Имаме няколко хитри идеи, все някоя ще ви спаси
Снимка: Guliver / Getty
Може би имате късмет и детето ви обича да се къпе от ранна възраст: забавлява се с пяната и няма нищо против да му миете косата с шампоан.
Но има и друг сценарий. Още, когато родителите споменат за предстоящото къпане, хлапето изпада в истерия: крещи сърцераздирателно, щом види шишето с шампоан. Не толкова къпането и водата причиняват пристъпите на истерия у детето, колкото миенето на главата.
Необходим специален подход.
Ето някои идеи.
1. Къпете децата по-рядко
Въпреки че това не изглежда особено хигиенично, малките деца всъщност не се нуждаят от ежедневна вана. Не става въпрос за горещото лято, когато кожата е покрита със слоеве от защитен крем, пот и прах. През останалата част от годината, според Американската академия по педиатрия, е напълно достатъчно детето да се къпе през ден.
Твърде честото миене на косата е вредно - то лишава скалпа от естественото омазняване и той става прекалено сух. Мийте главата на детето си веднъж, максимум два пъти седмично (разбира се, със специален бебешки шампоан, който не дразни очите).
2. Изберете правилния „реквизит“
Основното е, че когато влезе в банята, вниманието на детето ще е заето с нещо. То се разсейва, а вие може да се погрижите за измиването и на косата. Например, оставете го да насапуниса и изплакне косата на куклата, докато вие правите същото с него. Или дръжте огледало под ръка, за да може то да види как вие като изкусен фризьор миете косата му със шампоан. Когато добре я насапунисате, го оставете „да си направи прическа“ с пяната. Може би това ще го примири с идеята за миенето на главата.
3. Оставете го само да насапуниса косата си
При някои деца не процесът на изплакване предизвиква сълзи и съпротива, а моментът, в който мама втрива шампоана в скалпа му с ръка. Опитайте да излеете шампоан върху кърпа и така да го нанесете върху косата. Или помолете детето да ви помогне и само да масажира главата си с шампоан.
4. Играйте на "какво е това на тавана?"
Повечето деца мразят момента, в който сапунът трябва да се изплакне, а сапунената вода се стича по лицетои попада в очите. Това може да се избегне, ако то държи главата си назад - но то едва ли ще го направи просто така.
Може да опитате да го залъжете с играта "какво е това на тавана?". Достатъчно, за да включите въображението си и да откривате заедно всякакви пукнатини или ивици. Те могат да се превърнат в розови зайци или трактор, или каквото ви роди въображението.
Можете също така предварително да залепите на тавана на банята някои герои, познати на детето и в ключовия момент да го помолите да ви каже какво открива там.
Снимка: Guliver / Getty
5. Суха кърпа може да помогне ...
Някои деца се чувстват много по-спокойни, ако докато миете косата им, лицето им е покрито със суха кърпа или пелена. Така лицето им ще бъде защитено от пръскането на вода и пяна.
Кърпата, разбира се, бързо ще се намокри, но тя дава на детето чувство за контрол.
6. ... лейка, козирка или очила за плуване
Вместо да използвате душ за изплакване на косата, можете внимателно да полеете косата му с лейка или малка кофичка. Направете го внимателно, за да сте сигурни, че водата няма да попадне в очите на детето. Можете да пробвате да ги предпазите със специална пластмасова козирка за къпане или с очила за плуване.
7. Като русалка
Ако нищо от това не работи, поставете детето по гръб във ваната, като го подкрепяте с ръка и внимателно потопете косата му, така че лицето да остане над водата. Ако косата е дълга, тогава можете да играете русалка и да си представите, че къдриците, люлеещи се във водата, са водорасли. Ако все пак решите да измиете шампоана с душ, тогава е по-добре да използвате ръчния душ, който има гъвкав маркуч.
8. Помислете сериозно за уроци по плуване
Най-добрият начин детето да преодолее страха водата, която пада по лицето му, е някак да го научите да се чувства комфортно и да не се страхува от водата. Колкото по-скоро започнете да учите детето си да плува, толкова по-добре. Ще ви е по-лесно да започнете от най-ранна възраст – от 6-8 месечна възраст отколкото на три-четири години.
По материали на Lifehacker. сom, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари