Как да се ориентираме коя козметика е екологично чиста и е с нежен състав
Снимка: Shutterstock
Помните ли с какъв шампоан майка ви е мила косите като дете? Едва ли. Изборът беше толкова ограничен, че едва ли могат да се назоват 1-2 марки.
Съвременните деца са много по-щастливи. Днес производителите на козметика се стремят не само да печелят пари, но и да произвеждат екологично чиста козметика с нежен състав, защото майките вече се интересуват и са запознати с безопасните компоненти.
Въпреки че се случва сред разнообразието от бебешки шампоани дори опитните майки да се объркат и да направят грешен избор.
Попитахме експерт как да различим безопасен шампоан за бебето и малкото дете.
Бебешките шампоани могат да бъдат разделени на 3 категории:
- за бебета от раждането до 1 година;
- за ранна възраст (1-3 години);
- за деца над 3г.
Всяка възраст има особености и характеристики на кожата и косата. Например при бебета до една година потните жлези все още не са толкова активни, косата е мека и пухкава. И върху кожата има тънки корички (крусти), които изчезват с течение на времето.
В грижата за кожата на главата е важно да се вземат предвид индивидуалните характеристики на всяко бебе.
Експертите препоръчват внимателно измиване на косата с билкови отвари от лайка, низ, градински чай, като се избягва силно триене.
Най-често шампоанът за деца до една година се отличава с меки състави и специални маркировки от производителя „за деца от 0 до 1 година“.
Шампоанът не трябва да съдържа следните компоненти:
Сулфати (sodium lauryl/laureth sulfate - SLS, ammonium lauryl/laureth sulfate - ALS)
Тези компоненти, когато взаимодействат с водата и кожата на главата, имат мощен почистващ ефект. При деца с деликатна и тънка кожа сулфатите предизвикват дразнене. Те изсушават кожата и увреждат защитната бариера, разрушават повърхностната обвивка на косъма (кутикулата) и причиняват пърхот.
Ако шампоанът се пени добре, това означава, че съдържа нежелани SLS сулфати, които реагират с водата.
Повечето продукти за деца не съдържат тези вредни повърхностно активни вещества.
Парабени (E218, E214 ethylparaben, E216 propylparaben) - консерванти.
Консервантите в шампоана могат да бъдат заменени с естествени консерванти, като - витамин С и Е, прополис и екстракти от морски водорасли. Те са безопасни, ефективни, достъпни, но краткотрайни: козметиката с такива екодобавки не се съхранява повече от 3 седмици и задължително условие е да е при ниски температури. Разбира се, производителите на шампоани се стремят към повече практичност и използват други консерванти. Ето защо на опаковката може да прочетета "не съдържа парабени" и в същото време да има дълъг срок на годност (до 2 години).
Най-често срещаните аналози на парабените са уреа (diazolidinyl urea), натриев бензоат (sodium benzoate),калиев сорбат (potassium sorbate).
Синтетични оцветители и аромати
Шампоанът за деца трябва да бъде възможно най-прозрачен и без силна миризма, за да не провокира алергична реакция.
3 правила за миене на косата
1. Деца под 7-годишна възраст не трябва да използват шампоани за възрастни, тъй като стандартните продукти са насочени към почистване на главата от мръсотия и излишен себум, а при децата жлезите произвеждат малко мазна секреция. Следователно продуктите за възрастни действат твърде агресивно, разрушават защитния липиден слой, повишават пропускливостта на вредните химически компоненти. В резултат на това са възможни алергични реакции, пърхот, сърбеж на скалпа.
2. Ако косичката на детето се заплита (на всяка възраст), се препоръчва използването на балсами за улесняване на разресването, с меки състави от овлажняващи съставки. Добре е да се използват меки силиконови гребени, които ще ви позволят да разресвате косата си нежно.
3. Използвайте продукти с екстракт от лайка. Това е най-популярният и полезен компонент в състава на детски шампоани и балсами, който има антиалергични и противовъзпалителни свойства, премахва раздразнението и сухотата на скалпа, прави косата мека и блестяща.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари