Учени: развива зона в мозъка, която отговаря за емпатията
Снимка: Guliver / iStock
Играта с кукли активира зона в мозъка, която е свързана с емпатията и социалното поведение, установиха британски учени. Тя е много по-ефективна в сравнение с други занимания и играчки – например, игра с по-възрастен или занимания на таблет.
Проучването, публикувано в “Frontiers in Human Neuroscience”, продължило 18 месеца и учените наблюдавали реакциите на мозъка на 33 деца на възраст от 4 до 8 години, по време на игра с кукли. Те сравнили ефекта при различни ситуации - когато детето само си играе с куклите, когато се включи и възрастен, когато играе на таблет или заедно с друг човек.
При наблюдението учените използвали най-съвременна технология – те измервали мозъчната активност на всички чрез функционална инфрачервена спектроскопия. Така доказали, че играта с кукли по-мощно от другите занимания активира тази участъци в мозъка, които отговарят емпатията и за по-лесната социализация, пише MedicalXpress
Играта с кукла учи на грижа към другия
Когато играе с куклите, детето влиза в ролята на родителя – то къпе, реше, храни... Вместо да се грижат за него, сега то полага грижа за друг.
Смяната на ролите му дава нови усещания, показва му различна гледна точка и разбиране за това, което се случва със самото него.
Така то добива повече увереност и контрол над събитията.
Снимка: Guliver / iStock
Развива самостоятелност
Много преди да се научи да се облича, детето вече може да смени роклята на куклата, да закопчае копчетата, да вдигне ципа. Тези действия изискват сръчност и развиват фините движения на пръстите на ръката. Така детето в игра се учи по-лесно да се справя и да се грижи само за себе си.
Обогатява речта
С куклата детето разиграва най-различни сюжети. С нея то по-лесно учи частите на тялото и на дрехите, приборите за хранене, имената на различни предмети от бита.
Ще видите как малкото момиченца сяда „да чете“ приказка на куклата, как я води на разходка с количката, „пазаруват“ или отиват на лекар заедно.
В игра то преодолява собствените страхове,
справя се с емоциите си и трупа социален опит.
С куклата детето разиграва етюди, влиза в роля, изживява чужди емоции и се учи да се справя със собствените си.
Ако то изпитва страх или го вълнуват силни емоции, куклата може да му „помогне“ да ги преодолее.
С нея то решава „конфликти“, учи се да общува и „репетира“ първите си социални умения.
Тя може да е от помощ, когато детето упорито отказва нещо – да се къпе, да се храни, да се облече .. . То охотно ще „приеме съвет“ от куклата, а не от вас.
Ако семейството очаква попълнение, отново куклата може да подготви хлапето за бъдещото идване на братче или сестричка.
Мона Василева
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари