Вижте как тя помага и какъв ефект има в някои конкретни ситуации
Снимка: Shutterstock
58% от хората се чувстват по-потиснати от всякога от началото на пандемията, като 72% признават, че музиката им е помогнала да преминат през тежък период. Това сочи докладът „Емоция и музика“, проведен под ръководството на д-р Дейвид Люис от Mindlab International. В него, както става ясно и от заглавието, се разкриват взаимоотношенията между настроенията и мелодиите, които може да бъдат използвани като инструмент за регулиране на настроението в помощ на психичното здраве.
Тези разкрития са представени нагледно в два видеоклипа на европейското подразделение на Sony, а всеки сам може да експериментира какво изпитва тялото му, след като ги чуе и види.
85% от участниците в проучването отбелязват, че виждат как тяхното настроение се влияе от музиката. Освен това 88% от тях признават, че имат спомен, в който определени мелодии имат важна роля.
„Тъжната музика може да ни помогне да преодолеем тежките периоди. Най-силният емоционален отговор, независимо дали под формата на щастие или тъга, възниква, когато емоцията на една мелодия контрастира емоционално с тази на друга, чута непосредствено преди това. Следващия път, когато искате да бъдете в приповдигнато настроение или да си върнете енергията с помощта на музиката, си направете музикален сандвич“, обяснява д-р Люис.
Топ 10 въздействия на музиката върху хората
Специалистът обръща внимание и на конкретните начини, по които музиката влияе на човешкото тяло. Това са десетте най-чести реакции:
1. Сълзи – Музиката подава мощен сигнал, който връща в съзнанието, понякога в ярки детайли, отдавна забравени емоционални преживявания. Любителите на киното често коментират как сълзите потичат, едва когато в някой емоционален филм зазвучи музика.
Снимка: Shutterstock
2. Подобряване на паметта – Проучванията показват, че емоциите, предизвикани от музиката, имат силно въздействие върху нашата способност да се концентрираме, да мислим ефикасно, да си спомняме информация точно, да оценяваме звуците около нас, да разрешаваме проблеми и вземаме решения.
3. Щастие – Музиката ни предоставя начин да забравим нежеланите мисли и неприятните чувства и ни помага да говорим за тези чувства. Тя може да създаде топла и уютна атмосфера и да направи хората по-щастливи.
4. Сърдечна честота; забавяне, успокояване или ускоряване на сърдечната честота – Музиката може да повиши или понижи кръвното налягане, да ускори или забави дихателната честота и да окаже влияние върху способността на кожата да провежда електричество. Предоставя известна стимулация или успокоение.
5. Музиката може да повлияе на нашите действия – Музиката влияе в голяма степен на начина, по който оценяваме случващото се около нас по отношение на неговото значение за нашето благосъстояние и постигането на нашите цели. Charles Gulas, доцент по маркетинг в Wright State University, и Charles Schewe, професор по маркетинг в Мичиганския университет, откриват, че роденото след Втората световна война поколение купуват повече, когато слушат класически рок, въпреки че две трети от тях не могат да посочат каква музика е звучала, докато са пазарували.
Снимка: Shutterstock
6. Изгражда приятелства и връзки, а в известни отношения и идентичност – Особено сред младите, слушането на музика на групи е един от основните начини, по които се формират приятелства. Музиката изгражда и повтарящи се връзки с обществото по отношение на идентичността.
7. Може да има „лечебен“ ефект – Скорошни проучвания относно начините, по които музиката влияе на функциите на мозъка, посочват, че тя има мощно въздействие върху нервната система. Фундаменталните акустични характеристики на музиката се интерпретират от зони в основата на мозъка и сигнализират потенциално важни и спешни ситуации.
8. Помага със заспиването – Например „Четирите сезона“ на Вивалди са доказано ефективни в приспиването на неспокойни бебета.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари