Педиатрите стриктно следят календара за ваксинации, но понякога препоръчват да изчакаме
Снимка: Getty
Има много малко противопоказания детето да не бъде ваксинирано според задължителния имунизационен календар, който всеки педиатър следва. Това са например имунодефицитни заболявания.
Много по-често обаче се налага временно отлагане и ваксинацията се извършва по-късно.
Ето някои от причините и обясненията на специалистите.
Ниско тегло
В рамките на 12 часа след раждането детето трябва да бъде ваксинирано срещу хепатит В, а преди изписване от болницата (3-4 дни) - срещу туберкулоза (БЦЖ).
Решението за ваксинация се взема от неонатолог след обстоен преглед и оценка на здравословното състояние на новороденото.
Ваксинациите се отлагат, ако бебето тежи под 2 кг или има вътреутробна инфекция.
Когато то навърши 1 месец, идва времето за реваксинация срещу хепатит В. Относително противопоказание е алергията към мая.
На 3 месеца, 4, 5 и 6 месеца бебетата се ваксинират срещу дифтерия, магарешка кашлица, тетанус (DPT) и полиомиелит.
Преди това е необходимо да се направи анализ на кръвта и урината, и бебето да се консултира с невролог.
При деца със заболявания на нервната система рискът от гърч е по-висок. Той може да бъде провокирани например от треска след ваксинация.
Такива бебета се изследват допълнително преди ваксинация, за да се изключи епилепсия.
Важна особеност
На 12 месеца за първи път се прилага ваксината срещу морбили, рубеола и паротит. Тъй като след нея броят на тромбоцитите в кръвта леко намалява, преди процедурата трябва да се направи кръвен тест, който ще покаже нивото на тромбоцитите. Ако е под нормата, ваксинацията се прави след допълнителен преглед.
Снимка: Getty
Универсални противопоказания
Въпреки че всеки път въпросът за ваксинацията се решава индивидуално, като се вземат предвид особеностите в развитието на бебето, има и универсални причини за отлагането ѝ.
1. Остри вирусни и бактериални инфекции. В рамките на 2 седмици след възстановяване от болестта бебето се наблюдава. Ако всичко е наред, ваксинацията се извършва след контролни изследвания на кръв и урина.
2. Същото правило важи и при обостряне на хронично заболяване.
3. Повишена температура на фона на никнене на зъби. Тук е трудно да се определи дали това е реакция на инфекция или на никнене на зъби.
4. Ако при прегледа преди ваксинацията бебето е неспокойно, което не е характерно за него, и температурата му е леко повишена, ваксинацията се отлага за 1-2 дни, дори и да няма симптоми на заболяването, за да не се пропусне латентен период на възможно заболяване.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари