Кога и колко често да се консултираме със специалист
Снимка: Guliver / Getty
Бенката (или на латински - невусът) е пигментирано, обикновено доброкачествено образование на кожата или тумор. То е изградено от кожни клетки – меланоцити, които произвеждат тъмния пигмент меланин, обяснява дерматологът д-р Татяна Сафонова.
Появата на невуса зависи от дълбочината на меланоцитите. Ако са разположени близо до повърхността, бенката ще бъде тъмнокафява до черна на цвят, изравнена с или леко над кожата. Това обикновено не е причина за безпокойство.
Ако пигментните клетки са в дълбоките слоеве на кожата, бенката е леко или по-изразено надигната над повърхността, тъй като в нейното образуване участват много повече меланоцити. Такива невуси, както и бенки по-големи от 5 мм, трябва да се консултират с дерматолог поне веднъж годишно, защото съществува риск от израждането им в злокачествени тумори (меланом – рак на кожата).
Бенките са вродени и придобити. Те се появяват и изчезват през целия живот. С течение на времето невусите могат постепенно да променят формата, размера, да изсветляват или потъмняват. Това е нормата.
Основното е, че след шест месеца тя трябва да се увеличи с не повече от 5 мм, а цветът трябва да остане равномерен.
Бенките могат да се активират от излагане на слънчева светлина, ендокринни промени и поради травма.
Ако в нея растат косми, които пречат, е по-добре да се пострижат, а не да се изскубват, за да не се нарани.
Тези, които са генетично предразположени към образуването на бенки, е по-добре да посещават дерматолог веднъж годишно. Това важи особено за тези, които имат много невуси.
Снимка: Guliver / Getty
Слънцето е враг №1 на бенките. За да намалите неговия ефект, трябва да се използват слънцезащитен крем. Трябва да правите слънчеви бани преди 10 часа и след 16 часа, когато слънцето не е толкова активно. Това е особено важно за хората със светла кожа и тези, които имат много бенки.
Бенките могат да се видоизменят и в периоди на хормонални промени: на 3 години, на 6 години, във фазата на пубертета, по време на бременност и менопауза.
Травмата може да причини инфекция или деформация на невуса, което е много опасно. Тялото, опитвайки се да възстанови увредената кожа, започва да произвежда нови пигментни клетки. Как ще се изменят е трудно да се предвиди.
Сигнал за повишено внимание е рязката промяна в цвета, вида и формата на невуса, лющене или зачервяване, възникнали около него.
Тъмни, "лъскави" като лакирани и рязко отделени от повърхността на кожата бенки също трябва да бъдат показани на специалист, поради риск от израждането им в злокачествени тумори.
Първата стъпка към разрешаването на съмненията е посещението при дерматолог. Много често след преглед той може да насочи пациента на онколог. Това е обичайна медицинска практика. Понякога е невъзможно бързо да се постави точна диагноза, тъй като има гранични бенки и е трудно веднага да се разбере дали това е меланом или не.
Онкологът препоръчва премахване на бенката или повторен преглед след шест месеца до една година.
Наложително е да се премахнат невуси, разположени на травматични места – по скалпа, в слабините, по лигавиците, по перинеума и т. н.
Методът на отстраняване зависи от диагнозата. Дерматологът се занимава с повърхностни невуси, а онколог – със съмнителни и дълбоки. Във всеки случай след като бъде отстранен невусът се изпраща за хистологично изследване.
Това в 90% от случаите разсейва всички страхове и разпознава бенката като доброкачествена.
Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари