За какво могат да бъдат сигнал афтите в устата

Това заболяване е изключително неприятно и досадно, може да възникне спонтанно, но може да е знак и за нещо по-сериозно. Ако детето се оплаче, никога не го подценявайте

02 Април 2025 г.
За какво могат да бъдат сигнал афтите в устата

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Афтите са изключително неприятни, досадни, дразнещи и често не преминават бързо. Обикновено се появяват по меките части в устата, като езика, дъното на устната кухина и вътрешната страна на бузите и устните. Лезиите възникват като бели петна, заобиколени от червен ореол и могат да бъдат множествени и повтарящи се.
Това заболяване се нарича „афтозен стоматит“ или „орална афтоза. Сред причините, които все още не са добре дефинирани, експертите сочат травма, стрес, алергии, имунодефицити и хранителни дефицити. Язвите в устата обаче могат да сигнализират и за по-сериозни заболявания, включително болестта на Крон, целиакия и синдрома на Бехчет. 
Тези лезии са често срещан проблем и засягат 5 до 60% от хората, особено в развитите страни. Започват като предупредителен сърбеж, който предизвиква от обикновен дискомфорт до силна болка. Усещането продължава от 4 до 7 дни и може да бъде придружено от неразположение и, в тежки случаи, треска и недохранване. Болката се усилва от триенето и допира с храната, както и от прием на пикантна и/или гореща храна. Понякога пречи на говора и преглъщането.
Диагностицирането може да се направи още с появата на симптомите и рядко изисква кръвни и алергични тестове или биопсия на засегнатото място. Обикновено афтите зарастват спонтанно, без намеса, в рамките на 1-2 седмици, но могат да се появят отново.
Няма лек за това заболяване, но е възможно да се намалят възпалението, болката и продължителността. Специални гелове, пасти и води за уста, базирани на дезинфектанти, антибиотици или кортизон, могат да дадат облекчение. Има и ефикасни билки, като масло от чаено дърво и алое вера, които също помагат.

Афтите се образуват върху най-тънката, некератинизирана лигавица на устната кухина.
Снимка: Shutterstock

Какво представляват афтите

Язвите в устата са малки, заоблени и болезнени лезии, които се образуват в устната кухина поради разкъсване на лигавицата. Самата лезия представлява кухина в лигавицата, която се появява, когато повърхностният слой се разрани, което прави подлежащата тъкан видима. Бялата му част се дължи на кръвосъсирващия протеин фибрин и мъртвите клетки и остатъци от храна, които го покриват. Тази централна патина може да бъде изстъргана, но фиброзната мембрана най-често се преформира. 
Афтите се образуват върху най-тънката, некератинизирана лигавица на устната кухина. Те се различават по размер, външен вид, разпространение и честота на поява. Тяхното проявление има тенденция да се повтаря с течение на времето, така че нови лезии растат във винаги различни или повтарящи се точки.

Афти и видове лезии

Лезиите се разделят на три основни форми на афтозен стоматит:

  • Мини: афтите обикновено са малки, с диаметър по-малък от 1 сантиметър
  • Големи: лезиите остават най-малко 2 седмици, по-големи са от 1 см в диаметър, могат да бъдат много болезнени и да зарастват с белези
  • Herpetiformis: най-тежкият вариант, включва множество язви, дори сто, с диаметър 1-2 мм, които изчезват за 2 седмици

В обобщение, по-малките афти често се появяват в групи от 2 или 3 и изчезват за 10 дни, без белези. Обратно, по-големите, се срещат по-рядко, обикновено са на петна и отнема много седмици, за да се излекуват, често оставяйки белези.
Но за разлика от херпесните мехури, афтите не са заразни и не се предават по полов път.

Кои са рисковите групи

Най-разпространената форма на афти е „малката“, която засяга над 80% от пациентите, докато „голямата“ се среща при едва 15% от случаите. Херпетиформният афтозен стоматит е по-рядък от останалите, тъй като се диагностицира до 5% от пациентите.
При много от засегнатите лезиите се повтарят 3 до 6 пъти годишно със средна продължителност от 10 дни. Разстройството е често срещано и е разпространено най-вече в развитите страни. Мъжете и жените са еднакво засегнати. В началото на детството, момчетата са по-податливи от момичетата, но това се израства с годините. Близо 80% от преболедувалите са преминали през това заболяване преди 30-годишна възраст, като пикът е между 10 и 19-годишна възраст.
С годините афтите постепенно изчезват от само себе си без никаква намеса. Индивидите с тъмна кожа са по-изложени на риск от афтоза, като при тях той е 3 пъти по-висок отколкото при хората със светла кожа.
Болните от целиакия, СПИН или имуносупресираните паиенти са по-предразположени. Забелязва се и генитична особеност - около 40% от засегнатите имат роднини с афти и много от тях развиват тежката форма на заболяването в ранна възраст.

Най-честите причини за язви в устата

Причините за появата на афти си остават неизвестни, но има някои теории. Генетичната предопределеност е една от предполагаемите причини. Но е възможно да се появят и поради хормонален дисбаланс, който променя защитната бариера на устната лигавица, благоприятствайки язвите.
При жените рискът нараства по време на менструалния цикъл или след прием на контрацептиви. Вероятно виновни са по-ниските нива на прогестерон, което води и до по-слаб растеж на лигавицата. Ремисия на афтозния стоматит може да настъпи по време на бременност.

Понякога афтите могат да са сигнал и за недостиг на някои елементи в организма.
Снимка: Shutterstock

Афти и хранителни дефицити

Изтъняването на лигавицата може да бъде резултат и от хранителни дефицити, по-специално недостиг на витамин B12, фолиева киселина и желязо.
Лошото функциониране на имунната система изглежда е една от най-важните основни причини за появата на язви. В този случай белите кръвни клетки са стимулирани да атакуват клетките на лигавицата на устната кухина. Системната имунна дисрегулация, която отличава патологии като СПИН, може да генерира рецидивиращ и свързан афтозен стоматит. 
Освен това намаляването на защитните бариери в устата може да направи патогените, които обикновено присъстват, по-агресивни. Не на последно място - оралната афтоза може да е свързана с локална травма, като прекомерно четкане на зъбите или случайно ухапване.

Афти и алергии  

Появата на афти може да е резултата и от алергични реакции, дължащи се на определени храни, паста за зъби или вода за уста.
Освен това човекът може да се окаже свръхчувствителен към някои храни, като яйца, сирене, шоколад, ягоди, цитрусови плодове, домати, ядки.
Сред продуктите за уста, които предизвикват язви поради непоносимост, са съдържащите бензоати, хранителни консерванти и натриев лаурил сулфат, какъвто се среща в пастите за зъби.
Алергичният отговор може да бъде свързан и с някои бактерии, присъстващи в устата, като Helicobacter pylori. А някои учени откриват връзка и с определени вируси, като варицела-зостер, аденовирус и херпес симплекс. Други обаче оборват това твърдение.
Лезиите могат да бъдат предупредителен знак за по-сериозни състояния, като болестта на Крон и улцерозен колит, целиакия, системен лупус еритематозус и лихен планус. При синдрома на Бехчет те се появяват и по гениталните и полумукозните мембрани с очни прояви, като увеит.
Ето защо е важно да съобщите за заболяването на лекаря, особено ако афтите са съпътствани от други симптоми: умора, болка в корема, треска, болка в очите, кожни обриви, други язви в различни части на тялото.

Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
 

Здраве

Защо не трябва да целуваме бебето по устата

Хранене

Бременна сте, а в устата ви постоянно горчи

Още от

Кризата в двойката се изостря при липса на секс, твърдят сихолозите.

Снимка: Shutterstock

Какво се случва с тялото, ако правите малко секс

Две ръце, които се докосват. Снимка: Shutterstock

След като детето се роди, сексът остава на пауза

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Кризата в двойката се изостря при липса на секс, твърдят сихолозите.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Две ръце, които се докосват. Снимка: Shutterstock

Здраве

След като детето се роди, сексът остава на пауза

5 хитри трика как да разпалите страстите и да поддържате интимността

Майка държи ръчичките не бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Магията на „златния час“

Защо първите 60 минути след раждането са особено важни (част II)

Блейк Лайвли и Райън Рейнолдс. Снимка: Getty

 

Заедно

Блейк Лайвли разказа за характерите на децата

Актрисата и Райън Рейнолдс възпитават три дъщери и един син

Джеф Безос и Лорън Санчес. Снимка: Getty

Заедно

Пилотира самолет, пише книга, печели „Еми“: 5 факта за Лорън Санчес

Това лято предстои най-пищната сватба на годината

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Свикването с нова храна може да бъде сериозно предизвикателство.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да научим бебето да харесва различните вкусове и аромати

Тези съвети ще ви помогнат да направите този преход максимално лесен и интересен за него

Родители съветват детето. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Топлите родителски думи: какво трябва да чува детето всеки ден

Материалният комфорт не стига, важно е да подкрепяме хлапето духовно и да го мотивираме

Не е полезно да затрупвате детето с играчки.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 причини да спрете да купувате играчки

Колкото по-малко са те в дома ви, толкова по-спокойно ще бъде детето