Езикът на мама и татко остава закодиран в мозъка на детето, далеч преди то да се появи на бял свят
Снимка: Shutterstock
Лекарите и психолозите са категорични – говорете на бебето, докато е още в корема ви. То ви чува и запомня вашия глас.
Учените обясняват, че по този начин езикът на родителите остава като запечатан в мозъка на детето и то е способно да го различи сред хиляди други, след като се роди.
Затова му говорете постоянно, разказвайте му различни неща, пейте му песнички – това обогатява познанията му.
Какво показват проучванията
Според проучване на известен холандски институт, гласовете, които бебето може да чуе преди раждането и през първите месеци от живота си, остават завинаги запечатани в мозъка му.
Те също така определят бъдещата му способност да възприема и произнася типичните звуци на езика, който е слушало, докато е било все още в корема на своята майка.
Изследването е проведено сред група момчета. Едните били местни, а другите с корейски произход, но осиновени и израсли от малки в холандски семейства.
И на двете групи била дадена възможност да научат корейски език. Момчетата с корейски произход се справили много по-добре, дори и като произношение, макар никога да не са учили този език.
Но докато са били в утробата и след раждането, те са имали възможност да го слушат и запомнят. И сега това им е помогнало.
Какви са изводите
Учените смятат, че звуците на говоримия език, които бебетата чуват, когато са още в утробата, могат да повлияят на способността им на възприемане и възпроизвеждане.
Следователно, дори преди раждането, мозъкът на бебето е вече подготвен за езика, който ще трябва да използва в неговия социален контекст.
Други изследвания също подкрепят тази теория. Те смятат, че децата се раждат, предразположени към някаква когнитивна задача, като на първо място стои разпознаването на най-познатия за тях глас, а именно този на майката.
А най-новото проучване потвърждава, че когнитивните способности на бебето, дори когато е още с памперс и слушането на езика, който оставя следи в него и като възрастен му помага да използва тези способности при нужда.
По материали от Curioctopus
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари