Грижите за децата и дома са равносилни на повече от 2 пълни работни дни
Снимка: Shutterstock
Ето защо сте толкова уморени. Да бъдеш майка е равносилно на 2,5 дни работа, показват проучванията на учените.
За мнозина е много лесно да се категоризира майката като неработеща. Тоест жена, която си е по цял ден у дома и има задачата само да сготви яденето, изпере дрехите (даже не тя, а пералнята пере) и наблюдава малчуганите дали си играят кротко.
Но последните проучвания категорично обориха това широко разпространено твърдение и потвърдиха, че майките работят, дори два пъти повече от всички други.
Колко часа продължава работният ден
Работата на майката включва много усилия и сериозна ангажираност от ранни зори до много късно вечер.
Според проведените наблюдения, една майка има 98 часа работа седмично. Това се равнява точно на два и половина 8-часови работни дни.
Изследването е проведено чрез допитване до 2000 майки с деца на възраст от 5 до 12 години. Данните са получени от седмично наблюдение с мониторинг от събуждането до заспиването.
Средно всички майки са се събуждали около 6:45 ч. сутрин и не са спирали преди 20:30 ч. вечер. Или общо около 14 часа на ден.
Къде отива времето за лични нужди
В рамките на този „работен ден“ обаче не влиза времето за лични нужди. А всяка жена има необходимост от такова, колкото и малко да е то.
Средната стойност на това време е около 1 час и 7 минути на ден. Но това е много относителна средна стойност, като се има предвид, че има много жени, които разполагат с далеч по-малко време, за да се погрижат за себе си.
Въпреки радостта и удовлетворението от отглеждането на децата, умората постепенно се натрупва.
Най-често майките се лишават от своя сън, за да успеят да свършат още нещо важно, което не търпи отлагане. А за релакс през деня почти не успяват да отделят време.
Ето защо не трябва да се отнасяме пренебрежително, когато някоя жена признае, че е просто домакиня и се грижи за децата и дома. Тя най-вероятно работи повече и от нас.
По материали от Mamma sto bene
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари