7 съвета към родителите
Снимка: Guliver / iStock
Недоспиването е сериозен проблем, познат на почти всички родители. Малко дете все още няма изграден режим и обикновено спи, когато вие будувате, а и все още не знае как да заспива самостоятелно.
Дори детето да спи спокойно, родители не винаги могат. Те са притеснени за бебето и се събуждат по няколко пъти през нощта, за да тичат до креватчето и да се уверят, че с него всичко е наред. И понеже са недоспали, все по-трудно да се справят с родителските и със всякакви други отговорности. Последиците от това състояние са раздразнителност и умора, която става хронична.
Събрахме няколко съвета, които може да помогнат.
Създайте подходящи условия в спалнята
Мислите ли, че само възглавница и меко легло са ви достатъчни, за да спите добре? Не не. Качеството на съня се влияе сериозно от всичко наоколо.
Стаята ви трябва да се превърне в остров на спокойствието, където няма място за тревога.
Затова вечер проветрявайте, включвайте овлажнителя, изключете телевизора и смартфона. Включете спокойна музика или звуци от природата.
Приятните аромати също помагат да се отпуснете. Пробвайте с ароматни свещи.
И ако детето спи във вашата стая, всичко това ще му помогне и то да се успокои и да спи по-добре.
Лягайте си по едно и също време
Всички знаят колко е важно да успееш да заспиш. Това обаче не е така лесно за родителите на малки деца.
Слагате вечер детето да спи и се сещате, че не сте имали време да измиете чиниите и да свършете още куп важни домакински задължения. Изкушаващо е да ги свършите точно сега. Докато приключите обаче, бебето може да се събуди. И ще се наложи да си легнете още по-късно.
Направете списък с това, което наистина е важно да направите преди лягане. Останалото просто забравете. Опитайте да създадете някакъв ред – от това никой няма да пострада.
Намалете източниците на тревога
Ако сте тревожен родител, вероятно се събуждате по няколко пъти през нощта, за да проверите дали всичко е наред с детето.
Има специални устройства, които ще ви избавят от излишни притеснения. На първо място, това е бебефонът. Поставете камерата до леглото му. Когато се събудите посред нощ, не е нужно да ставате, за да го проверите. Можете да погледнете монитора, да се уверите, че то спи.
Снимка: Guliver / iStock
Приемете помощ
Родителите трябва определят кой ще става през нощта, за да успокои детето, което се е събудило и плаче. Или да си направят график. Тогава всеки ще има възможност да поспи.
Не се правете на герои, ако роднини и приятели ви предлагат помощ. Помолете някой от тях да остане с бебето за няколко часа през деня, докато вие подремнете. Това няма да компенсира липсата на сън през нощта, но ще ви възстанови макар и малко.
Хранете се правилно и спортувайте
Разбира се, всеки трябва да се храни правилно. Родителите обаче обикновено нямат време, нито могат да търсят здравословни рецепти за всеки ден.
По-добре е да се откажете от кафето поне следобед. Кофеинът не ободрява, а само маскира умората.
Но кратките фитнес тренировки или йога през деня ще ви помогнат да се ободрите.
Контролирайте циркадните си ритми
Циркадните ритми са нешият биологичен часовник. Те регулират всички процеси в човешкото тяло - от тях зависи кога спим и кога се събуждаме. Можете да „настроите“ вътрешния си часовник чрез светлината.
За да спите по-малко през деня, опитайте се да прекарвате повече време на светло и на слънце. За да заспите вечер, ви трябва по-малко светлина. Така че, забравете за телефона или четенето на книга под лампата в късните часове.
Бебето също спи по-спокойно, когато е тъмно.
Потърсете помощ от лекар
Проблемите със съня са неизбежни за много родители, но ако те ви изтощават и постоянно чувствате умора, потърсете професионална помощ.
Не е задължително лекарят да ви предпише хапчета за сън. Достатъчно е да пиете витамини, мелатонин, билкови чайове или да правите дихателни упражнения. Но не се опитвайте сами да се лекувате или да определяте дозите на лекарствата.
Здравословният сън е много важен. А недоспиването е една от причините за различни болести. Дори диабет и затлъстяване. Така че, вземете мерки.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари