Професорът от университета в Кънектикът Кийт М. Белизи обяснява какво пречи на обективността ни
Снимка: Shutterstock
„Фактите преди всичко“ - това е слоганът на бранд кампания на CNN, която утвърждава и налага, че „само с установяване на фактите може да бъде формирано мнение“. Проблемът е в това, че въпреки логичното си звучене, това привлекателно съждение се оказва заблуждание, което не е подкрепено от изследователите.
Изследванията в когнитивната психология и неврологията показват, че по въпросите на политиката се случва точно обратното - хората формират мнението си въз основа на емоции като страх, презрение и гняв, а не въз основа на факти. Новите факти често не променят мнението им.
Изучавам човешкото развитие, общественото здраве и промяната на поведението. В моята работа съм виждал от първа ръка колко трудно е да промениш мнението и поведението на някого, когато хората са изправени пред нова информация, която противоречи на техните убеждения.
Вашият мироглед, включително убеждения и мнения, започват да се формират в детството, когато сте социализирани в определена културна среда. Той се засилва с течение на времето, повлиян от социалните групи, към които принадлежите, медиите, които четете и ползвате, и дори зависи от това как функционира мозъкът ви. Това засяга начина, по който мислите за себе си и как си взаимодействате със света.
За много хора предизвикателството към мирогледа се възприема като атака срещу тяхната личност и може да ги принуди да втвърдят позицията си. Ето някои проучвания, които обясняват защо е естествено да се съпротивлявате на промените в мисленето си и как можете да се научите да приемате тези промени лесно и просто.
Отхвърляне на това, което противоречи на вашите вярвания
В един идеален свят рационалните хора, изправени пред нови доказателства, които противоречат на техните вярвания, биха оценили фактите и биха променили възгледите си по съответния начин. Но, като правило, в реалния свят това не е така. Това отчасти се дължи на когнитивно пристрастие, което може да се прояви, когато хората се сблъскат с доказателства, които противоречат на техните вярвания. Вместо да подлагат възгледите си на преоценка, хората са склонни да отхвърлят доказателства, които не отговарят на картината, която те са възприели и са си наложили. Психолозите наричат това явление „настойчивост на убежденията“. И трябва да уточним, че всеки може да стане жертва на този вкоренен начин на мислене.
Изправени пред факти – независимо дали в новините, в социалните медии или в разговор на четири очи – които показват, че вярванията им са погрешни, хората се чувстват застрашени. Тази реакция е особено силна, ако тези вярвания засягат политическа или лична идентичност. Ако едно от силните ви убеждения бъде оспорено, това може да изглежда като атака срещу вас.
Изправянето пред факти, които не отговарят на вашия мироглед, може да има обратен ефект, което в крайна сметка може да затвърди първоначалната ви позиция и убеждения, особено при решаването на въпроси с политическа острота. Учените са открили този феномен в редица проучвания, включително относно политиката за смекчаване на изменението на климата и отношението към детските ваксинации.
Съсредоточеност върху това което потвъждава вашите убеждения
Има още едно когнитивно пристрастие, което може да ви попречи да промените решението си – „пристрастие към потвърждение“. Естествена тенденция е да търсите информация или да тълкувате нещата по начин, който потвърждава вашите съществуващи вярвания. Общуването със съмишленици и медиите засилват това явление. Проблемът с „пристрастието към потвърждение“ е, че може да доведе до грешки в преценката, защото ви пречи да гледате обективно на ситуация от различни гледни точки.
Проучването на Gallup от 2016 г. е чудесен пример за такова пристрастие. Само за две седмици, обхващащи изборите през 2016 г., републиканците и демократите кардинално промениха мнението си в противоположни посоки за състояниео на икономиката. Но в икономиката не протече нищо ново. Това, което се промени е, че беше избран нов политически лидер от друга партия. Крайните резутати от изборите промениха начина, по който участниците в допитването интерпретират резултатите от анкетата за състоянието на икономиката „Пристрастието към потвърждението“ накара републиканците да я класират много по-високо, тъй като на кормилото ще бъде техният човект, докато демократите правят точно обратното.
Продължението четете в Мениджър Нюз
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари