Кои са особеностите и през какви промени преминават момчетата и момичетата в тази възраст
Снимка: Shutterstock
Навършването на 12 години и изобщо възрастта около 12-ия рожден ден се характеризира с т. нар. ранен пубертет. Как се развиват момчетата и момичетата в тази сложна възраст? Това е въпрос, който си задават всички родители.
Важно е обаче не само как децата ще се променят чисто физиологически, но и какви са особеностите на възрастта, през какви промени преминават и какво можем/не можем да очакваме от малчуганите в този период.
Ето отговорите на най-важните въпроси, които ще ви бъдат наистина от полза, за да може не само да разберете детето, а и да го подкрепите, когато това е необходимо.
Снимка: Shutterstock
Физиологични промени
Тук всичко е строго индивидуално, но все пак параметрите се колебаят в следните граници:
При момичетата - обикновено ръстът варира от 145,9 см до 154,2 см., а теглото – от 36 кг до 45,4 кг.
При момчетата - ръстът е от 143,6 см до 154,5 см., а теглото - от 34,4 кгдо 45,1 кг.
Умения
На тази възраст децата практически умеят всичко. Те вече са достатъчно пораснали и се стремят да бъдат самостоятелни. Ролята на родителите е да ги стимулират в тази посока, но също така да им помогнат да се научат да комуникират правилно и да планират добре времето си, за да го използват пълноценно.
12-годишните освен това са напълно способни да отговарят за постъпките си. Така че не им спестявайте някои домашни задължения, защото това са част от полезните неща за растежа им. След време именно тези навици ще им бъдат изключително полезни за започването на самостоятелен живот, без стрес и притеснения.
Психика
Тук вече ще се сблъскате с редица трудности и особености. Под влияние на хормоналните проблеми начинаещите тийнейджъри ще ви изненадат така, че може дори да се чудите дали това са вашите деца или някой случайно не ги е подменил, докато сте спели.
Бъдете готови за най-различни усложнения, които могат да възникнат в тази възраст. Важното е да се заредите с търпение, да подкрепяте децата и да им показвате във всеки един миг, че сте до тях и ги обичате.
Не се страхувайте да водите сериозни разговори. Сега е моментът да обясните на децата какво се случва с телата и умовете им, и да ги успокоите, че това е напълно нормално. На тях им е нужна преди всичко вътрешна хармония, която зависи много и от вашето отношение.
Снимка: Shutterstock
Мислене
В тази възраст децата започват да осъзнават и разликите в двата пола – не само физически, но и на мисловно ниво. Освен това започват да мислят много по-глобално, опитват се да разберат света и да намерят своето място в него, появяват се и първите им сериозни позиции по отношение на различни проблеми.
И момчетата, и момичетата, започват да се стараят да подчертаят своята индивидуалност и да прикрият своите недостатъци. В този период настъпват и първите им конфронтации – най-често с родителите, защото те опитват първо у дома да изпробват възможностите си в споровете. Това е позитивно отстояване на мнението, което също е важно за развитието им, защото така детето добива увереност и самостоятелност.
Различия
На 12 години повечето момичета вече имат менструация, бюстът се увеличава, появяват се мастни натрупвания по бедрата и талията, както и вторични полови белези. Някои деца се гордеят с промените във външността си, други се плашат и притесняват от тях.
При момчетата все още няма видими промени, но се случват и изключения, когато и при тях се появяват вторични полови белези и гласът мутира.
Често 12-годишните се чувстват неудобно, когато са заедно, защото са доста различни и у някои се развиват комплекси – че са ниски, че са окосмени, че са пълнички, че не харесват това, което харесват съучениците им. Някои опитват да скрият онова, което смятат за недостатък. Променят походката, стойката си, прикриват кожните несъвършенства с грим и т. н.
Родителите отново трябва да бъдат готови да подадат ръка, но не и да се налагат. 12-годишните ще преминат през още много промени, докато открият себе си. И това е напълно естествен процес.
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари