Идва момент, когато децата отричат всичко и изправят родителите си на нокти
Снимка: Shutterstock
Всички деца преминават през възрастта на упоритото, досадно и понякога ужасно изнервящо родителите „Не!“.
Независимо какво поискате от тях или им кажете, отговорът е винаги един и същ.
Без значение дали става дума за хранене, лягане, игри, излизане, къпане, дори за най-любимите им занимания, те упорито повтарят „Не, не, не!“
Това отрицание се появява около 2-годишна възраст и в някои случаи може да продължи и през третата година на детето.
За щастие, най-острата фаза трае само година.
След това, до около 6-годишна възраст, остават някакви случайни моменти на отрицание, но те не са така чести и за всичко като преди.
Кога се сблъскваме с детското „Не!“
Това е първият начин на детето да изпита своята независимост и сила.
Около втората си годинка, малчуганите бързо откриват думата „Не!“, чувайки я често да се употребява в речта на по-възрастните.
Защо и те също да не опитат? Така че друга причина е любопитството им.
Освен това в тази възраст, те са по-раздразнителни и играта им не продължава повече от десетина минути. Лошото е, че не знаят какво искат, и най-лесно е да реагират с отрицание.
Опитите за диалог с тях често се провалят, а родителите чуват „Не“ за всичко, което пробват.
Как да реагирате
Важно е да се научите да правите разлика между истинските отрицания, породени от определени усещания, и онези, които са тест за родителското търпение.
Трябва да се въоръжите с много търпение, да не показвате своето разочарование, да избягвате да приемате отрицанието като лично оскърбление, защото то не е.
Приемете, че това е просто период, през който всички деца преминават и трябва да се научите да ги приемате и такива, каквито се опитват да се представят, без да се налагате или да ги ограничавате.
Не бива да показвате също така, че сте разстроени от тяхното отношение и поведение, защото така те осъзнават колко сила има в тяхното „Не“ и лесно ще се научат да ви манипулират.
И една хитрост. Не се дразнете от отрицанието, а похвалете детето за него, след което предложете алтернатива, която то да приеме.
Когато то заяви „Не“, след като му напомните, че е време за баня, отговорете: „Ехааа, вече си се научил да казваш „Не“! Браво!“ А след това му предложете да ви помогне да пуснете водата и да правите сапунени балончета.
Помнете, че наказанията не водят до добри резултати. Повече ефект има от дипломацията.
По материали от Bambinopoli
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари