В кои случаи това е норма и кога трябва да се консултирате с лекар
До 18-месечна възраст децата нямат напълно развито кръвообращение, вегетативната нервна система е незряла, поради което крайниците могат да бъдат студени. Понякога дори придобиват синкав оттенък.
Ако краката на бебето се усещат хладни на допир, няма за какво да се тревожите. За собствено спокойствие можете да му сложите цяло памучна боди, което включва и стъпалата, съветва педиатърът д-р Нина Родионова.
- За да нормализирате терморегулацията, не забравяйте за редовните разходки навън. Правете масаж на краката. ( За масажа и гимнастиката може да се консултирате с педиатър, за да ви посъветва как да ги правите правилно).
- Не навличайте детето, ако къщата е топла - + 22 ° C и повече.
Студените крака не са причина да носи много дрехи. Най-добрата температура за бебе до шест месеца е +25°C.
- Струва си да се тревожите, ако детето има не само студени крака, но и други симптоми: треска, лош апетит, сънливост, обрив, диария и т.н. Тогава трябва да посетите лекар.
Снимка: Getty
Защо на по-големите краката са студени
Ако проблемът със студените крака остане, когото детето израсне, това може да е сигнал за здравословен проблем. Обърнете внимание дали то се оплаква, че крайниците му са студени. При какви обстоятелства се случва това - на улицата по време на разходка или в топла стая.
На какви други причини може да се дължи това.
1. Неправилно обличане и неподходящи дрехи за разходка.
Ако краката изстиват на улицата, тогава трябва да помислите за две неща: как обличате детето си на разходка и колко активно се движи.
2. Не забравяйте да изберете дрехи и обувки според времето. Ако навън е леко мразовито (от 0°C до -5°C), не слагайте топли обувки или ботуши, предназначени за по-хладно време. Кракът ще се изпоти и след това ще замръзне.
3. Ако бебето е на година и половина и седи предимно в количка, трябва да го облечете малко по-топло от себе си. Допълнителен слой може да бъде одеяло или покривалото на бебешката количка. Ако се движи навън, може да му облечете памучен или поларен гащеризон под връхните дрехи.
4. По-големите деца (от 4 години), напротив, обикновено се движат по-активно от родителите . Ако детето тича много, не трябва да го навличате. То ще се изпоти и ще му стане студено веднага щом спре да се движи.
5. Ако краката са студени в ботушите, е възможно те да са му умалели, а кракът вътре да стои твърде неподвижен. Ако обувките са с няколко размера по-големи, тогава краката ще замръзнат поради факта, че има твърде много празно пространство и то не се затопля от краката.
6. Обърнете внимание и на това какви чорапи или чорапогащник слагате на детето си. Може би памучните не са подходящи за него: те задържат влагата дълго време. Опитайте с термочорапи през зимата.
7. Освен това обърнете внимание на качеството на обувките. Ако между ботуша и подметката има пролуки, през които прониква студен въздух и влага, кракът ще замръзне.
Снимка: Getty
Проблеми с щитовидната жлеза
Постоянното усещане за студ в крайниците може да се дължи на проблем с щитовидната жлеза. При дефицит на хормони на щитовидната жлеза тялото не произвежда достатъчно кафява мазнина, за да поддържатоплината.
Обърнете внимание дали има други предупредителни знаци:
- лош апетит;
- болки в ставите;
- чести настинки;
- раните не зарастват добре, кожата на ръцете и краката се напуква;
- детето е апатично и се уморява лесно;
- теглото се е променило
- има висока температура;
- обрив.
Снимка: Getty
Анемия
Анемията възниква, когато хемоглобинът в кръвта падне. Причините могат да бъдат различни: липса на желязо поради недохранване, генетична предразположеност (риск от унаследяване на сърповидноклетъчна анемия) и др. Това заболяване се характеризира със студени крайници.
Обърнете внимание дали детето има други симптоми:
- лош апетит;
- детето се опитва да яде нещо неядливо: пръст, креда, пясък
- повишена сълзливост;
- умора, пасивно поведение;
- бледа кожа и цианоза на лицето, устните, клепачите;
- груба кожа, чуплива коса, бръчки, болезнени ъгли на устните.
Ако нещо ви притеснява, се свържете с вашия педиатър. Той ще предпише допълнителни изследвания, кръвен тест, който ще помогне да установите анемията.
Дефицит на витамин D
Поради липса на витамин D, детето може да има студени крайници. Това е придружено от прекомерно изпотяване, особено по време на сън или по време на хранене. При това има риск от рахит. Първите признаци могат да бъдат тревожност и повишена възбудимост към ярка светлина, силен шум, потта може да има кисела миризма.
Ако видите някои от тези признаци, трябва да се консултирате с педиатър.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари