Защо е важно да го спазваме и кои фрази разпалват скандали
Снимка: Guliver / iStock
Всеки има право на неприкосновен личен живот – вашите подрастващи син и дъщеря не са изключение.
Стремежът към лично пространство, което никой да не нарушава, е напълно естествен. Тази потребност нараства, колкото повече детето расте. В този момент, да влизате в стаята му, без да чукате и да искате позволение, не е приемливо.
Нарушаването на границите е забранено
Реакцията на сина/дъщеря ви може да е много остра.
Това е така, защото започва неизбежният момент на отдалечаване от родителите. Не му е нужно в живота му непрекъснато да присъстват мама и татко. Той иска да разбере кой е той и да формира своята индивидуалност.
Заедно с това настъпват естествени физиологични и психологични промени. Под напора на хормоните тялото се променя. Мозъкът също изисква лично пространство.
Появяват се нови страхове, желания, кумири, увлечения ... Мама и татко са трасирали пътя, но по него той трябва да премине сам.
Затова
стаята му е неприкосновена зона,
и трябва да остане затворена, а телефонът и компютърът – заключени с пароли.
Това е период на огромни предизвикателства за родителите. За тях е трудно да приемат промяната – какво се е случило с детето им, което да вчера е било мило и ласкаво?
Защо сега става студено и враждебно, забило си е пиърсинг на ушите и носа, а косите му са зелени или сини?
Струва ви се, че контактът между вас завинаги е загубен.
Не се отчайвайте. Помнете, че детето не винаги се опитва да скрие нещо от вас, но има остра жажда за независимост – това е признак на порастване, необходима фаза от развитието му.
Ето с кои изречения започва скандалът (а може да си ги спестите):
- Ти, като се преструваш, че слушаш, чуваш ли ме въобще?
- Ще ти спра интернета, так да знаеш!
- Кой ти пише през цялото време?
- Боже, как си се барнала, къде ще ходиш!
Снимка: Guliver / iStock
И за родителите, и за децата е важно да уважават и пазят личното пространство и доверието, защото те са неразделно свързани.
Понякога за родителите изборът е труден – защото от една страна те имат доверие на детето, а от друга неговото желание за самостоятелност и независимост, може да го тласне в грешна и дори опасна посока. Тогава ще се наложи спешна намеса.
Затова по някакъв начин трябва да му покажете, че колкото то по-честно и по-отговорно се отнася към себе си, толкова повече доверие ще има от ваша страна.
Ако обаче се наложи родители не само може, но и трябва да се намесят. Те трябва да защитят детето си и да открият навреме заплахата, дори то само да не я осъзнава. В подобна ситуация всички средства са допустими - и тайна проверка на стаята и проследяване на активностите му на компютъра.
Това че тийнейджърът има право на лично пространство, не означава, че може да прави всичко, което му дойде на ум.
Колкото и да е трудно, помнете, че тази възраст ще премине, а заедно с нея и проблемите, особено, ако съумеете да ги решите с такт, търпение и уважение.
От това как ще се справите, в голяма степен зависят бъдещите отношения с вашите деца.
По материали на: moms.com, Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари