Най-важното, което трябва да знаете за развитието на детето – от раждането до втората му година
Снимка: Shutterstock
Малкото ви бебе навърши 2 месеца – това е голям скок за него. Изглежда невероятно, че е постигнало толкова голям напредък за толкова кратко време. Няма почти нищо общо с новороденото отпреди няколко седмици. Но освен физически промени, бебето демонстрира и психофизически умения.
Ето и най-важното, което е добре да знаете за този етап от развитието на бебето.
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие на бебето на 2 месеца
С всяка изминала седмица вашето дете напредва все повече и повече! Вече е на 2 месеца и забелязвате колко по-умно реагира. Със сигурност сте открили, че то вече умее много повече:
- Усмивките му са все по-чести и дори лицето му е променено, а не като на новородено;
- Проявява все по-голям интерес към слухови и зрителни стимули, също така умее да гледа и следва предмет или човек, който е пред него;
- Растежът му не се е променил много и е доста стабилен.
Средни норми за бебето на 2 месеца
Момчета: ръст – 58,5 см; тегло – 5,5 кг
Момичета: ръст – 57,2 см; тегло – 5,2 кг
Що се отнася до кърменето, то вече е с изградени навици и наддава редовно – с малки отклонения в зависимост от апетита.
-Като цяло в тази фаза бебето ще приема между 150-200 г на седмица и тъй като 80% от хормона на растежа се секретира по време на сън, то продължава да спи много, защото така расте!
Ако имате конкретни въпроси и притеснения относно теглото или развитието на малкото, най-добре е да се консултирате с педиатъра, тъй като това е специалистът, който следи бебето ви и е наясно с неговия растеж. В този период е възможно да започнете да обръщате внимание на мнението на околните, да се вслушвате в непоискани съвети и да четете много, за да откриете отговор на вълнуващите ви въпроси. При всички случаи на тези тревоги най-бърз и точен отговор ще получите от педиатъра, така че не пренебрегвайте мнението му.
Въпреки че движи ръцете и краката си с лекота и все повече изпробва рефлексите си, бебето продължава да изпитва затруднения при хващане на предмети. Вратът му набира сила и вече успява да задържи главата си за кратко, ако го поставите по корем. Започва да прави и първите си опити да повдигне само главата си, подпирайки се на предмишниците си.
Хранене на бебето на 2 месеца
Ще забележите, че с бебето сте станали експертен тандем в кърменето, а храненията постепенно започват да се разреждат. Запомнете следното:
- Ако кърмите на поискване, ще откриете, че производството на мляко вече е напълно адаптирано към нуждите на бебето. Важно е да следвате желанието му за хапване и да не настоявате, когато изглежда сито. По този начин от самото начало се установява правилна връзка с храната;
- В случаите, когато храните детето с шише, също трябва да се водите от неговия апетит и да не го насилвате да изпие цялото количество. Посочените на опаковките адаптирано мляко количества са само ориентировъчни, по-важно е да се нагодите към индивидуалните нужди на своето дете. В това начинание педиатърът може да ви бъде много полезен със съвети, както и да разсея притесненията ви;
- Също така имайте предвид, че независимо дали кърменето е изключително, формулирано или смесено, бебето на тази възраст не трябва да приема никакви други храни!
Запомнете! След като с кърменето вече нямате проблеми, затруднения и съмнения, е време да се насладите напълно на вашето мъниче. Възползвайте се от тези уникални моменти!
Сънят на бебето на 2 месеца
Що се отнася до съня, той може да бъде донякъде нарушен, ако бебето страда от колики. Ето какво е нужно да знаете още за тях:
- Малкото се чувства най-неспокойно в късния следобед или рано вечерта;
- Това е период, който много измъчва родителите, тъй като бебето видимо страда, а не успяват да му помогнат;
- В този случай най-добре е да държите бебето на ръце, да му правите нежни масажи на коремчето, за да облекчите болката, или да го поставяте по корем върху гърдите на таткото, с глава настрани (от топлината на тялото и равномерното дишане то ще се успокои).
Внимание! Само родителите на деца, страдащи от колики, имат представа за болката, която малките изпитват. За да намалите умората, най-добре се редувайте с таткото в носенето и успокояването на малкото на ръце.
Снимка: Shutterstock
Какво още трябва да знаете за тази фаза
Когато бебето е малко и е първо дете, родителите може да имат известни затруднения и притеснения относно къпането. Ето какво може да ви помогне да се справите по-добре и по-спокойно с този процес:
- Не всички деца обичат да водата. А за някои къпането представлява истинско мъчение. Възможно е вашето бебе да е точно от тях, така че не се притеснявайте и не мислете, че правите нещата по грешен начин – просто малкото ви не обича къпането;
- Как да действате в такива случаи? На първо място - ако забележите, че то изпитва страх от водата, не го насилвайте;
- Опитайте да превърнете къпането в приятно и забавно преживяване. Затоплете стаята, която трябва да е с температура между 22 и 24 градуса, избягвайте течението, напълнете ваната с вода между 34 и 37 градуса, поставете няколко играчки в коритото и сложете много внимателно малкото във водата. Докато го миете, говорете с него, галете го и му правете масажи с мека гъба, за да го успокоите;
- Ако въпреки цялото това внимание, то все още не се чувства комфортно, просто го мийте „на части“ в продължение на няколко седмици. В това време опитайте да го сприятелите с водата, като го оставяте да играе с ръце в леген с вода, в който има и играчки.
Възможни неразположения на бебето
Задължително спазвайте графика за ваксинация на детето си. При раждането то получава голямо количество антитела от собствената ви имунна система.
- По време на бременността вие предавате антитела на бебето през пъпната връв, а след раждането – чрез кърменето;
- На 2 месеца обаче вашите резерви от антитела започват да намаляват и вие сте по-изложени на болести. В този период ще бъдат поставени и първите ваксини на бебето;
- Спазването на строги хигиенни мерки и ограничаването на посещенията, когато някой около вас е болен, дори и да е с обикновена настинка, също са важни за бебето и го пазят от вируси и бактерии.
Внимание! Ваксините, включени в националната програма за ваксинация, както и препоръчаните от педиатъра, са изключително важни за здравето на детето. Затова следвайте инструкциите на лекаря!
Снимка: Shutterstock
Какви умения има бебето на 2 месеца
На 2 месеца малкото успява да покаже някакви признаци на удоволствие. Досега то е можело да демонстрира единствено чувство на дискомфорт. Но от втория месец бебето започва да координира две от сетивата си: зрение и слух. То вече се обръща веднага щом чуе определен звук и започва да суче мигновено, щом види майчината гърда.
Психомоторни умения
- На 2 месеца движенията на бебето стават по-хармонични. Те обаче невинаги са правилно координирани.
Зрение
- Зрителното му поле вече се простира до 30-40 сантиметра. Благодарение на по-добрата подвижност на главата, погледът му може да следва движещ се обект първо хоризонтално, след това вертикално, а после и кръгово.
- Привличат го и ярките цветове, като червено, синьо и зелено;
- Започва все по-често да се вглежда в светлината на лампите в дома.
Слух
- Между втория и третия месец бебето вече може да различи произхода на звука. В тази възраст то започва да обръща и главата си, а не само очите в желаната посока.
- Също така спира да плаче, когато майка му се приближава към него и му говори високо. И се успокоява, когато чуе ритмичен звук, като музикална кутия например.
Все още обаче кърменето е основен източник на утеха. Вече успява да пъхне ръка в устата си.
Как да стимулирате бебето на 2 месеца
Ранната жизнена среда на детето влияе върху неговото развитие. Това е вълшебно време да го стимулирате!
Слухът продължава да е един от най-добрите канали за тази цел, така че музиката трябва да продължава да е част от подходите.
- По този начин детето ви започва мисли музикално, благодарение на контраста между различните музикални части;
- Подобрява езиковите си способности. Колкото по-добра е способността на мозъка да различава музикалните звуци, толкова по-голяма става способността на малкото да различава фонемите в говоримия език;
- Насърчава и подобрява езикови си умения, както и тези за учене в дългосрочен план;
- Развива когнитивните функции: език, възприятие, памет, учене, разсъждение и решаване на проблеми, комуникация и емоции.
- Стимулира адаптирането му към околната среда и успешното взаимодействие с нея.
На 2 месеца е много полезно да опитате сензорна гимнастика.
Всяко упражнение, което педиатърът ви покаже, може да бъде правено на фона на музика или като пеете на бебето. Това укрепва връзката ви с него и в същото време развива психофизическите му умения. Освен това подобрява езиковите му възможности и паметта. Не на последно място – помага и при колики, тъй като масажът облекчава болката, а музиката – успокоява бебето.
По материали от Qui mamme
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари