Ако нещо в партньора не ви устройва, мълчанието не е опция
Снимка: Getty
И преди брака взривоопасните теми и действия са много. След брака – още повече.
Как да действаме, ако трябва да си изясняваме отношения. Дали да не замълчим и да преглътнем или да го обсъдим на момента?
Ако нещо не ви устройва в отношенията с партньора, мълчанието не е опция, твърдят психолози. Но също така не си струва остро да го критикувате. Това ще доведе до скандал и вероятно до раздяла.
Придържайте се към правилната тактика. Ето 7 правила, които ще са от помощ.
Изберете момент, когато той е готов да говори
Преди да започнете да говорите, особено ако емоциите са ви завладели и не можете да водите конструктивен разговор, е по-добре да се опитате да се поставите на мястото на партньора си. Ще бъдете ли доволни, ако целият негативизъм се излее върху вас, а вие сте уморена?
Изберете момента, в който мъжът ви е вечерял, "преглътнал" и всички проблеми, възникнали на работа, и е готов да говори. За вас тази пауза ще бъде от помощ, за да формулирате по-точно мислите си.
Намерете правилните фрази
Ако целта ви не е да прекратите връзката, а да я направите по-продуктивна, тогава трябва да избягвате прекалено грубите, обвинителни изрази. Например, вместо "Ти никога не си миеш чиниите!" кажете: „Скъпи, много съм уморена с детето, можеш ли понякога да ми помогнеш с миенето на чиниите?“
Още в началото на разговора, търсете правилните думи. Почувствайте разликата между фразите „Имам сериозен разговор с теб“ и „Трябва да се посъветвам с теб“.
Няма нужда обвиненията да са лични. Не трябва да отправяте директна критика в духа на „Обръщаш ми малко внимание“. Говорете с послания от „Аз“ позиция: „Не ми харесва, че ми обръщаш малко внимание“, или „Бих искала да ми обръщаш повече внимание”.
Снимка: Getty
Запомнете целта
В разгара на спора, не забравяйте за целта на разговора. Тя не е да спечелите спора, а да сте сигурна, че вашите искания и желания ще бъдат чути и взети под внимание.
Важно е да не доказвате, че единият от вас е прав, а другият греши. Трябва да стигнете до някакъв компромис и да спасите връзката.
Следвайте правилото за сандвича
Критиката трябва да се „маскира“ зад комплименти. Психологът Джон Готман, автор на "Седемте принципа на успешния брак" твърди, че може да предвиди развода с 90% вероятност. Един от основните маркери на такива двойки е склонността им поянно взаимно да се критикуват.
„Първо отбележете положителните аспекти на вашата връзка, след това изразете недостатъците и след това отново подчертайте достойнствата“, съветва психологът.
Проучвания, базирани на тезата на Готман, потвърдиха, че за положителна обратна връзка трябва да говорите за плюсовете 2,9 пъти повече, отколкото за минусите.
Огледални фрази
За да сте сигурни, че разбирате правилно партньора си, първо изслушайте позицията му, без да го прекъсвате. След това изяснете: „Правилно ли разбрах, това ли имаше предвид ...?“, „Искаш да ми кажеш, че ...“, „Разстроен си, защото ...“.
Без изнудване
Опитите да се принуди човек да направи нещо чрез манипулация, рушат взаимоотношенията. Понякога изглежда, че няма нищо по-лесно от това да заплашиш: „Ако не правиш това, което искам, няма да получиш вечеря/секс/грижа.” Но този подход води до задънена улица.
Ако вашият партньор често използва фрази като „Ако ме обичаше, щеше да направиш това и това“, това трябва да те накара да бъдеш предпазлива.
Повече конкретика
Вашият партньор не чете мисли и е малко вероятно да познае и да се досети защо сте се обидили. Струва си да му кажете директно това, което ви притеснява. Ако например не сте доволни от подаръка му, не трябва да се ограничавате до общи фрази като: „А една моя приятелка получи пръстен с диамант“.
Не е сигурно, че вашият мъж ще приеме това като сигнал за действие. Просто му кажете какво искате да получите като подарък.
Мона Василева
Не можете да планирате влюбването, връзката – те ще се случат, когато им дойде времето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари