Как да успокоите напрежението и да постигнете спокоен тон при разговор
Дете, което вика. Снимка: Getty
Обръщали ли сте някога внимание как детето ви говори: тихо или, обратно, високо? Ако започне да крещи, кога се случва?
Разбира се, всички деца обичат да вдигат шум. Но защо? И как да реагирам на него?
Отговор дават консултанти на Parents.
Тембърът, тонът и височината на гласа издават много неща: състоянието на гласните струни, нервната и дихателната система. И ако детето говори твърде високо и през цялото време повишава тон, родителите трябва да обърнат специално внимание на това. Опитайте си да разберете защо. Може да се нуждае от помощта на специалист.
До определена възраст децата трудно контролират гласа си: повишават, понижават глас, променят тембъра и темпото на речта. За възрастния не е трудно да говори шепнешком, а за две или тригодишно такива „гласови експерименти“ създават голяма трудност, тъй като ларинксът му все още не е напълно оформен.
Покажете на детето различни звуци, като привлечете вниманието му към разликата между високи и тихи звуци. Можете да чукате по тенджери, да звъните, да крещите, да пеете песен силно и след това, напротив, да играете на „мишка“, да шепнете и да ходите на пръсти. Опитайте се включите в игра та не само "гласови" умения, но и вниманието: майката произнася фраза със спокоен, равен глас, следващата едва се чува, а на третата – вика. Детето трябва да повтори всичко точно
Дете, което е превъзбудено. Снимка: Getty
Дори най-сериозното, уравновесено дете понякога се превръща в неконтролируем, неспокоен „лидер на червенокожите“: то скача, крещи, смее се, прави пакости. Едно е, когато това се случи някъде сред природата, където то може, без да пречи на никого, да се забавлява, да тича, да освобождава натрупаната енергия и съвсем друго, когато се случва у дома вечер след като родителите са се прибрали уморени от работа.
Научете детето си, че вечер, когато всички са уморени и искат да се отпуснат, не може да вдига шум. Подобни вечерни буйни забавления са трудни не само за родителите, но и за самото дете – то е превъзбудено, не може да заспи дълго време, спи неспокойно и в резултат на това не спи достатъчно.
Ето защо в късните часове не трябва да гледа телевизия, да има активни игри, да слуша твърде силна и ритмична музика. Не дискутирайте разпалено в този момент никакви важни въпроси – хлапето трябва да се настройва за спокоен ритъм и тишина.
Много често децата повишават глас, за да привлекат вниманието на околните. Това важи с особена сила за тези, които искат да са в центъра на вниманието. Такова дете може лесно да организира „изпълнение“ по време на парти или на улицата: прави гримаси, имитира други деца и възрастни, влиза в разговор с непознати, да прекъсва и дори да крещи.
Такива "демонстрации" трябва да бъдат прекратени. Първо, предупредете побеснялото хлапе (насаме, без свидетели), че се държи неприлично и ако не спре, ще трябва да си тръгнете. Ако то продължава да прави гримаси и да крещи, го отдалечете от останалите и кажете, че докато не се научи да уважава другите и да се контролира, няма да ходите на гости с него.
Не обяснявайте сто пъти едно и също нещо. По правило тези деца са много умни, артистични натури, които обичат да бъдат убеждавани и молени. Така постигат основната си цел - повишено внимание към собствената личност.
С тях трябва да се държите спокойно, сдържано, в никакъв случай да не се поддавате на техните провокации. Когато видят, че с плач, сцени и тръшкате, „губят публика“, ще спрат да се държат така.
Понякога детето буквално не може да привлече вниманието на родителите си, освен когато крещи. Например, майка говори с приятелка по телефона, а малко дете я моли настоятелно за нещо. Мама, уморена от потока от въпроси и негови молби, ежедневни грижи и работа, е в състояние да се съсредоточи само върху едно нещо (на разговор с приятел), възприемайки гласа на детето си като „фонов шум“.
Хлапето започва да губи търпение, майката не го забелязва, игнорира го. Накрая то губи търпение и започва да да крещи.
Снимка: Getty
Няма нужда да пренебрегвате молбата на детето или механично да кимате с глава: „Да, да, сега, сега“. Кажете му, че сте го чули, но го помолете да изчака. За него е важно майка да обръща внимание на думите му и да реагира.
След това му обяснявате, че е неучтиво и грозно да прекъсва разговора на възрастните и да дърпа майка си по каквато и да е причина.
Вие обаче трябва да помните, че малките деца не могат да чакат дълго и не трябва да изпробвате търпението им - това няма да доведе до нищо друго освен скандал.
Често ние самите сме виновни за шумното поведение на децата. Самите ние рядко оставаме спокойни по време на кавга с партньора. Децата виждат и копират нашия стил на поведение, свикват с факта, че крещенето, когато сме ядосани, е нещо естествено.
Не давай лош пример. Не започвайте да крещите. Научете детето, че да крещи на мама е също толкова неприемливо, колкото да я хапе и да я обижда. Това трябва да стане правило.
Ако то е изпаднало в състояние на истерия, го помолете да напусне стаята и да се върне при вас, когато се успокои.
Според психолозите по време на разговор помежду си децата могат да крещят, защото все още не са се научили да общуват правилно. В тяхната координатна система все още е прав този, който крещи по-силно. С възрастта това минава - макар и не при всички.
Не е необичайно детето да говори високо няколко седмици след остър среден отит. В този случай е необходимо да се провери състоянието на тъпанчетата. Ако са мътни, това означава, че острият отит се е превърнал в серозен и детето може да загуби слуха си. То ще крещи, за да се чуе.
В случай, че родителите забележат такива прояви, е наложително да се консултират с отоларинголог, който ще постави точна диагноза.
Заболяването протича без болка, без температура и напълно неусетно може да доведе до пълна загуба на слуха.
Мона Василева
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари