За възможностите и митовете за „нежната медицина“ разговаряме с д-р Зорка Угринова
За възможностите на „нежната медицина“ в края на една тежка зима и епидемия с малко познат на медицината вирус, разговаряме с д-р Зорка Угринова, главен секретар на българската медицинска хомеопатична организация и преподавател към Европейската школа по клинична хомеопатия.
Д-р Угринова бе лектор на срещата с журналисти, взели участие в международната научна и медицинска информационната кампания „За хомеопатията“.
Д-р Угринова, в ерата на антибиотиците, след няколко пика на една продължителна пандемия, хората като че ли са уморени от страховете си и от честото боледуване. Затова търсят възможно най-щадящата профилактика и лечение – безвредна и по възможност без странични ефекти. Доказва ли го практиката ви на лекар хомеопат?
Доверието на хората към хомеопатичния начин на лечение непрекъснато расте.
Младите хора предпочитат да лекуват себе си и децата си с този, наричат го „био“ или „екологичен начин“, защото лекарствата са безвредни, нямат странични нежелани действия и противопоказания. Известно е, че хомеопатията разглежда всеки пациент като единно цяло с неговите конкретни оплаквания и симптоми, болестни тенденции, емоции и поведение. Тя е особено подходяща за лечение и профилактика на бременни жени и малки деца.
Хомеопатичните медикаменти се приемат лесно от децата и имат деликатно въздействие върху нежния им организъм.
Затова много често различни автори наричат хомеопатията „нежната медицина“.
Д-р Зорка Угринова, обща медицина, хомеопатия, преподавател по клинична хомеопатия към Европейска школа по клинична хомеопатия, главен секретар на българска медицинска хомеопатична организация, снимка: личен архив
Има много митове, свързани с този начин на лечение. Един от най-популярните е, че ако лекарят е предписал някакви медикаменти на детето, няма как те да се съчетаят с хомеопатия. Така ли е?
Не е така. При съчетание на хомеопатията и конвенционалната медицина се постигат много по-добри резултати. При децата спирането на конвенционалното лечение при хирургичен проблем, тежка бронхиална астма, диабет, онкологични или тежки неврологични заболявания би било фатално.
Добавянето на подходящи хомеопатични лекарства подобрява качеството на живот и може да намали или предотврати нежеланите странични ефекти от конвенционалното лечение.
Може ли хомеопатията да се използва за профилактика? Дайте пример за често боледуващите деца, чийто родители вероятно ви търсят за съвет и помощ.
С помощта на правилно подбрано хомеопатично лечение често боледуващите деца боледуват много по-рядко и много по-леко. Хомеопатичните лекарства се предписват индивидуално и зависят от начина по който всяко дете боледува. При нужда хомеопатичните лекарства могат да се комбинират с традиционните медикаменти за понижаване на температурата, например.
Комбинирането на хомеопатични лекарства с нехомеопатични може да прецени само лекар хомеопат.
Предимствата на хомеопатичния подход при проблемните дечица е, че се стимулират собствените им защитни сили, засилва се имунната им система и... те започват да боледуват все по-рядко, боледуват все по-леко и когато са болни пият “нежни”, деликатни за организма лекарства.
Лекарят хомеопат изписва лекарствата на рецепта и те се купуват от аптека.
При деца с бронхиална астма, сенна хрема, атопичен дерматит, слънчева алергия, често рецидивиращи пикочни инфекции и др. епизодите на обостряне са все по-редки, по-леки и по-кратки.
Лекарите хомеопати считат, че природата, както в човека, така и извън него, е в хармония и в равновесие и болестта представлява нарушение на това равновесие, на тази хармония.
С помощта на хомеопатичните лекарства не се потиска болестта, а се мобилизират собствените защитни сили на организма, т.е. хомеопатичните лекарства са само сигнал към организма, с какво трябва да се справи сам.
Много родители са нетърпеливи – смятат, че като дадат един медикамент, ще решат проблема на детето, докато хомеопатията изиска постоянство и най-вече продължително лечение, за да са се постигне резултат. Така ли е?
Зависи от конкретния случай. Продължителността на хомеопатичното лечение и времето, в което ще се прояви ефект от лечението всъщност зависи от това кого и от какво лекуваме.
При дете с висока температура, хрема и болки в гърлото ефектът от хомеопатичното лечение се очаква в първите 24 часа от началото на лечението.
Но например при лечение на тикове, заекване, нощно напикаване, атопичен дерматит, бронхиална астма и др. ще трябва повече време, за да настъпи подобрение.
Лечението на дете с екзема може да продължи до няколко месеца, но при дете с остър отит, ефект ще има още след няколко часа.
Давате пример с остри заболявания и хронични състояния. И в двата случая ли хомеопатията е ефективна?
Всяко остро неразположение при децата - колики, повръщане и разстройство, висока температура, хрема, кашлица, болки в ухото, болка в гърлото, остра пикочна инфекция, алергичен обрив и др. - може успешно да се лекува с хомеопатия.
А по въпроса дали може да се комбинира с ваксините? Вярно ли е, че лекарите хомеопати са против ваксините?
Лекарите хомеопати не само, че не отричат ваксините, по и препоръчват подходящи хомеопатични лекарства по схема преди и след поставянето на ваксината.
Прилагането на хомеопатия подпомага детският организъм да се справи по-бързо с обичайните неразположения след имунизация - висока температура, локалното зачервяване и болка и децата понасят по-леко имунизирането.
Няма как да не ви попитам за най-честото „обвинение“ към този тип лечение – че няма клинични доказателства, че то е ефективно и, че въобще лекува.
Това не е вярно.
Съществуват многобройни клинични изследвания, които потвърждават ефективността на Oscillococcinum за профилактика и лечение на вирусите на грипа и са публикувани в престижни медицински списания “British Journal of Clinical Pharmacology” и “Lancet”.
В едно от проучванията сред 500 пациенти, страдащи от вирусни инфекции на горните дихателни пътища, 82% при получаване на хомеопатични лекарствени средства са се подобрили в рамките на 14 дни, в сравнение с 67% от третираните с конвенционални средства.
При друго проучване, включващо 169 деца, тези, които са получили Oscillococcinum при първи прояви на грипна инфекция, развиват значително по-малко симптоми и имат по-кратка продължителност на заболяването, отколкото лекуваните с конвенционални средства.
Всеки сам може да си направи изводите.
По интервюто работи: Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“