Игри, подходящи за възрастта от 10 месеца до1,6 година (част 1)
Снимка: Getty
Времето, което родителите прекарват с децата си, често минава в чакане на опашка в поликлиниката, банката или на летището.
Можете да направите скучното чакане приятно и възнаграждаващо.
От 10 месеца бебето търси контакт
То обича забавни игри на криеница и всякакви забавни звуци, издавани от вас. Играйте заедно и го насърчавайте да общува.
Повтаряй след мен
Незабележимо в ъгъла на чакалнята, при лекаря или във влака, духайте пръстите на детето, мигайте бавно, отворете широко очи, издуйте бузи, сложете пръст на устата си и кажете „Шшт”... Всички тези прости движения и изражения на лицето забавляват бебето и го насърчават да повтаря след вас.
Контактни игри
Опитайте се да играете на играта "Туп- туп". С показалеца и средния пръст нежно потупвайте различни части на тялото, като всеки път назовавате всяка от тях.
Пейте му нещо от сорта на: Туп-туп по бузата на бебето. Туп-туп по ръчичката на бебето (хванете ръката му и я докоснете до бузата му.)
Повторете това малко стихотворение, докосвайки различни части от тялото. Можете да докосвате лицето му с детската ръка, като назовавате това, което докосвате.
Тактилните усещания позволяват на малчуганите да се запознаят със света около тях. Тези и подобни контактни игри обикновено се използват от специалисти по психомоторика, за да научат децата да се отпускат.
Ку-ку, къде е
Детето се забавлява много от играна криеница. Може да скриете лицето си зад носна кърпичка, списание или просто с ръце.
Веселият детски смях по време на тази класическа игра е гарантиран всеки път, когато то ви открие.
Най-добрите помощници в борбата със скуката:
- Любима играчка за спане, за която може да измислите история и тя да е главен герой.
- Книжка (албум) с интересни картинки, които можете да гледате и коментирате заедно.
- Лист хартия и молив. Помолете детето да нарисува някаква фигура: кръг, след това други форми, линии. Начертайте същото от вашата страна на листа. Забавно е да сравнявате рисунките. От тази фигура, само с още няколко черти, може да получите слънце, къща , покрив.
От 1 година 3 месеца до 1,5 години: усложняваме играта
Разбирането и речниковият запас на детето се развиват едновременно с фината моторика. Игрите, включващи различни части от тялото, стават по-сложни.
Къде е ...?
Тази игра запознава бебето със собственото му тяло, с названията на отделните части, развива сетивния апарат, сетивните органи и когнитивните способности. Тя облекчава напрежението, установява емоционален контакт и взаимно разбирателство между детето и родителите.
На 10 месеца сте играли и опознавали частите на тялото на вашето бебе. Сега играта се превръща в истински диалог. Когато попитате бебето: „Къде е носът?“, То само ви го показва с пръст.
На 1,5 години детето може също да покаже брадичката, веждите, петата и на по-късна възраст да ги назове.
Най-сръчният
„Първо повдигаме само палците, след това показалците и т.н. Пръстите ни се целуват, удрят се, кръстосват ръце, свиват юмруци." Вашето бебе тренира ловкост. Помогнете му, правете движения заедно.
Птиците отлетяха
Разкажете бавно на детето си приказка за птици. Докато казвате „Пиу-пиу, вранке. Къде си била. На баба на гости. Хвър-р-р!“ И птичката отлетя. Вдигнете ръце и помахайте с длани, като крилата на птицата. Скоро детето ще се научи да чака този момент и ще се смее предварително.
Няколко игри за по-големи, ще ви представим утре. Следва продължение
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари