Сигнали, че бъркате любовта с нуждата

Как да разберем дали във връзката ви царува обичта или се е настанила необходимостта?

15 Април 2025 г.
Сигнали, че бъркате любовта с нуждата

Основната цел на влюбения е да дава, защото иска човекът до него да бъде щастлив.
Снимка: Shutterstock

 

В света на взаимоотношенията може лесно да объркате любовта с нуждата. И двете чувства могат да бъдат интензивни и ангажиращи, но природата им е дълбоко различна. Истинската любов се основава на взаимна радост, разбиране и взаимна подкрепа, докато нуждата се базира на емоционална зависимост и липса на вяра в собствените способности.
Нуждата да сте до партньора си, да го усещате, да го виждате и да прекарвате моменти заедно е легитимна, особено в ранните етапи на опознаването. В тези моменти човек е толкова опиянен от безбройните луди емоции в себе си (твърде много допамин и норепинефрин в циркулация), че единственото нещо, което заслужава внимание, е да сме заедно. Проблемът възниква, когато това отношение продължава във времето: когато неговият живот стане и ваш. Когато неговото време и неговият свят станат и ваши. Правилно е да се споделя, но не и да се отменя.
Как да разберем дали във връзката ви царува любовта или се е настанила нуждата? Основната цел на влюбения е да дава, защото иска човекът до него да бъде щастлив. Докато нуждата винаги поставя условия: „Обичам те при условие, че ти...“. А при любовта няма такива уговорки. Там всичко е ясно: „Обичам те, защото ти си ти“. Понякога обаче любовта и нуждата съществуват едновременно, но са все още два много различни мотива. 
Ето какво най-често създава объркване!

Eмоционалната зависимост от партньора е нужда, а не любов.
Снимка: Shutterstock

Любовна зависимост

Понякога може да развиете зависимост от партньора си, което да доведе до чувство на празнота и несигурност, когато не сте заедно. Тази зависимост може да се прояви по различни начини, като екстремна тревожност при раздяла, обсебеност от присъствието един на друг и постоянен страх от загуба на партньора. Този тип емоционална зависимост е нужда, не е любов, тъй като липсва взаимно доверие и зачитане на индивидуалното.

Страх от изоставяне

Друг признак е постоянният страх от изоставяне. Когато любовта се бърка с нуждата, може да се развие дълбоко вкоренена несигурност относно стабилността на връзката. Този страх може да доведе до контролиращо поведение, ревност и чувство за притежание, тъй като човек обсесивно се опитва да избегне изоставянето. Този тип поведение често произтича от липсата на увереност в способността на човек да се изправи пред живота, без да зависи от партньора. Истинската любов, от друга страна, се основава на взаимно доверие и способност да дадеш пространство на другия, без да се страхуваш да загубиш себе си или него.

Неспособност да бъде изпитано щастие

Объркването между любов и нужда се проявява и в неспособността да се изпитва комфорт във връзката. При нуждата единият постоянно търси присъствието на партньора, защото само така се чувства пълноценен и удовлетворен. Идеята да прекарвате време и сами може да бъде плашеща и да накара човек да изпита празнота и липса при раздяла, дори и за минути. Здравословната любов, от друга страна, предполага способност да се чувствате добре със себе си, дори когато сте сами, без да изпитвате зависимост изцяло от другия за вашата емоционална стабилност. Важно е да се научите да обичате себе си и да имате балансиран живот, дори извън връзката.

Склонност към саможертва и себеотрицание

Объркването на любовта с нуждата често води до склонност към жертвоготовност и себеотрицание. Когато сте емоционално зависими от партньора си, може да се почувствате принудени да оставите нуждите и желанията си настрана, за да задоволите тези на другия. 
Това поведение води до загуба на идентичност и самочувствие, създавайки пропаст във властта във връзката. В отношенията, основани на автентична любов двамата партньори се подкрепят взаимно в преследването на целите си и зачитането на личните си граници. Любовта не трябва да изисква себеотрицание, а да насърчава индивидуалния растеж и споделеното щастие.

Постоянна нужда от потвърждения и демонстрации на обич

Друг знак е постоянната нужда от потвърждения и демонстрации на привързаност. Когато любовта се бърка с нуждата, човек може да изиска от другия постоянно внимание, демонстрация на обич и потвърждение на любовта. Тази постоянна нужда от потвърждение идва от липсата на увереност в себе си и във връзката. Автентичната любов, от друга страна, се основава на дълбоко доверие и сигурност, че сте обичани, без необходимост от постоянни демонстрации или уверения.

Ако има психологичеси натиск, това означава, че е нужда.
Снимка: Shutterstock

Защо е необходимо да се прави разлика между любов и нужда?

Когато нещата се объркат (конфликти, злоупотреба, раздяла…), става важно да се прави такава разлика. При психологически натиск, манипулация, контрол и принуда, преследване, агресия и насилие, в основата винаги стои нуждата, а не любовта. Несъзнаването на това може да ни накара да оправдаем или толерираме неправилно и опасно поведение.
Често в тези случаи сме доволни дори от грешния партньор, пасивно приемайки дори нефункционалната динамика. Няма значение кой е до вас, стига да има там някой.

Любовта се живее в настоящето, тя не е договор за бъдещето

Истинската любов винаги има две съществени характеристики: ние приемаме другия и го оставяме свободен. Когато наистина обичаме някого, ние го приемаме такъв, какъвто е. Признаваме неговата стойност, приветстваме неговите несъвършенства, не се опитваме да го променим. Оставяме го да бъде свободен. Уважаваме избора му, дори когато не ни устройва или не сме съгласни.
Да обичаш не означава да имаш нужда от човек до себе си, а да си свободен да избираш и да искаш да бъдеш с този човек. Връзката на зависимост е обуславяща и основана на страха от загуба на другия. Любовта е съсредоточена върху сигурността на съвместно изградена връзка във времето, която обединява двама души и не обуславя, контролира или управлява живота на другия, а в основата си има признание, уважение, доверие и споделяне. 

Деси Тодорова по материали от Psicoadvisor
 

Да поговорим

Какво не бива да правим, докато си изясняваме отношенията

Бременност и раждане

Как се променят отношенията след раждането на детето

Още от

Понякога без приятелки ни е по-добре.

Снимка: Shutterstock

Защо е по-добре жената да няма приятелки с напредването на възрастта

Момчета, които се карат. Илюстрация: Shutterstock

Как да укротим агресията на 3-годишното

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Да се пие вода е полезен навик за цялото семейство.

Снимка: Shutterstock

Дете на преглед за очила. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете на преглед за очила. Снимка: Shutterstock

Здраве

Защо зрението се влошава още в началното училище

Офталмолог обяснява защо много деца слагат очила на 10 години

Момчета, които се карат. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Как да укротим агресията на 3-годишното

Как да го отучим да посяга на децата, ако вече ходи на градина (част III)

Били Рей Сайръс по време на концерт. Снимка: Getty

Заедно

Били Рей Сайръс с лично признание за връзката си с Елизабет Хърли

Актрисата демонстрира интимност с музиканта и баща на Майли Сайръс

Момиче гледа положителния си тест за бременност. Снимка Shutterstock

Здраве

Рисковете на ранната бременност

Защо бременността преди 18 г. е изпитание

Джъд Лоу. Снимка: Getty

Заедно

Ще тръгне ли по стъпките на татко си малката дъщеря на Джъд Лоу

Майката Катрин Хардинг разказва за успехите на 10-годишната Ада

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Момиченце си говори с плюшеното мече. Снимка: Shutterstock

Здраве

Колко често и как да перем плюшените играчки

Пухкавите мечета събират 2 пъти повече микроби, отколкото тоалетната чиния

Пътят на недоносените бебето от кувьоза до дома е труден.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Недоносените бебета - родени за битка (подкаст)

Колко точно тежат 500 грама живот и пред какви предизвикателства са изправени родителите – д-р Донка Узунова говори пред „Обекти“

Деца се боричкат. Снимка: Shutterstock

Здраве

2-годишното хапе, за да се защити или от яд

Как да го отучим (част II)

Калин Врачански. Снимка: Instagram

Заедно

Калин Врачански в ролята на татко

Актьорът не показва още синеоката си дъщеричка Теа