Те не носят послания, а само нараняват психиката
Илюстрация: Guliver / Getty
Понякога в яда си казваме неща, за които после съжаляваме. Децата често ни докарват до ръба на търпението и си изпускаме нервите. Изговорената фраза в този момент обаче може да остави лош спомен и детето да я помни дълго време.
Неволно изтърваните думи могат лесно да навредят на крехката му психика и да го травмират. Така че, винаги внимателно следете какво и как го казвате.
Консултанти на Rambler правят ревизия на няколко фрази, които трябва да извадите от речника си.
"Не пипай, ще го счупиш"
Удивително гадна фраза, която веднага програмира и родителите, и детето, че щом то пипе каквото и да е, ще го счупи, повреди или нещо задължително ще се обърка. Това поражда несигурност, както и убеждението, че не само родителите, но и никой няма да му се довери. Така то израства нерешителните и плах млад човек, само защото родителите му са били убедени в неговата несръчност.
Не давайте на детето си повод да се съмнява в себе си, забравете тази фраза завинаги.
„Ще кажа на баща ти/майка ти всичко“
Заплахите с авторитета на другия родител са последното нещо, което трябва да използвате. Може да го направите, ако съзнателно искате да изградите непробиваема стена между себе си и детето си. Едва ли целта ви е тази. Защото така доверието помежду ви ще бъде загубено и може да отнеме много години, за да го възстановите.
"Не си съчинявай!"
Винаги имайте предвид, че това, на което възрастните обръщат малко внимание, може да бъде огромен емоционален шок за впечатлително дете. Когато то дойде при вас с желание да сподели и да разкаже нещо, го слушайте внимателно. Фразата: „Не си измисляй“ или „Не фантазирай!“ буквално означава, че неговите проблеми са без значение за вас, те са дреболия, която може и да пренебрегнете.
„Докато не изядеш всичко, няма да станеш от масата“
Искате ли да доведете детето си до хранително разстройство? Тогава давайте точно така – принуждавайте го да изяде всичко от чинията си. Изнудването и наказанието с храна няма да донесат нищо добро. Те ще превърнат храненето в неприятна задача. И дори когато детето наистина е гладно, няма да изпита нужда да посегне към храната.
"Когато пораснеш, ще разбереш"
Сигурно тази фраза и вас е дразнила особено силно, когато сте били малки. Когато детето пита, действа, иска нещо, то очаква реакция от родителите, а не фраза в стила „Когато пораснеш, тогава ...“ Защото тя го кара да се чувства малък и незначителен.
„Когато пораснеш, ще разбереш“, е празна фраза. Тя не е подкрепена с никакви аргументи, но кара детето да чувства собствената си малоценност и вина, че не е „достатъчно зряло“. Опитайте се да говорите, като използвате наистина убедителни аргументи.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари