Кои са те, какво умеят и как ни впечатляват
Снимка: Shutterstock
Наричат родените след 2010 г. Алфа поколение. Лесно ще ги разпознаем. Те се научават да пишат на клавиатурата на компютъра, таблета или телефона още преди да могат да държат молив или химикалка в ръка.
Потапят се в дигиталния свят, далеч преди да влязат в истинския. И след по-малко от 10 години вече ще са онези личности, които диктуват тенденциите, които движат света.
Снимка: Shutterstock
Кои са децата от Алфа поколението
На 3-годишна възраст те без проблем елиминират само с едно докосване на дисплея излишните съобщения и знаят как да нахранят животните от виртуалната ферма.
Нещо, което сериозно би затруднило повечето възрастни на около 70-80-години, които дори не знаят как да включат и изключат телефона си.
Децата от това поколение се научават да пишат на клавиатурата далеч преди да хванат в ръка молив, флумастер или химикалка.
Освен това сами избират музиката, която да слушат от мобилните устройства.
Когато говорим за технологии, тези деца на 8 години вече знаят повече от своите родители.
Малчуганите, родени след 2010 година и наричани Алфа поколение, са обект на изучаване от учените, демографите и дори търговците, които виждат в тяхно лице бъдещето на своите компании.
Според Алис Авалоне, дигитален етнолог и изследовател от обсерваторията BeUnsocial, това е първото поколение, чийто живот е пряко зависим и свързан с развитието на технологиите.
„Докато по-големите им братя разглеждат технологиите като инструмент, който да използват във всяка област от ежедневието си – за работа, информация и развлечения, за Алфа децата те са просто неразделна и естествена част от живота им. Те използват Skype, за да си говорят с баба и са свикнали да питат Alexa за прогнозата за времето. За тях физическото и виртуалното се сливат и границата между онлайн и офлайн общуването става все по-тънка“, обяснява експертът.
Бумът на бейби инфлуенсърите
Според специалистите тази безпрецедентна технологична инвазия в социалните мрежи е логично развитие след появата на Алфа поколението.
Тъй като тези деца не само играят, но и учат и си взаимодействат основно по този начин, напълно естествено е да се превърнат в своеобразни звезди в съответните мрежи.
Според различни класация, те са сред най-високоплатените ютюбъри в света. 4-годишният Райън от Тексас например, и неговият канал Ryan Toys Review има 15 милиона абонати с доход от 11 милиона долара годишно.
На 6 години децата от Алфа поколението не само играят в екип сложни игри онлайн, но и умеят да печелят пари от тях. Случаите на такива деца не са малко в световен мащаб.
Неслучайно производителите на играчки вече се ориентират към виртуални игри със своите най-популярни модели.
„Този тип игри са много популярни сред Алфа децата, защото са динамични, а не статични като преди. И позволяват контакт с други играчи, много подобен на онзи, който ние имаме в реалния живот. Също така героите в тези игри позволяват на децата да водят диалози, които някога те сами измисляха, докато играеха с куклите и количките си“, казва още Авалоне.
Тези деца често имат и виртуални любимци вместо истински, с които успяват да изградят силна връзка, благодарение на изкуствения интелект, досущ като с едно живо коте или куче.
Снимка: Shutterstock
С какво са по-добри
Те умеят да откриват почти светкавично нужната им информация в интернет. Проблемът е, че не я помнят и дори не се стараят да я запомнят, просто защото тя е винаги на разположение на една ръка от тях.
Но те умеят да привличат вниманието като никой друг досега.
И това е една от причините много компании в световен мащаб да залагат своите рекламни кампании и маркетингови проучвания, харчейки милиарди, за да привлекат вниманието именно на тези деца.
Макар да нямат преки покупателни способности, компаниите знаят, че първо трябва да спечелят тяхното внимание и доверие.
Според водещи невролози и психолози, Алфа поколението променя и начинът на мислене и действие.
„През последните години стимулите, родени от дигиталното общуване, са се увеличили експоненциално“, обяснява психологът и психотерапевт Андреа Кортези.
„Тези деца имат способността да преминават от една задача към друга толкова бързо, колкото родителите им не са в състояние дори да възприемат. Те усвояват информацията от екрана за миг и преминават на следващата. И имат много висока ефективност, въпреки намаленото класическо внимание и способност за запаметяване, тоест за архивиране на информацията“, казва специалистът.
Как се справят малките Алфи в училище
Според Кортези това е трудно да се прогнозира напред във времето.
„Вероятно дефицитът на внимание ще ги накара да имат по-големи затруднения по предмети, които изискват продължителна концентрация и са базирани най-вече на традиционното преподаване – чрез четене и писане в тетрадки. Но за сметка на това ще бъдат много силни в интуитивното разбиране и като цяло в мултимедийното обучение, което смесва различни материи и кодове, от видеоклипове до текстове, от карти до графики“.
Интересно изследване на връзките между деца и устройства проведе изследователската лаборатория на Масачузетския технологичен институт.
На децата, участващи в проучването са били дадени различни устройства, оборудвани с изкуствен интелект и един мини робот. Повечето от участниците ги определили като „приятелски настроени“ и „надеждни“.
По-големите деца, които не са от това поколение обаче признали, че устройствата са „по-умни от тях“. По-малките се справили без проблем с общуването и използването им.
Според специалистите точно тези деца невинаги ще се справят отлично в училище, но ще са решаващи за бъдещето на новите технологии и най-вероятно именно те ще определят посоките, по които да се движи света след години.
По материали от Donna moderna
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари