4 начина да се справите преди пристигането на лекаря
Снимка: Getty
Кръгов механизъм
Чрез повишаване на температурата тялото реагира на разнообразни болести, и на действието на дразнители от външната среда: ухапвания от насекоми, прегряване (на слънце или в гореща стая), появата на първите зъби и т.н.
Ако температурата се повиши до 37–38 ° C, това може да се приме за нормална защитна реакция, която действа „кръгово“: повишаването на градусите блокира размножаването на патогените (бактерии и вируси) и увеличава изпотяването. Изпотяването от своя страна „охлажда“ тялото и го предпазва от прегряване.
Този механизъм би бил перфектен, ако термостатът на тялото работеше безупречно.
Уви, това не винаги е така, обяснява педиатърът д-р Людмила Осидак
Защо високата температура може да е опасна
За висока температура говорим, когато термометърът сочи 39 ° C и нагоре.
При някои деца, особено при по-малките, това може да причини гърч. Нервните клетки в мозъка понякога реагират със стрес от прекомерната топлина.
Педиатърът обикновено идва, когато спазмът вече е отминал. Най-важното за родителите, които са насаме с проблема, е да знаят, че по време на пристъпа не трябва да правят нищо.
Но преди това е необходимо да се направи всичко възможно, пристъпът да се предотврати. Тоест да понижават високата температура, за да не стигне до критични стойности.
Кой е виновен
Ако детето има температура, наблюдавайте състоянието му, за да можете да отговорите на въпросите на педиатъра.
За него ще бъде важно да знае от колко време детето има температура; до какви стойности стига и кога, дали детето понася добре температурата и има ли други признаци на заболяване.
Тази информация е необходима на лекаря, за да определи на какво се дължи пристъпът на треска.
Най-често тя се причинява от вирусна инфекция и събитията ще се развият в зависимост от това кой микроорганизъм от тази група е причинил заболяването.
Ако причината е грипният вирус, температурата, която е придружена от болки и главоболие, ще достигне 39-40 ° C, ще трае 1-2 дни, докато падне. След това може да започне тежка хрема. Някои разновидности на вируса причиняват по-продългителна температура и треската трае от 3-5 до 10 дни.
- Различните остри респираторни инфекции (особено назофарингитът), причинени не от грипния, а от друг вирус от това семейство, рядко причиняват температура над 38,5 ° C. Обикновено термометърът се движи между 37,5-38,5 ° C , а повишаването на температурата е придружено от хрема и кашлица.
Внимание!
Ако след като температурата падне до нормални нива, отново се повиши, това може да е признак на усложнение (отит, бронхит, пневмония). Болестта може да е причинена не от вирус, а от бактерия, която се “добавя“. В този случай лекарят може да предпише антибиотици.
Снимка: Getty
Как да се справим с висока температура
Както казахме, докато чакате лекаря, трябва да наблюдавате състоянието на детето.
- За да следите как се повишава, е важно да я измервате 3-4 пъти на ден в продължение на поне 5 минути. Трябва да действате в зависимост от резултата.
- Имайте предвид, че ако термометърът не достигне 38,5 ° C, не трябва да давате лекарства, за да я понижите.
- Деца от 3-годишна възраст се повлияват добре от ибупрофен. Що се отнася до аспирина, познат на много от нас, той може да се дава на деца над 12 години, при условие че те нямат проблеми с кръвоносните съдове и не проявяват склонност към кървене от носа. Аспиринът е противопоказан и при нарушения в храносмилателната система, тъй като може да увреди и без това уязвимата лигавица на стомаха или червата.
- За понижаване на градусите помагат процедури за охлаждане на тялото. Съблечете детето и избършете тялото му с кърпа, навлажнена с хладка вода (27–32°C). Не добавяйте оцет или алкохол-съдържащи разтвори - това е опасно.
- Не забравяйте да проветрявате стаята от време на време и се уверете, че температурата там е в рамките на 18–19 ° C.
- Давайте на детето си повече вода, особено плодови напитки от червена боровинка и малини.
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари