Психолог анализира детския характер според любимите цветове
Снимка: Shutterstock
Склонни сме да вярваме, че по това как детето възприема цветовете може да ни каже много за неговия характер, защото всеки е забелязал как спонтанно и различно децата реагират на различните багри – отблъскват синята чинийка, избират жълтия балон, настояват да обуят лилавите чорапки, а не зелените, дразнят се, когато лампата свети в розово...
Безброй малки всекидневни шарени случки могат да разкажат много за това дали малкото расте спокойно, дали не спи зле, дали ще бъде усмихнат или депресиран човек. Само трябва да умеем да разчитаме тези цветови маркери, твърди психологът Александрина Григориева пред letidor.ru.
Възприятията към цветовете не са константа, те се променят и в процеса на развитие и съзряване на централната нервна система се усложнява механизмът на емоционални и смислови символични връзки и пристрастия.
4-месечните бебета различават четири основни цвята: червен, син, жълт и зелен.
В ранното детство - до 3-4 години избират ярки, контрастни цветове, които им помагат да възприемат границата и прехода, да ги отличават един от друг. Затова често в тази възраст децата предпочитат черни и червени цветове. В този случай черното не носи със себе си идеята за мрак и депресия - той е просто силен и доминиращ тон, акцент, който помага на малкото да възприеме отчетливо контурите.
У 5-6-годишното дете започва да се формира емоционална връзка към определени цветове, а комбинациите между тях могат да станат онова за психологическа диагностика. На тях е построен тестът на Люшер. Важно е да разберете, че всяко дете може да има свое разбиране за цветовете – за едно червеното означава радост, а за друго — агресия.
За по-точно разбиране на цветовия избор на детето е нужно да поговорим с него, преди да прибързаме с изводите. Често избраният цвят свидетелства не за емоционалното състояние на хлапето, а изпълнява компенсаторна функция. Например синьото, което свързваме със спокойствие, може да бъде предпочитано от тревожни, нервни деца като компенсация за напрегнатото им състояние. Или оранжевото да е любимо на дете, което изживява тъга, защото стимулира жизнените сили. На това е основан принципът на цветотерапията.
Ето тълкуванията на специалиста за различните багри и деца:
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари