Преди сте отдавали огромно значение на всички тези препоръки, сега ги приемате спокойно, защото знаете за какво става дума или просто не им обръщате внимание
Снимка: Shutterstock
Очакванията за второто дете и нагласите към втората бременност са много различни от тези, които повечето майки имат първия път. И причините са не само в познаването на процеса, а и по причина на други - нови и стари, обстоятелства.
Ще се изненадате колко много се различават очакванията и нагласите ви сега.
Снимка: Shutterstock
Защо втората бременност е различна
Присъствието на първото дете е едно от нещата, които се отразяват на бременността този път. То не само пречи на бъдещата майка да се концентрира единствено и изключително върху бременността, но тя има задачата да се справи и с неговите страхове относно предстоящото съжителство с братчето или сестричето.
Първата бременност за жената е вълшебен момент, силно повлиян от радостното очакване, но и носещ известна умора и несигурност. Това се дължи на факта, че тя е изправена пред съвършено нови емоции и състояния, с които до този момент не се е сблъсквала. Налага се в хода на бременността да осъзнае собственото си тяло, да анализира новите си преживявания, да ги сподели с партньора си, да се концентрира върху себе.
Особена аура заобикаля майките, които за първи път се потапят в магията на бременността. Това е като едно дълго пътуване, което ще ги накара да изпълняват нова роля, различна от всички познати им досега. Макар любовта и волята да се грижи за малкото същество да са същите като първия път, сега е променен начинът, по който майката гледа на себе си и трансформациите на бебето.
Ето и десетте най-чести разлики, които отличават втората от първата бременност
1. Вдигате тежести без да се замислите.
По време на първата бременност всяка бременна се притеснява да носи дори собствената си чанта, защото тя тежи и това може да ѝ навреди. Сега не само я носите, но в другата ръка държите и първото си дете, което определено тежи повече от една чанта.
Никой обаче не е в състояние да ви спре да прегърнете детето си, когато то заплаче, има нужда да бъде пренесено или просто по навик. Единствено по-специални обстоятелства, изискващи сериозно пазене, могат да спрат това желание.
2. Прегледите при лекаря приемате като рутинни
През първата бременност те са будили много тревоги: дали бебето ще отговаря на очакванията, дали лекарят няма да забележи някакво отклонение, какво означават странните усещания в корема…
Вероятно сте прекарвали много часове в четене на най-различна информация, която да ви помогне да добиете по-ясна представа за състоянието си, изключвайки или притеснявайки се за всякакви отклонения.
Сега кой има време да се занимава с подобни неща. Прегледите при лекаря се превръщат в рутина, необходима за правилното протичане на бременността.
3. Приемате здравословното хранене като нещо полезно
Първата бременност е била едно приятно оправдание да похапвате най-различни изкушения при всеки удобен повод. Вторият път се храните далеч по-разумно, тъй като вече знаете колко трудно е връщането на формата след раждането.
4. Не се фиксирате върху приготовленията за появата на новото бебе
Синдромът на гнезденето е много характерен за жените, които са за първи път бременни. Става дума за онова старателно планиране, търсене и купуване на всичко необходимо в последните месеци преди раждането на детето, подреждането на неговата стая или кът, подготвянето за срещата с бебето.
С втората бременност единственото, което е необходимо да направите, е да намерите място на бебешкото креватче в детската стая или спалнята. Защото всичко друго вече го притежавате.
Снимка: Shutterstock
4. Внимавате по-малко за токсоплазмоза
По време на първата бременност сте се старали да не докосвате сурови зеленчуци, страхувайки се от заразяване. А ако „опасна“ храна е попадала случайно в чинията ви, старателно сте я отстранявали. За общуването с животни да не говорим.
С второто дете изобщо нямате време да се замисляте за такива неща. А и салатата от свежи зеленчуци е удобна и полезна храна – не само за вас, а и за първото дете.
5. Алкохол – позволявате си по мъничко
Алкохолът по време на първата бременност е бил строго забранен, тъй като сте чели достатъчно и знаете какви вреди той може да нанесе на плода. А и не само.
Сега обаче си позволявате няколко глътки вино при много специален повод, без да страдате от угризения.
6. Нямате време за сладка дрямка
По време на първата бременност, едно от удоволствията ви като бъдещата майка е била следобедната дрямка. Имали сте и основателна причина да правите това, без да изглеждате смешна или някой да ви обвинява, че мързелувате.
С второто дете сънят е едно от основните неща, които са сериозен дефицит. За следобедна дрямка и дума не може да става. Но пък осъзнавате какво ви очаква след раждането, така че опитвате да компенсирате максимално липсата на сън и почивка поне през нощта.
7. Нямате време да мислите за болести
Първият път сте внимавали много при общуване с болни хора, които биха могли евентуално да ви заразят. Вторият път нямате време да мислите за такива неща, а и най-вероятно покрай първото дете сте изкарали поне един вирус.
8. Нямате никакво време за партньора си
Първата бременност е била момент на голямо споделяне и сплотяването ви като двойката. Станали сте още по-близки помежду си, обединени в очакването на своето първо дете.
По време на втората бременност и след раждането на второто дете имате време единствено за децата. Партньорът неусетно остава на заден план.
9. Нямате време и за тренировки
По време на първата бременност сте внимавали как тренирате, за да не навредите на бебето. Но не сте спирали спорта съвсем, защото сте прочули, че това е полезно за тялото на бременната.
През втората бременност просто нямате време за каквато и да е спортна активност, не че не искате.
По материали от Bambinopoli
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари