любим диван, килими, тапети, цветя и книги - като цяло почти всичко.
Праховите частици обаче се състоят само от 20% от тези вещества, но всичко останало са микроскопични акари, които могат да бъдат намерени във всеки дом.
Те не представляват опасност за възрастни и деца, но техните екскременти могат да причинят алергии.
Спомнете си колко често кихахте на петия или седмия ден след почистването?
Жена мие с влажен моп пода. Снимка: Getty
Акари
Според британски изследователи, екскрементите на домашните акари, могат да предизвикат у някои хора сериозни алергични реакции от рода на бронхиална астма, атопичен дерматит, алергичен ринит, конюнктивит.
В леглото ни сутрин се откриват около половин милион акари. А ако го застелете непосредствено, след като сте станали от него, им осигурявате чудесна среда и концентрацията им става в пъти повече, твърдят специалисти.
Тези микроорганизми чудесно се размножават в топли и влажни условия. Човешкото тяло непрекъснато отделя влага чрез порите на кожата и дишането, особено в завивките през топлите месеци.
За да намалите концентрацията на акарите, след ставане от сън е добре да проветрите спалното бельо в продължение на поне десет минути.
Плюшените детски играчки редовно да слагате в дишащ плик във фризера за едно денонощие.
Отървете се от килимите и мокетите и редовно почиствайте домашния прах по всички повърхности.
Заменете завивките и възглавниците от изкуствени материи с естествени, защото първите задържат прекомерно топлината и влагата.
Прахът е като гъба – попива всичко
Не забравяйте за бактериите, които обичат да се "движат" от прашинка на прашинка в търсене на удобен „транспорт“.
В един напръстник прах можете да намерите до пет милиона микроби, които също оставят след себе си отпадъчни продукти.
А праховите частици също могат да абсорбират абсолютно всякакви вещества, които влизат в апартамента - така че, ако желаете, можете да намерите цялата периодична таблица в една прашинка.
Колко често трябва да почиствате
Ако вие и вашите деца сте склонни към алергии, има смисъл да правите мокро почистване поне веднъж на всеки три дни.
Това е стратегията, препоръчана от института Emnid в Германия, чиито учени наскоро направиха изследване на 1500 стаи.
Оказа се, че след като минете повърхностите в дома с влажна кърпа обемът на праховите частици във въздуха намалява значително, но само след три дни се възстановява отново и то напълно.
По материали на Parents.com, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари