7 опустошителни фрази, които не трябва да си казвате

Ние самите сме най-суровите си критици. Помислете дали тази позиция ви дава предимства

16 Февруари 2023 г.
7 опустошителни фрази, които не трябва да си казвате

Снимка: Shutterstock

Повечето хора са самокритични. Склонни са за всичко да винят себе си. Критиката, разбира се, може да бъде много полезна, но само ако е градивна.
Въпреки това, обикновено всяка самокритика съдържа непродуктивни негативни послания, които могат напълно да унищожат вашето самочувствие.

Ето някои от най-популярните саморазрушителни фрази, които според психолозите не трябва да имат място в живота ви, ако искате да бъдете наистина успешен и щастлив човек.

1. „Никога няма да… ( бъда щастлива/успешена и т.н.)“
Никога не казвай никога. Правейки това, вие се лишавате дори от шанс да опитате. Фразата „Никога не съм била…“ е една от най-опустошителните фрази в живота ви.

„Никога няма да отслабна “, казвате вие ​​и като правите това, развързвате ръцете си, позволявайки си да продължите да ядете и да наддавате на тегло.

„Никога няма да мога да говоря английски добре“, казвате вие ​​и спирате да посещавате уроци.

„Никога няма да бъда щастлив“ и сега сте спрели да се оглеждате, да забелязвате интересни хора около себе си и вие самият сте спрели да бъдете интересен за тях.  

„Никога няма да мога да печеля толкова, колкото моите приятели“ - и с това слагате точка на опитите да търсите по-добра работа, да направите бизнес план за нов стартъп …
Казвайки си „Никога няма да мога“, „Никога няма да бъда“, вие се лишавате от най-важното – мотивацията за постижения.
Позволявате си да НЕ опитвате, НЕ правите. Никога не казвайте "никога" на себе си. Всяка мечта ни е дадена заедно със силата да я изпълним.
Единственият въпрос е правилната формулировка. Вземете пример от Алберт Айнщайн: формулирайте условието на проблема по такъв начин, че да ви даде възможност да търсите и да намерите правилното решение. Разбийте големите задачи във верига от малки, постигнете междинни цели и преминете към голямата. И забравете за "никога".

2. „Твърде съм млад/стар за това“
Това е още една демотивираща фраза, която между другото често следва първата. Казвайки това, вие си давате разрешение да не се опитвате да направите това, което наистина бихте могли. Всъщност казвате: „Аз съм твърде стар (твърде млад), за да променя нещо в живота си.“
Вие излагате спорен факт, че ВЕЧЕ или ВСЕ ОЩЕ не можете да повлияете на хода на събитията. „Твърде стар съм, за да започна да уча.“ „Твърде млад съм, за да кандидатствам за тази позиция.“ „Твърде стар съм, за да започна личния си живот от нулата.“

Навикът да прикривате своята мързел, плахост, нерешителност, страх от провал с възрастта носи разрушителни промени в живота ви. НЕ се опитваш, НЕ търсиш ресурси в себе си, за да направиш нещо важно, интересно, нещо, което ще те направи по-щастлив и ще обогати твоята интелигентност, твоя опит.
Никога не е твърде рано да следвате мечтите си и никога не е твърде късно. Можете да започнете да учите нов език или да започнете да бягате на 50 или 60 години.
И започнете собствен бизнес на 20, без да обръщате внимание на усмивките на "възрастните".
Не се страхувайте да получите различно образование и да смените професията си както на 30, така и на 40. Особено ако изборът на първата професия е направен от вашите родители и не се чувствате комфортно в нея.
Животът е кратък, така че ако искате да направите нещо, не чакайте. Хората, които не се страхуват да следват мечтите и желанията си – дори и най-глупавите – са много по-щастливи и по-успешни.

Снимка: Shutterstock

3. „Не съм... (компетентен/умен/опитен/силен) достатъчно за това“

Като казвате това, вие се програмирате за провал, преди дори да опитате. Хората не се раждат "компетентни" и "достатъчно опитни".
Тези, които вършат работата си добре днес, или се състезават и печелят, или организират невероятни събития, всички те са започнали с опити, учене и напредване. Но най-важното им качество: те вярват в себе си и искат да си докажат, че могат. Вярвайте в себе си и другите ще го направят.

Когато бъдете помолени да направите нещо, което никога преди не сте правили, най-простото (и най-лошото) нещо, което можете да кажете е „Не знам дали мога“. Трябва поне да опитате!
Всеки, който вярва в себе си и своите способности, може да изпълни всяка трудна задача и да постигне всяка недостижима цел.
Ние растем и се развиваме само ако правим нещо ново за себе си и постоянно излизаме от собствената си зона на комфорт. И ако не знаете как да направите това, което ви се иска, това е само защото все още не сте започнали да изучавате този въпрос.
Започнете, пробвайте, учете, разширявайте професионалните и личните си хоризонти.
Осъзнаването, че сте се заели с трудна, но интересна работа, която ще ви добави опит, знания и професионална тежест, не само ще ви направи по-щастливи, но и ще повиши пазарната ви стойност като специалист.
 

4. „Не съм направил нищо специално, всеки може да го направи (дори по-добре)“
Никога не омаловажавайте заслугите си, колкото и незначителни да ви се струват. Казвайки „всеки може да го направи“, вие се лишавате от правото на заслужена награда - и това е един от ключовите моменти на мотивация за по-нататъшни постижения. Може би всеки би се справил със задачата, но би го направил по свой уникален начин.
Не се сравнявайте с другите - сравнявайте се със себе си (например преди година, две, няколко години). Забележете растежа си, напредъка си.

Когато ви хвалят - приемете похвалата с радост и не се опитвайте да докажете на себе си и на другите, че "това не е нищо особено". Възрастните няма да ви хвалят за несъществуващи постижения. Ако харесвате резултата, значи сте го направили наистина добре.
Не казвайте „Не съм направил нищо особено“ нито от искрена скромност, нито от желание да изглеждате по-скромни. Защото, ако всеки път казвате на другите, че не сте направили нищо особено, те постепенно ще започнат да вярват в това. И тогава ще разберете, че подценяването е болезнено и прави хората наистина нещастни.

5. „Винаги правя нещата погрешно“

Ако използвате тази фраза по отношение на себе си, това означава, че някой някога е успял да ви внуши, че каквото и да правите, вие по дефиниция не можете да го правите добре и правилно.
И дори сега, когато сте пораснали, продължавате да вярвате, че не сте способни да направите нищо 100% правилно.
Струва ви се, че каквото и да правите, другите няма да бъдат напълно доволни от резултата. Дори да ви кажат, че всичко е наред, вие пак ще търсите уловка и ще страдате.

Убеждението „правя всичко погрешно“ ви лишава от чувство за стабилност, защото постоянно се тревожите за това, което сте направили и казали, и дори за това, което все още не сте направили или казали.
Вие се тревожите не само за настоящето, но и за бъдещето, като по този начин отравяте живота си „тук и сега“.
Сравнявате действията и думите си с определен идеал и това желание за перфекционизъм ви прави истински невротик. Спрете: няма идеални хора. Не се сравнявайте с несъществуващ "идеален" друг човек. Начинът, по който правите и казвате нещата, е вашият стил. Заменете фразата „Винаги правя всичко погрешно“ с „Правя го по моя начин“ и повярвайте ми, „по моя начин“ не означава „по-лошо“.

6. „Не ми обръщайте внимание“
Тази фраза е пътят към самотата. Може да сте имали лош ден и да искате да сте сами, но това не е причина да изисквате другите да ви игнорират.
Когато казвате на хората „не ми обръщайте внимание“ или „оставете ме на мира“, вие се опитвате да докажете на всички и на себе си, че можете сами да се справите с проблема. Може би е така. Но в световен мащаб вие отхвърляте онези, които искрено искат да ви помогнат в труден за вас момент и привиквате себе си и околните с мисълта, че не заслужават грижа и подкрепа.
Не удряйте по ръката, ако е ръка за подкрепа и помощ. Ограждайки хората, които ви съчувстват в труден за вас момент, вие изграждате основата за безкрайна самота.
 

7. "Аз съм дебела/дебел"
Няма значение дали наистина имате проблем с теглото или е само в главата ви, но навикът да казвате на всички, че сте „дебел/дебел“ (дори на шега) е изключително вреден и саморазрушителен. Какво се крие зад тези думи? Или прикритие на собствения си мързел – „да, знам, че съм дебел, че това е проблем и трябва да се справя с него, но все още не се получава“. Или сте водени от желанието да чуете от другите, че това не е така - „Не си в толкова лоша форма!“, или  „ просто имаш едра кост“.
Спрете да се самообръщате и не молете приятелите си за съмнителни комплименти. От факта, че говорите за себе си с такъв тон, няма да станете нито по-стройни, нито по-щастливи. Вашите приятели може да ви излъжат, за да не ви обидят.  Ако не можете да постигнете желаното тегло и форма по никакъв начин, започнете, като се приемете такива, каквито сте.

По материали на Parents, Мова Василева 

Да поговорим

3 фрази, които бързо неутрализират всяка критика

Заедно

Не се притеснявайте от критиката

Да поговорим

Дете, заобиколено от критика, се научава да обвинява

Да поговорим

Изразите, с които нараняваме околните, без да го осъзнаваме

Да поговорим

Как да се защитим от думите, които нараняват

Още от

Има начин да разнообразите приятно интимните отношения.
Снимка: Shutterstock

 

Какво да правите, ако сексът с партньора стане скучен

Баща, който влачи 2 деца, увиснали на краката му. Снимка: Shutterstock 

Баща на 4 деца измисли гениален трик, за да се наспи

Дете, което казва "не". Снимка: Shutterstock

5 правила, с които да научим детето да казва „не“ на възрастните

Самоувереността е именно такова качество.
Снимка: Shutterstock

 

4 привидно положителни качества, които всъщност са токсични

Има промени, които могат да ви повлияят положително през новата година.
Снимка: Shutterstock

 

Как да стартираме успешно предстоящата година

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има начин да разнообразите приятно интимните отношения.
Снимка: Shutterstock

 

Баща, който влачи 2 деца, увиснали на краката му. Снимка: Shutterstock 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Баща, който влачи 2 деца, увиснали на краката му. Снимка: Shutterstock 

Да поговорим

Баща на 4 деца измисли гениален трик, за да се наспи

Вижте как си почива след 12-часов работен ден в тяхно присъствие

Дете, което казва "не". Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 правила, с които да научим детето да казва „не“ на възрастните

Ще му помогнат да отстоява границите си и да се защитава

Голди Хоун и Кърт Ръсел из улиците на празничния Аспен. Снимка: Getty

Заедно

Аспен събра звездите за зимна ваканция

Знаменитостите заведоха и децата си по снежните писти на курорта

Матю Макконъхи и Ливингстън. Снимка: Instagram

 

Заедно

Матю Макконъхи заведе сина си си мач

Така баща и син празнуваха 12-ия рожден ден на Ливингстън

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Заедно

Моят път

Газлайтингът е вид психологична манипулация.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

4 признака, че порасналото ви дете упражнява върху вас газлайтинг

Това е вид психологична манипулация, която цели да изкриви възприемането на реалността от жертвите

Майка и дъщеря си говорят.  Снимка: Shutterstock

Да поговорим

„Не тичай!“, „Не пипай!“ Защо детето не чува забраните

С какви изречения да ги заменим

Мила Кунис. Снимка: Instagram

 

Заедно

Мила Кунис даде откровено интервю за трудното си детство

Като дете й е било „наредено никога да не говори“ за еврейската си вяра

Жена, която мисли как желанията й да се сбъднат. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Как да формулираме желанията, за да се сбъднат

Какво искаме да се случи през следващата година

Деми Мур. Снимка: Instagram

Заедно

Деми Мур забавлява внучката си в Айдахо

Актрисата учи малката Луета да прави снежни ангели