Учени тестват безопасността ѝ при имунизирани кърмачки
Снимка: Guliver / Getty
Активните съставки на ваксините Moderna и Pfizer срещу коронавируса не проникват в кърмата. Това установи екип на Калифорнийския университет в Сан Франциско след анализ на 13 проби кърма, събрани от 7 ваксинирани кърмачки, пише JAMA Pediatrics.
Въпреки че за пълното потвърждаване на резултатите е необходимо по-голямо проучване, учените твърдят, че тези ранни доказателства не поставят младите майки пред дилемата - ваксина или кърмене.
Досега кърмещи жени не са били включвани в изпитанията на ваксината срещу COVID-19 и това са първите важни резултати, свързани с безопасността, коментира педиатърът д-р Майкъл Гросо.
Изследването е проведено от д-р Стефани Гоу от Отделението по акушерство, гинекология и репродуктивно здраве на UCSF. Нейният екип извършва високотехнологичен, подробен анализ на изцедена кърма от 7 кърмачки, чиято средна възраст е около 38 години. Всяка от тях е била с поставени две дози ваксина Pfizer или Moderna.
Пробите са изследвани в рамките на 48 часа след събирането и в нито една от тях не са открити следи от иРНК на ваксините.
Други големи здравни организации, включително Американският колеж по акушерство и гинекология и Американската академия по педиатрия, също подкрепят кърменето, ако майката е ваксинирана.
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари