Ще ви спестят много бъдещи неприятности
Майка и син боядисват. Снимка: Shutterstock
„Ако сте родител, ще ви се наложи да сте и психотерапевт“ - гласи популярна шега. Почти е невъзможно да възпитавате дете без травми и психологически проблеми. Но пък може да избегнете най-честите грешки.
Ето какво не е добре да забранявате на детето, според специалисти от detstrana.ru.
Истериите и сцените, които детето прави на улицата и на публични места, виковете и сълзите са кошмар за всеки родител. Те се срамуват заради него, чувстват се неудобно, изложени пред публика. Затова с всякакви средства те се опитват да прекъснат подобна изява на емоции. Много често ситуацията е свързана с „кризата на тригодишните“ , когато хлапето тепърва се учи да проявява емоциите си и не може да ги контролира.
Детският психолог и водещ на курсове онлайн „Позитивните решения за родителите“ Екателина Кес отбелязва, че гневът е нормална емоция, която възрастните и децата могат да изпитат в различни ситуации. Нужно е просто да се научат да я изразят по приемлив начин, без да обиждат никого. Чувствата и емоциите не бива да се потискат. Плачът – също. Без значение дали става дума за момче или момиче. Защото това ще пречи по-нататък на детето, когато гради контакти.
Децата искат да изявят своята самостоятелност. Това е нещо като репетиция за живота им като възрастни. Естествено е, че всичко, което те са залавят да вършат сами ще отнема повече време. И не всеки родител е готов да се жертва и да чака, защото е много по-бързо и лесно да го свърши сам. „Когато детето изяви желание да измие съдовете или да сготви, дайте му тази възможност. Щетите ще се много по-малко от ползата!“, обяснява психологът Олга Вале. И съветва: „Не бързайте да попарите ентусиазма му с обяснения, че ще разсипе, измокри, счупи...Детето искрено вярва в собствените си сили и иска да помогне на мама и татко. Заради забраните често се учи „на безпомощност“.
Децата проявяват самоинициатива обикновено до 7-годишна възраст. Затова е добре да им дадем тази възможност, да ги хвалим и насърчаваме. Кажете че „чиниите са измити великолепно, но следващия път е добре да ги държи по-здраво (ако някоя е била счупена).
Всичко, което на родителите им се струва, че е опасно, рано или късно детето усвоява и започва да прави. Не е възможно да го предпазят от всички опасности. Може обаче да го научат да ги избягва.
Най-добре е първо детето да премине заедно с родителя си през такива потенциално опасни дейности, а след това да ги пробва самостоятелно. Например, като първоначално го водят до училище и му обясняват къде трябва да е с повишено внимание. Или, когато му дадат детски нож, ножица и така постепенно го подготвят да си пази пръстите, когато работи.
Много често родителите не одобряват приятелите на детето. Те или „не са възпитани добре“, или го „учат на лоши неща и думи“. Проблемите започват много преди пубертета.
Мама и татко си позволяват да критикуват приятелите на детето пред него, ограничават контактите му с тях, което то приема като голяма несправедливост.
Какво обаче да се направи, ако тези деца наистина не са подходящата компания?
Общувайте и говорете с детето!, съветва психоложката. Колкото по-рано, толкова по-добре. Обясните му правилните и неправилни постъпки, както и последиците. Така ще насочите хлапето към приятели, които го подкрепят и, които се отнасят добре с него.
„Не питам теб“, „Кой ти даде думата“, „Затваряй си устата“, „Твоето мнение не интересува никого“ - това са обидни и вредни за детето думи. Чувайки ги, то се чувства незначително и неважно. Смята, че не е достойно за уважение и никой не зачита чувствата му. То расте и продължава да мисли, че никой не се интересува от чувствата му и е по-добре да ги пази за себе си. Това не е добре, защото по-късно то няма да е в състояние да отстоява позициите си, лесно ще предава интересите си, което ще му пречи в кариерата и в живота.
Парола за телефона, ключ на вратата и на личния дневник – това са нормални и дори нужни предпазни средства. Детето трябва да има лично пространство. То е нужно на всеки човек. Всеки трябва да отстоява личните си граници, да има нещо тайно и недостъпно за другите. Това важи особено за подрастващите.
Ако искате детето да ви уважава, чукайте на вратата, преди да влезете в стаята му. Уважавайте личните му граници. Ако не искате то да крие нещо и да лъже – приемайте постъпките му. Ако то знае, че дори най-големите прегрешения няма да предизвикат у вас гняв, ярост и агресия, по-лесно ще споделя с вас. Това значи , че в бъдеще ще имате по-малко проблеми.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари