Ето категоричното мнение на педиатъра
Снимка: Guliver / Getty
Не се вторачвайте върху цифрите на термометъра, по-важно е състоянието на малчугана, категорични са специалистите.
- Ако температура на детето, което няма хронични заболявания, не е над 39 ° C и като цяло то се чувства добре, най-вероятно не се нуждае от лекарства, обяснява педиатърката д-р Екатерина Потеряева.
- Ако качи 37,5, но има тръпки, втрисане, ако е летаргично и не може да спи, тогава не се съобразявайте с цифрите на термометъра, а му дайте антипиретик.
- Не забравяйте, че трябва да намалите температурата не до нормални стойности, а до подобряване състоянието на детето на фона на температурата.
При всяка неясна ситуация не забравяйте да се консултирате с лекар.
При температура е важно:
- детето да пие повече течности
- да го прегръщате по-често.
При всяка неясна ситуация не забравяйте да се консултирате с лекар.
Помнете: има "червените флагове" за всяко заболяване на горните дихателни пътища.
Снимка: Guliver / Getty
Червен флаг за тревога
Когато детето е болно и е с температура, условно се разграничават няколко зони: зелена, жълта и червена (по аналогия със светофар).
Когато децата са настинали, те могат да бъдат в безопасна "зелена зона" дори при висока температури (до 41°C, ако нямат тежки неврологични разстройства или сърдечни увреждания), тъй като треската е средство в борбата с вирусите и сама по себе си не представлява заплаха.
Има обаче „червени флагове“, които всеки родител трябва да може да разпознае навреме. Ето кои са те:
1. Детето е летаргично, иска да спи през цялото време
Първото нещо, на което родителите трябва да обърнат внимание, е, че детето е станало вяло. Обикновено то е усмихнато, тича, играе, но изведнъж става летаргично. Не се интересува от случващото се наоколо, събужда се трудно и веднага отново заспива.
2. Промяна в цвета на кожата
Ако кожата е бледа, това е повод да се консултирате с лекар. Когато лицето му е с яркочервен, "пъстър" или пепелявосив цвят, това е сигнал спешно да потърсите консултация.
3. Учестено дишане
От гърдичките на детето се чува „пукане“ и то „сумти“, това е тревожен сигнал. Честотата на дишане при деца на възраст 6-12 месеца надвишава 50 вдишвания в минута, при деца над една година - 40 вдишвания в минута. Тогава спешно трябва да се потърси медицинска помощ.
4. Тахикардия
Сърдечната честота се увеличава. Консултация с лекар се налага, ако детето до една година има над 160 удара в минута, на 1-2 години - повече от 150 удара в минута, на 2-5 години - повече от 140 удара в минута.
5. Признаци на дехидратация
Дори при висока температура кожата на детето може да е с нормален цвят, а лигавиците да са влажни. Това означава, че течността, която то губи чрез потене, дишане и уриниране, се наваксва.
Ако това не се случи, устните и лигавиците на детето ще бъдат сухи, честотата на уриниране ще намалее (по-малко от 1 път на 4 часа). То ще отказва да пие течности или няма да може да я погълне. Бебетата стават мудни, сучат малко.
Ако подозирате, че мъникът се дехидратира, трябва да проверите как се възстановява кожната гънка. Хванете кожата на корема отстрани на пъпа с палец и показалец. След това я стиснете. Ако не се възстанови за повече от 3 секунди, потърсете вашия лекар. Ако не се възстанови за повече от 5 секунди, се обадете на Бърза помощ.
6. Секрет от ушите
Всяко изтичане на течност от ушите - гной или кърваво течение - най-вероятно е признак на перфорация на тъпанчето, което изисква спешен преглед.
7. Втрисане, повръщане и други симптоми
Често при леки вирусни инфекции родителите не търсят педиатъра. Въпреки това, детето трябва да бъде прегледано, ако има следните симптоми:
- температура над 39°C при дете на 3-6 месеца,
- ако треската продължава повече от 5 дни,
- при втрисане - усещане за студ, което е придружено с треперене, силно подуване/оток на крайниците или ставите; слабост в ръката или крака.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари