Проверете не сте ли случайно сред тях (част II)
Семейство се прегръща. Илюстрация: Guliver / iStock
Как да определите дали с вашите прекомерните грижи и внимание всъщност не вредите на детето.
Специалистите често използват термина „токсични“ за тези родители, които със своите действия, думи или просто с емоционалното си състояние карат детето да страда (без значение на каква възраст е). Тяхното родителско присъствие и „участие“ е твърде голямо или пък – недостатъчно, или не отговаря на възрастта и на стадия на развитие на детето.
Този, които е бил жертва на токсични отношения, лесно ще открие своята жизнена история. Много по-трудно е обаче да се откриете в ролята на тиранина, който изпробва своята сила върху собствените си деца.
Проверете сами себе си с този въпросник и се постарайте максимално честно да си отговорите. Въпросите са разделени по възраст.
В предишната част във фокуса бяха родители на деца на 7 -13 години , а сега са тези на по-големите.
- Вие се гордеете, че не се месите в училището и в живота на детето – то е толкова самостоятелно (например, вие дори не знаете имената на приятелите му, не ходите дори на родителски срещи).
- Рядко имате съвместни занимания - семейни обеди, разговори, екскурзии.
- Иска ви се преди да вземете важни решения вашето дете да се съветва с вас, дори след като остареете.
- Вие винаги давате на детето ценни съвети и налагате своето мнение ( дори, когато то не ви иска съвет), защото вие имате повече опит и знание.
- Често се оплаквате на детето от съпруга или от роднините.
- Молите детето да реши спор с близките, да се намеси във ваш проблем и да ви посъветва как е правилно да постъпите.
- В разговори с детето вие рядко го питате как вървят неговите дела, как се чувства, а винаги му разказвате за собствените си проблеми.
- Убедени сте, че всеки сам е виновен за проблемите си ( например, при конфликт в училище вие винаги вземате страната на учителя).
- Стараете се възможно най-рядко да помагате на детето да вземе решение при трудни въпроси - нека да се учи, нека само да се справя.
Ако повечето отговори са „да“, е добре да се замислите за вашите отношения с детето си.
Възможно е да нямате сили, време, търпение или пък друг начин да се реализирате, така че успеете да помогнете на детето.
Дори резултатите от проверката да не ви задоволяват, това не значи, че сте лош родител. Напротив. Щом опитвате да работите над себе си, ще се справите. Любовта е тази, която ще ви води, но е важно не само да я чувствате, но и правилно да я изразявате.
Мона Василева
Има редица детски занимания, които са не само забавни, но и полезни за растежа.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари