Как да накарате затвореното дете да разкаже за проблемите си
Майка и син разговарят. Снимка: Guliver / Getty
Децата могат да говорят с часове за това, което ги интересува. Но на въпроса: "Как мина денят ти?" често дават едносрични отговори. Или пък мълчат.
Как да накараме хлапето да говори и как да изградите доверчиви отношения с него?
Според Ребека Джаксън, психолог и когнитивен специалист, на детето му коства много повече усилия, енергия и време отколкото на възрастните, да запомни и изрази своите преживявания с думи. Затова се нуждае от малко помощ.
Ето как, според нея, може да го предразположите.
„Уверете се, че детето ви е хапнало, поне час преди да започнете разговора. То се нуждае от „мозъчно гориво“, казва Джаксън. - Струва ви се банален съвет, но когато то е гладно, е разсеяно."
По тази причина учителите напомнят на родителите винаги да дават подходяща сутрешна закуска. В противен случай то буквално нищо не разбира - не е в състояние да се концентрира в часовете, няма да се интересува и да поддържа разговора с вас.
Всяко малко дете има часове, в които иска да побъбри и време, в което просто да се отпусне. Обърнете внимание, че то може да е по-склонно да говори с вас вечер преди лягане. Или, обратно, сутрин.
Или може би най-доброто време е на път за училище или за детската градина? Още по-добре, създайте си ритуал – време, което ще прекарвате заедно и ще обсъждате всичко, за което се сетите.
„Когато искам синът ми да се отпусне и да говорим, отиваме да играем на топка“, казва Джаксън. — Тогава мога да му задавам въпроси, а той става много приказлив."
Някои проучвания сочат, че склонността на децата да разговарят, много зависи от това къде се намират и какво правят в момента. Например, много деца са по-общителни, когато ходят или играят.
Майка и син на разходка. Снимка: Guliver / Getty
Колкото повече информация имате за вашето дете, за неговите занимания, приятели, хобита, толкова по-лесно ще формулирате въпроси и ще го включите в разговор. Ако привлечете вниманието му, значи сте успели.
Почти всеки родител знае, че "как мина твоя ден?" е твърде абстрактен въпрос. Няма как с него да предразположите детето за разговор, особено, ако по природа то не е много общително.
Целта на майките и татковците е да задават конкретни, но отворени въпроси. Например: "Какво ти хареса най-много в училище днес? Какво ново научи по химия? На какво играхте с приятелите си?" Изглежда банално, но дава насока на разговора и в същото време оставя широко поле за отговор. Много повече от просто „да“ или „не“.
Ако детето сподели, че е сбъркало или, че някой го е обидил, не започвайте да анализирате ситуацията. Просто го изслушайте.
„Дайте на детето си възможност да обясни какво се случва и какво мисли“, съветват психолози.
Това не означава, че ще останете безразлични. Но целта на родителите е да слушат внимателно и да покажат истински интерес към това, което децата споделят с тях.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари