От 7 до 14 септември в Дома на киното, Чешкия център и подкуполното пространство на Ларгото
Филми, които канят зрителите да се освободят от задръжки и предразсъдъци, да прекрачат всички граници и да гледат едно по-различно и дръзко кино – това е кратката характеристика на програмата, която фестивалът „София ДокуМентал“ е подготвил за първата си жива среща с публиката от 7 до 14 септември.
Организаторите от Балкански документален център , Фондация „Конрад Аденауер“ и Чешки Център са подбрали най-доброто от съвременното световно документално кино с награди от „Сънданс“ и „Берлинале“, номинации и отличия „Оскар“.
Общото между всички заглавия е фокусът върху
човешките права и
смелостта на хората да отстояват свободния си избор, воля,
религия, политическа принадлежност, полова идентичност, право на глас.
Организаторите вярват, че ще заинтригуват, привлекат и развият нова публика от поколението на днешните млади хора, които гледат главно стрийминг телевизии като Netflix и HBO Go.
„ Документалното кино се радва на свръхпосещаемост както в платформите, така и на топ фестивалите по света – казва фестивалният директор Мартичка Божилова- Това, което „София ДокуМентал“ предлага, е преживяване с добавена стойност, което да остане за дълго в сърцето на зрителя. А именно среща с автора или героите от филмите на живо. И дискусия и разговор през призмата на личното усещане и емоция. Защото публиката в София е като никоя друга по света. И ситуацията тук поражда уникалното изживяване на всяка прожекция.“
А за техните родители?
„За публиката на 40 и над 50, която носи на плещите си семейство, работа и още какво ли не, и усеща много ярко неправдите и липсите на родната ни демокрация, предлагаме храна за размисъл, частица време за себепознание и мечтание за по-добър и смислен свят. Също предлагаме и заразителни теми и каузи, зад които да застанат“ продължава Мартичка Божилова.
Изборът от заглавия е впечатляващ – за 8 дни в Дома на киното, Чешкия център и подкуполното пространство на Ларгото, което за събитието ще бъде превърнато в артсалон, са селектирани 40 филма, организирани в 7 тематични раздела. Места, където раните от войната са още пресни, политически репресии над хора, дръзнали да се изправят срещу статуквото, климатичните промени и сложната връзка на човека с природата, малки градчета и тихи, невидими герои, които крият забележителни истории – всичко това присъства в сюжетите на лентите.
Сред тях са „Земята е синя като портокал“ на Ирина Цилик, спечелил награда за най-добра режисура -"World Cinema Documentary”, 2020 Sundance и Сабая (2021, Швеция, Реж. Хогир Хирори) , който показва усилията за спасяване на язидските жени, държани от Ислямска държава като „сабая“ (отвлечени и превърнати в сексуални робини).
Историята на най-известната тийнейджърка климатична активистка е разказана в лентата „Аз съм Грета (2020, САЩ Реж. Нейтън Гросман ) чрез завладяващи, невиждани досега кадри.
„Сестри на радиочестоти“ (2020, Великобритания на режисьорката Лиза Ровнер) разказва за пионерките на електронната музика, прегърнали машините и технологиите, за да трансформират напълно начина, по който произвеждаме и слушаме музика днес….
Има и три български филма. Сред тях премиера ще има новата лента на Стефан Командарев „Живот от живота“. Режисьорът пресича пътищата на няколко напълно непознати герои - 39-годишен журналист, 37-годишен рекламен агент, 23-годишен студент, 51-годишен фитнес инструктор и 35-годишен фермер. Общото между тях е нуждата от животоспасяваща трансплантация на орган. „Листата за чакащи е почти смъртна присъда в България – очакването е години, накрая повечето си умират недочакали. Генералната цел на този документален филм е донорството на органи и насърчаването на трансплантациите да станат нормална част от културата и ценностите на обществото в България“ – казва завършилият медицина режисьор Командарев.
Кои заглавия включва личната Топ 3 листа на Мартичка Божилова „ Дисидентът“, „Кмет“ и „Форумът“ – „три много различни, но изключителни филма за свободата на словото, за личния пример и за кукловодството в световната икономика. Освен това съм горда до крайност със селекцията от филми на жени режисьорки в първата ни състезателна програма на фестивала“- завършва тя.
Както става ясно от думите ѝ, фестивалът ще има състезателна програма, която цели да насърчи млади жени режисьори в жанра на документалното кино.
Специална награда ще връчи и публиката.
Много от прожекциите ще бъдат последвани от дискусии, в които ще се включат творческите екипи на филмите, а сред гостите от чужбина са Антония Килиян , Дейвид Осит , Таня Хорилчук, Димитра Кузи и други.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари