Трябва да ги развиват и усъвършенстват, защото няма да могат без тях
Снимка: Guliver / Getty
В съвременния свят техническите умения са полезни на всички. Но не само те.
Ето 5 важни качества, които ще помогнат за професионалното израстване на днешните ученици. Коментира ги специалистът Алексей Федосеев.
1. Умения за комуникация
Днес инженерите и учените работят само в екип. Специалист, който не разбира какво му казват другите и не може ясно да формулира и изкаже идеите си, няма как да се реализира никъде, колкото и да е гениален.
Единствената област, в която може да се осъществи, ако е интроверт, е математиката, която изисква способността да се изключва от всичко и да се фокусира върху един проблем.
2. Умения за работа в екип
Усещането за общност е много важно при работа в екип. Ако детето никога не го е пробвало, означава, че не е настроено към отборния резултат. Това умение се изглажда още от детството. Един добър начин да го подготвите е като го запишете да тренира колективен спорт.
Снимка: Guliver / Getty
3. Способност за разсъждава
Умението на детето да разбере и да обясни всеки факт, е от съществено значение за бъдещата му кариера. Способността му да разсъждава обаче се развива бавно и трудно. Но на 13-15 години тя става наистина необходима. Ако на тази възраст не е добило това учение, по-късно, когато тръгне на работа и ще се наложи да общува с клиенти, ще му бъде много трудно.
4. Критично мислене
Учителят и учебникът не са единствените и не най-авторитетните източници на информация. Рано или късно детето ще се досети за това само. Не само източниците на знания трябва да са различни, но и степента на доверие към тях също трябва да е различна. Обяснете това на детето.
Всяка информация трябва да се проверява. За съвременния човек е важно да се отнася критично към информацията, защото обемът на фалшивите новини нараства.
Склонността да подлага на съмнение, проверка и анализ всеки факт, ще бъде много ценна за бъдещата му работа.
5. Широк кръгозор
Съвременният специалист трябва да бъде добър както в хуманитарните науки, така и в техническите.
Например в областта на програмирането е важно човек не само да намери проблема, но и да го обясни на екипа, с който работи. Затова често висококачественият чат-бот е по-добре написан от добър журналист, отколкото от добър инженер. Не ограничавайте интересите на детето, а го стимулирайте да се развива в повече направления.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари