Американски специалисти призовават да не вярваме на митове
Снимка: Guliver / iStock
Слуховете и заблудите за това как да се предпазим от новата инфекция, са не по-малко заразни от самия вирус.
Колкото по-обилна е информацията за разпространението на коронавируса по света, толкова по-тревожни са родителите и търсят начин да защитят себе си и най-вече децата от тази инфекция.
Винаги, когато ситуацията е неясна и специалистите имат все още оскъдна информация за този вирус, количеството на слухове, лъжливи твърдения и всевъзможни митове се множат.
Лекари инфекционисти и вирусолози, цитирани от The New York Times. отговорят на какво си струва да вярваме и на какво не.
1. Трябва да се носят ръкавици на обществени места
Няма никакъв смисъл, освен ако те не са за еднократна употреба. Обикновените ръкавици бързо се превръщат в източник на зараза. Освен това, в тъканта, от която са направени винаги има дупчици, през които вирусните частици могат да проникнат.
Така че, най-ефективен и проверен с времето метод за защита остава често и правилно миене на ръцете със сапун и вода.
Ако се намирате с детето в метрото или на друго обществено място, по-често мажете ръцете му с антисептичен гел.
2. Сапунът и антисептичните средства пазят от коронавируса
Не е изключено. По думите на проф. Уилям Шафнер от Университета във Вандербилт антисептичните гелове за ръце, които съдържат над 60% алкохол, ефективно убиват вируси, подобни на коронавируса. Засега обаче никой точно не знае дали това ще е ефективно и срещу новия коронавирус. Но си струва да се опита, особено ако става дума за малки деца, които още не умеят добре да си мият ръцете.
Припомняме, че специалистите препоръчват ръцете да се мият не по-малко от 20 секунди – като се използва обилно сапун и те се търкат от всички страни, мие се и между пръстите, като те се сплитат, а дланите се движат една в друга, след това се изплакват обилно с вода.
Ето нагледно стъпките за правилно миене, които е добре децата да научат.
Илюстрация: Guliver / iStock
Правилното миене и продължително търкане със сапун, може да предпази от зараза. Няма смисъл да се купуват антибактериални сапуни, обикновените са достатъчни, твърдят лекарите.
3. Трябва да се носят маски
Засега – не. В момента специалистите са на мнение, че здравите хора, които нямат симптоми на заболяване, не трябва да носят защитни маски, особено на улицата.
Обичайните хирургични маски не могат да предпазят от вирусна инфекция, защото те не прилепват плътно до лицето.
Не е възможно да държите малкото дете непрекъснато с маска на лицето.
Специални маски са необходими за медицинския персонал и за заразените с вируса, за да не разпространяват инфекцията
4. Помага ли витамин С
Не. Не се поддавайте на подобни слухове и не предприемайте сами „профилактика“ с ударни дози. Не давайте на детето витамин С или други чудотворни добавки, които смятате, че засилват имунитета. От тях няма никаква полза.
Широко разпространеното вярване, за магичната роля на витамин С при вирусни инфекции, е мит, твърди проф. Шафнер.
Естествено, няма нищо лошо да започнете да давате на детето витамин С в умерени дози. Ударните дози обаче са опасни за малките деца – защото могат да увредят бъбреците и стомаха.
Няма никакви научни доказателства, че популярните добавки с цинк, зелен чай или ехинация могат да защитят от коронавируса, отбелязва специалистът по инфекциозни болести проф. Марк Малиган от университета на Ню Йорк.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари