Как да се защитим от думите, които нараняват

Има начин да направите това, стига да използвате подходящата психологическа нагласа

11 Април 2022 г.
Как да се защитим от думите, които нараняват

Снимка: Shutterstock

Те ни причиняват болка, раняват ни там, където сме най-уязвими. Чуваме ги вкъщи, от приятели, в работата и дори при лекаря... Психологът Елена Шуварикова „разшифрова“ най-често срещаните болезнени фрази, за да ни помогне да разберем истинския им смисъл и да усвоим основите на психологическата самозащита.

Любимият

„Меслиш само за себе си. Ами аз?

Превод: Това е упрек, представен като въпрос. Той апелира към съвестта ни и ни кара да се съмняваме в себе си (може би съм неблагодарен, лош човек?). Напомня ни за страховете ни (чувстваме се като деца, на които са се скарали). „Мисли само за мен, занимавай се с моите желания, с моите очаквания... – ето към какво всъщност ни призовават тези думи.

Психологическа самозащита: Не си струва да започваме да изброяваме доказателства за любовта си към партньора и да подчертаваме колко сме безразлични към самите себе си. За да запазим самоуважението си и да останем „възрастни хора“, трябва да помолим партньора си ясно да формулира собствените си (а не вашите) затруднения – „Каква грижа ти липсва?, „Какво искаш да направя за теб?. Всеки такъв въпрос трябва да получи конкретен отговор. Играта на гатанки проваля добрите отношения. Общуването между хора, които се обичат, се гради върху откритостта и възможността да кажеш на глас от какво имаш нужда, за да те чуят.

Лекарят

„Ами какво очаквате, с такъв начин на живот...

Превод: Като се позовава на възрастта ви, теглото ви, навиците ви или начина ви на живот лекарят снема от плещите си част от професионалната отговорност и намеква, че „искаме твърде много”. Когато специалистът, който има власт над здравето ни, ни обвинява, че „прекалено много очакваме”, у нас се събужда чувство за вина и срам. Объркваме се, а това засилва неговата власт.

Психологическа самозащита: Не се тревожете, а се пригответе за визитата си отрано. Почувствайте се възрастен човек, който е отишъл да се лекува. Кажете: „Не ми е приятен тонът ви. Дошъл съм, за да получа съвет как да се справя с проблема си, а не за да ме възпитават и поучават. Това трябва да попречи на лекаря да заеме позиция на властимащ. Ясно заявявайте нуждите си: „Искам да знам точната си диагноза” или „Трябва ми направление за изследвания.

Приятелят

„Разбирам, че нямаш много време, но ми е нужна помощта ти.

Превод: Такава една фраза почива на презумпцията, че приятелите си дължат взаимно услуги. Чувството ви за вина възниква от това, че се боите да нарушите този неписан договор. Думата „разбирам“ засилва ефекта, защото, ако приятелят вече е взел предвид нашите обстоятелства, става много трудно да му откажем с извинение, че имаме работа.

Психологическа самозащита: Направете пауза, отложете отговора. Дори да нямате много време, ще намерите минута за размисъл. Манипулацията – дори несъзнателната – действа най-добре в ситуация на спешност. Отсрочката ни позволява да дадем истински отговор – положителен или отрицателен, но добре премислен.

Детето

„Имам лоши оценки, защото не ми помагаш!

Превод: „Ти си лош родител и пренебрегваш отговорностите си!. Децата са майстори на манипулацията – тях ги манипулират от самото им раждане, но и те знаят къде да ви ударят така, че да ви заболи. Родителите (особено майките) трудно избягват чувството за вина, когато ги упрекват, че отделят твърде малко време на детето си.

Психологическа самозащита: Признайте, че дори да прекарвате с детето си 24 часа на ден, не бихте могли да направите всичко вместо него. Двойката оценява неговите собствени знания, а не вашите родителски умения. Задайте му два въпроса: за домашната работа и за неговите нужди. „Нали проверихме домашното, когато се прибрах? и „За какво точно ти трябва помощта ми?. Важно е детето да почувства, че сте разбрали и взели под внимание емоционалните му нужди и то може да разчита на вас.

Родителят

„Знам колко си зает/а. Разбира се, не ти е до мен, имаш по-важни работи...

Превод: Поставят ни в положение на неблагодарното, тоест лошо дете. Тази роля става дори по-неприятна, ако родителят започне да напомня за всички жертви, които (доброволно) е правил, за да ви обезпечи добър живот. Жестокостта на упрека се усилва от това, че началото на изречението е пълно със съчувствие и разбиране, а в края ни чака неприятен поврат. Целта на такава фраза е да нарани, а не да подобри отношенията.

Психологическа самозащита: Не се оправдавайте, не обвинявайте и не давайте обещания, докато не са ви казали ясно какво им е нужно от вас. Попитайте: „Как би искал/а да прекараш времето си с мен?. Това ще помогне на майка ви или на баща ви да формулира конкретни предложения. Тогава ще ги обмислите и ще решите кои са приемливи и кои – не.

Тийнейджърът

„Никога не ми вярваш!

Превод: Това е едно свръхобобщение, защото се използват думи като „винаги“, „никога“ и се поставят под съмнение отношенията ви като цяло. Точно затова изпитвате болка и усещане за несправедливост. Обвинението може да се усили със сравнение: „А пък родителите на моя приятел...

Психологическа самозащита: Не забравяйте, че пред вас стои юноша, който вероятно е много неуверен в себе си. Той или тя проектира тази неувереност върху възрастните, като се надява да чуе от тях опровержение: разбира се, ти заслужаваш доверие! Затова първо припомнете случаите, когато сте му вярвали. После попитайте как изглеждат за него вярата и доверието. Ако иска да му се вярва повече, как според него ще се изрази това? И какво е готов сам да направи за такъв резултат – все пак договорът предполага съгласие и от двете страни, а доверието се печели постепенно.

Продължението четете в Мениджър Нюз

Да поговорим

Страхът намалява, когато го изразиш с думи

Заедно

Не се бойте да дарявате сгряващи думи

Да поговорим

20 думи, които променят значението си, когато станете родител

Още от

Истинската любов не следва график, тя е последователност.
Снимка: Shutterstock

 

6 признака, че не сте обичани – просто сте удобни

Брад Пит и Инес де Рамон. Снимка: Getty
 

Брад Пит и Инес де Рамон: любов от разстояние

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Емблематичният герой Питър Пан. Илюстация: Shutterstock

 

Истинската любов не следва график, тя е последователност.
Снимка: Shutterstock

 

Оцветяването е чудесен начин да запълните някои дъждовни дни.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Емблематичният герой Питър Пан. Илюстация: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Партньорът ви е със синдрома на Питър Пан

11 признака издават, че мъжът до вас си остава едно непораснало дете

Бременна жена. Снимка: Shutterstock

Здраве

Пъпки, акне, пигментни петна: задължителна ли е тази „украса“ за бременната

Промени в менюто, козметиката и начина на живот могат да спестят тези неприятности

Брад Пит и Инес де Рамон. Снимка: Getty
 

Да поговорим

Брад Пит и Инес де Рамон: любов от разстояние

Заедно са от 3 години, но личният им живот стада, заради натоварен график

Снимка: Forum Film Bulgaria   

Заедно

Майсторите на бойни изкуства Джеки Чан и Ралф Мачио разказват нова „Карате кид“ история

Лентата проследява историята на кунгфу таланта Ли Фонг, принуден да напусне дома си в Пекин и да започне нов живот в Ню Йорк

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

 

Сините очи при раждането не е сигурно, че ще останат със същия цвят.
Снимка: Shutterstock 

 

Да поговорим

Кога разбираме какъв е цвета на очите на бебето

Как той се предава от родителите, могат ли бабите и дядовците да повлияят на нюанса, влияе ли кърменето и кога да се тревожим, ако бебето е кривогледо

Влюбени, които си говорят. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

5 горчиви истини за брака, които научаваме твърде късно

Каква е тайната на дългите и щастливи връзки

Дете яде с апетит броколи. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

Да научим детето да хапва вкусна и здравословна храна

3 съвета как да постигнете успех без натиск или настойчиво убеждаване

Дете с аутизъм. Снимка: Shutterstock

Здраве

Страшната диагноза: Детето ви е с аутизъм

4 ранни признака, които могат да бъдат установени още преди първата година