Кога е време да отидете в болница
Снимка: Getty
Много неопитни майки се страхуват да не закъснеят за болницата и се притесняват дали ще могат да разпознаят контракциите и да не ги объркат. Те са склонни да тичат в болница при всяко по-мощно помръдване и стягане в утробата.
За да не се налага да измъчват себе си и персонала с фалшиви аларми, ето няколко съвета от специалист, които може да са им от полза.
Предпоставки за раждане
Ако сте влезли в 38-та седмица от бременността, трябва вече да сте подготвили багажа си за болницата. Но дори ако раждането не започне на термин, според статистиката е много вероятно да започне преди 41-та седмица.
Още преди първите контракции бременната може да усети предвестниците на предстоящото раждане:
- тренировъчни контракции;
- разпъващи болки в перинеума, от вътрешната страна на бедрата и таза;
- повишена умора;
- безсъние;
- промяна на изпражненията.
Тренировка или е реално?
Всяка жена има свой собствен праг на болка и усещанията ѝ също са различни. Но обикновено първите контракции са много подобни на симптомите при менструацията: болки в долната част на корема и долната част на гърба.
Болката наподобява спазми. В началото усещанията може да са толкова слаби, че да ги пренебрегнете или да си помислите, че имате проблеми с червата.
При някои бременни тези симптоми могат да се появят седмица преди раждането, при други - няколко часа преди раждането.
Често се случва бременна с първо дете да дойде в родилния дом с болки, а след прегледа да се установи, че няма разширение на шийката на матката, нито други признаци на раждане.
След известно време всички болезнени усещания изчезват.
Основната разлика между фалшивите контракции и истинските е, че истинските определено ще бъдат редовни и ще се развиват постепенно. Ако в началото може да не ги забележите, след няколко часа те трудно ще се понасят.
- Измерете времето в което се появяват контракциите, за да видите дали са редовни или не.
- Използвайте таймера на телефона си.
- Веднага щом забележите болезнено усещане, вкаменяване, отбележете времето.
- След това отбележете кога тези усещания са изчезнали.
- Отново запишете интервала, когато контракциите се повтарят.
- Запишете наблюденията за 10-15 минути.
Ако контракциите са реални, може да забележите, че спазъмът например продължава 10 секунди, след това има пауза от 10 минути, след което всичко се повтаря на същия интервал. Контракциите могат да зачестят само след 2-3 часа. Това е нормално за първото раждане. Когато интервалът между контракциите се съкрати, продължителността им, напротив, се увеличава. Ако в началото контракциите могат да продължат 10 секунди, след това те вече са 30-40 секунди.
Ако забележите, че контракциите стават редовни, е препоръчително да отидете в родилния дом, където ще бъдете прегледани от акушер-гинеколог.
Снимка: Getty
Периодът на контракция е разделен на фази
През първата фаза (началната) отварянето на шийката на матката е минимално - до три сантиметра. През този период спазмите могат да продължат 10-15 секунди, а интервалът между тях е голям - 10-30 минути. В този момент една неопитна раждаща жена може да не забележи, че е започнала контракция.
През втората фаза (активна) отварянето на шийката на матката се ускорява, контракциите стават по-болезнени и чести. Обикновено - 30-40 секунди с почивка от 5-10 минути. През този период трябва да отидете в болницата.
Третата, преходна фаза настъпва при пълно разкриване (10–12 cm). Контракциите могат да продължат 40-60 секунди на всеки 2-3 минути. Може да има усещане за натиск върху червата. В този момент започва самото раждане.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари