5 правила, които да следваме стъпка по стъпка
Снимка: Guliver / Getty
Как да разберем, че зрението на новороденото е наред?
Проверете с тези 5 стъпки и ако резултатите не са добри, не забравяйте да се свържете със специалист.
След като се приберете от родилния дом и първите, най-вълнуващи моменти са вече зад гърба ви, проверете как работят „живоподдържащите системи“ на детето, съветват специалисти.
Започнете с очите, като обърнете внимание на това как вашето бебе реагира на светлината. За да направите това, насочете лъч със светлина на фенерче директно към очите на бебето - в отговор то трябва да ги затвори.
Бъдете готови за факта, че реакцията може да не е твърде очевидна - това е така, защото бебето все още не е напълно готово за подобни "експерименти".
Ако забележите обаче, че то рядко отваря очи, непременно говорете с педиатъра си или посетете офталмолог.
Първи грижи
- Почистете очите от външния ъгъл навътре с тампон, напоен с преварена вода (не повтаряйте движението със същия тампон).
- Ако очите на новороденото започнат да се покриват с корички и гноят, първо ги измийте с тампон с преварена вода, а после с отвара от лайка.
За да избегнете риска от прехвърляне на инфекцията от едното към другото око, е важно е почиствате всяко с отделен тампон.
Ако няма ефект, се консултирайте с педиатъра.
- При запушване на слъзните каналчета, посещението при педиатъра е задължително.
Снимка: Guliver / Getty
- Не се учудвайте, ако забележите (при бебе по-малко от 1 месец) така наречения плаващ поглед: очите му не са приковани към обекта, а „плуват“ - погледът се насочва към носа или към слепоочието.
За да не се влоши ситуацията, през първите седмици след раждането не натоварвайте зрението на бебето: не го забавлявайте с играчки, не окачвайте нищо пред лицето му и не слагайте картинки по стените на креватчето му.
- Следете бебето да не гледа дълго настрани. За да могат очите му да се развият правилно и могат да не доведат до усложнения като астигматизъм или кривогледство. За да не се случи това, по-добре е да поставите новороденото по гръб и да не претоварвате очите му с визуална информация.
- Когато навърши един месец и стане по-активно, обърнете внимание дали то отваря добре очите и дали следи обекта. На тази възраст започнете да тренирате очите му, като му показвате играчка и я движите нагоре-надолу или наляво-надясно.
Правете това, докато то проявява интерес и гледа с любопитство. Освен това не забравяйте да се уверите, че обектът е точно пред очите на мъника на разстояние поне 35-50 см.
- Що се отнася до телевизор и таблет – не разрешавайте детето да гледа, докато не навърши 2-2,5 години.
Важно!
Добре е, ако през първите три месеца след раждането успеете да се консултирате с офталмолог: това трябва да се направи, за да не се пропуснат вродени аномалии в развитието на очите (например помътняване на лещата). Ако няма проблеми, следващият профилактичен преглед трябва да е на 6- месечна възраст.
Ако детето се роди преди срока, обърнете специално внимание на състоянието на очите му: недоносените са по-склонни да имат проблеми, отколкото тези, които са родени в термин. Затова офталмологът ги наблюдава от раждането и има схема за преглед за всяко дете.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари