Eдва ли ще иска да сподели тези подробности с приятелки, родители, още по-малко с мъжа си
Майка гушка новороденото. Снимка: Getty
Само раждала жена ще разбере какво означава да се опитваш да се напъваш в тоалетната след раждане. Изглежда, че шевовете ще се пръснат. В същото време процесът е важен. В болницата лекарите определено питат родилката няколко пъти дали е успяла да отиде до тоалетната.
„Преди да родя имах страх, че напъвайки се в тоалетната, ще родя там. След това, изпитвах ужас. В първите дни беше подвиг, не можех да си представя, че ще ще успея, без да си причиня страшни болки.“
Това притеснение възниква поради факта, че мускулите на таза, които, наред с други неща, контролират пикочния мехур, са отслабени. Този деликатен проблем почти винаги засяга майките след естествено раждане, особено ако бебето е било по-едро или имат близнаци. Също така се случва жената изобщо да не изпитва желание за уриниране, което е опасно.
Мускулите се връщат към нормалното състояние след няколко седмици. Упражненията на Кегел ускоряват възстановяването.
„Изпусках се (уринарна инконтиненция), дори когато се разсмея. А почти месец след като родих, близките ми мислеха, че имам следродилна депресия.“
Може да звучи весело, но неконтролираната лактация също е проблем, който притеснява младите майки. Добре е, че сутиените са с 1-2 номера по-големи. Това може да мине и за плюс. Но как да се примирите с факта, че 2 големи мокри петна избиват върху дрехите ви на нивото на гърдите? И не по график. Щом майката помисли за бебето, млякото ѝ руква.
„Седмица след като ме изписаха, отидох в службата по вписванията, за да взема акта за раждане на сина си. Чакането се проточи и след 40 минути на пуловера се появи първо едно, а после и второ петно. Една майка от опашката, явно с повече опит, тихичко ме извика настрани и ми даде подложки за гърди. Преди това дори не знаех, че съществуват.“
Снимка: Getty
Това са хормонални промени в организма. Радвате се на лъскава буйна грива през цялата бременност. След раждането, пак заради хормоните, процесът тръгва в обратна посока - мислите за прическа, която ще покрие плешивите петна. Пинцетите стават и най-добрият ви приятел – сутринта започва пред огледалото със скубане на косъмчета, които са поникнали, където не трябва.
„Загубата на коса беше моят личен кошмар. Месец след раждането аз за първи път в живота си се подстригах късо. Преди това на всяко къпане, едри кичури тъжно изтичаха в канала. И най-смущаващият момент беше, когато каналът се запуши. И майсторът извади огромна мръсна топка коса от канализацията. Как не повърна тогава, все още не разбирам.“
Как изобщо да искаш , когато току-що нещо от 3,5 килограма и около половин метър е излязло оттам? Родовият канал е разпънат, понякога разкъсан. През първите няколко седмици лохиите се отделят изобилно, след това всичко пък „пресъхва“ и става отново болезнено. За какъв секс може да става дума?
„След първото раждане не допуснах мъжа си до себе си 9 месеца. Пробвах веднъж след около 12 седмици, когато лекарите разрешиха. и. Болезнено, страшно и неприятно. В продължение на още шест месеца не пожелах да пробвам отново. Едва не се разведохме."
Причините за това са няколко. Първо, тялото започва активно да освобождава течността, която се е задържала след раждането. Второ, хипофизната жлеза активно произвежда окситоцин и пролактин, тоест хормоналната система е претоварена.
Освен това сега бъбреците работят малко по-различно – и може да има нощно изпотяване.
„Изпотяването беше моят кошмар. Струваше ми се, че постоянно смърдя: подушвах подмишниците си на всеки 15 минути, вземах душ 4-5 пъти на ден, перях дрехите си и сменях спалното бельо всеки ден. Дори временно помолих мъжа си да спи в друга стая, защото се събуждах направо мокра. Всичко се нормализира след няколко месеца, но неврозата остана за дълго време.
Снимка: Getty
Представете си, че случайно срещате някоя ваша приятелка и тя ви казва: „Е, кога ще раждаш?“ И някак си е неудобно да признаеш, че преди няколко седмици си станала майка. Но коремът все още си е там. И не е изчезнал.
Това е чест проблем. Първоначално коремът може да изглежда като по време на бременността - на 6-7 месеца. Постепенно матката ще се свие до нормален размер и талията се оформя. Но, ако коремните мускули се разделят, и лекарите диагностицират диастаза, ще трябва да работите усилено, за да върнете фигурата към нормалното.
„Жени, които 2 месеца след раждането изглеждат така, сякаш не са раждали, не са вещици. Случва се. Дъщеря ми вече е на 1,5 години и все още не мога да премахна „меха“, който виси над слабините ми . Планирам операция“.
Трудно е да се признае това - след раждането трябва да сте най-щастливата жена на света, но по някаква причина щастие няма . Отражението в огледалото не е щастливо, бебето плаче през нощта, искате да спите през цялото време, съпругът е късметлия, ходи на работа и общува с различни хора там, а вие имате котка и баби, които дават съвети през цялото време.
Добавяме и кило хормони и получаваме следродилна депресия.
„През първите седмици исках да стоя в средата на стаята и да крещя: „Как ме ядосвате!“ Но вместо това трябваше да се усмихвам, скърцайки със зъби. Когато започнаха паник атаките, трябваше да се обърна към психиатър. Той каза, че това е можело да се избегне, ако съм била по-внимателна към себе си.“
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари