Когато ръстът на детето е повод за подигравки
Снимка: Guliver / iStock
Всеки помни как още от първи клас госпожата подрежда всички по ръст и ги води в класната стая, а след това – отново според височината, хлапетата сядат на чина, после по физическо пак се редят от най-висок към най-нисък.
Повод за подигравки са и високите, и ниските. Като че ли обаче към нисичките и дребничките отношението е изявено язвително.
Майките загрижено питат: „Ама вашият син сигурно е на 6 години и сте го записали по-рано в първи клас?“. А съучениците още преди края на годината са лепнали на сина ви прякор „фъстък“, „дребосък“, „малчо“ и какво още са се сетили и са чули от по-големите.
Родителите често не намират думи и нямат подход как да успокоят и да окуражат детето си. Ето предложенията на parents.fr
Какво да се прави
Окуражавайте го. Намерете дейност, която да го направи значим: баскетбол, ако е по-едър, театър – ако е дребничък.
Оставете го до изрази яда или мъката си. Той има нужда да усети вашата подкрепа и, че това, че вие го разбирате.
Помогнете му да намери интелигентен отговор на обидите. Без да засяга другите: „Да, аз съм по-нисък, какво от това!“ или „Висок съм, както и повечето топ модели“.
Какво да не се прави
Не бива да омаловажавате страданието му. Въздържайте си от съвети като: „Това не е толкова важно ...“
Не го водете често на медицински консултации (лекар, ендокринолог). Защото той ще започне да си мисли, че проблемът му с ръста е истинска болест .
Ръстът се променя
Да си твърде висок за възрастта или твърде нисък не е болест. За някои деца ръстът не е никакъв проблем и не е нужно да се предприема нищо особено. Част от нисичките през пубертета израстват. Високите пък добиват ново самочувствие.
Решението да се провежда някакво лечение е сложно, крие риск и трябва да се вземат предвид много фактори.
Лечение може да се предприеме, ако се установи липса на хормон на растежа, на тироидни хормони или някакъв тежък хормонален дисбаланс. То може да се наложи, ако детето има хранително разстройство или някакви дефицити, свързани с храненето. Преценката обаче е на лекаря.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари