3 стила на възпитание, които вредят

Авторитарно, снизходително или пълна свобода, но без подкрепа – какво лошо носят тези методи

25 Март 2025 г.
3 стила на възпитание, които вредят

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

Мечтата на всеки родител е да изгради топли, приятелски отношения с детето си и да го научи да уважава и пази границите на другите. Да бъде пример за него и да му покаже как да поема отговорност и да преследва целите си.
Няма идеален метод на възпитание, който да гарантира всичко това. Но има и такива, чиято вреда е доказана от науката.
За тях говори американският психиатър  Марк Травърс. 

Авторитарно възпитание: контрол вместо диалог


Строга майка съветва дъщеря си. Снимка: Shutterstock

Авторитарният стил е свързан с ниско ниво на емоционална близост и високо ниво на контрол. Той разчита на подчинението, дисциплината, и спазването на правилата.
Децата не получават обяснява защо нещо трябва да се прави по този начин, а не по друг. До определена възраст тяхното мнение и предпочитания почти не се вземат предвид и всяко неподчинение се наказва строго.
Този метод на възпитание беше популярен и у нас в една друга епоха.

Как изглежда в живота
На детето е строго забранено да излиза на разходка след 20:00 часа, дори ако има рожден ден на съученик или денят е дълъг и топъл.
В същото време причините не се обсъждат и всяко възражение завършва с наказание - например забрана за използване на телефона, лишаване от джобни ...Гласът на детето просто не се чува.

Какво лошо има
Според проучване , цитирано в World Journal of Social Sciences, децата, израснали в такива семейства, често по-късно смятат, че техните емоции и желания са маловажни.
По-слабите се затварят в себе си, страдат от ниско самочувствие и страх от грешки, докато по-силните стават бунтари, за които протестът става единственият начин да изразят себе си.
Освен това авторитарното родителство създава у детето усещане, че любовта трябва да се заслужи с добро поведение. Това затруднява изграждането на здрави взаимоотношения в зряла възраст, където са важни не само правилата, но и доверието, гъвкавостта и взаимното приемане.

Най-добри приятели: приемане, без никави правила 

Снизходителното възпитание е известно още като „laissez-faire“ ( оставете го да прави). При него има висока степен на емоционална близост и почти пълна липса на правила и изисквания.
Родителите се опитват да бъдат „най-добри приятели“ за детето си, позволяват му да прави каквото иска и всячески избягват конфликти. И се оправдават с „но той още е дете“.

Как изглежда в живота
Детето само решава кога да си легне – дори в два часа през нощта в делничен ден. Родителите може дори да не му се карат за лоша оценка или лошо поведение, защото основното е да не няма натиск.
В магазин детето може да направи сцена, да се търкаля по пода, а в транспорта да стои с крака на седалката. Родителите или ще го игнорират, или ще му купят подарък, за да го успокоят.

Какво лошо има
Този стил изглежда приемлив. Детето получава безусловна любов и защита във всяка ситуация. Но изследванията показват, че това го лишава от вътрешна подкрепа и ясни насоки.
Без правила и граници децата не разбират къде свършва „може“ и започва „не може“, а липсата на отговорност за действията им не им позволява да се учат от грешките и да осъзнават последствията от действията си.

Според проучване от 2016 г. децата, отглеждани в стил на свободен дух, са по-склонни да израснат с чувството, че светът трябва да се съобразява с техните желания. За тях е по-трудно да се адаптират към изискванията на училище, а по-късно и на университета или работодателите. За тях е по-трудно да изградят взаимоотношения в екип или в двойка - навсякъде, където са необходими дисциплина, отговорност и способност за компромис.
Те трудно се справят в ситуации, когато очакванията им не са изпълнени.

Неангажирано възпитание: свобода без подкрепа

Баща и син говорят. Снимка: Shutterstock

Uninvolved parenting се характеризира като комбинация от пълна свобода с минимално участие на родителите в живота на детето.
Родителите осигуряват на детето елементарни нужди – храна, облекло, покрив над главата, но в същото време почти не се интересуват как живее детето, кои са приятелите му, какви са неговите успехи и грижи.

Как изглежда в живота
Детето се връща от училище в празен апартамент, подгрява само вечерята и сяда да си пише домашните (или отива до телефона си).
Родителите му работят до късно вечерта, рядко водят сърдечни разговори с него, не идват на училищни събития и са практически безразлични към проблемите му. В същото време от ранна детска възраст той се насърчава самостоятелно да решава проблеми и да се справя със собствените си проблеми.

Какво лошо има
Този стил граничи с емоционално и физическо изоставяне - въпреки че родителите може искрено да вярват, че по този начин дават на детето "пространство за независимост".
Но тези деца се чувстват самотни и ненужни, тяхното самочувствие се основава на чувството: „Аз не съм важен дори за най-близките си“.

Според проучване в Cureus от 2022 г.  децата от такива семейства са по-склонни да страдат от тревожни разстройства, депресия и поведенчески проблеми. За тях е трудно да изградят доверителни отношения в живота на възрастните и рискът от попадане в лоша компания или различни зависимости е значително по-висок.

Какво да направите, ако се разпознаете

Важно е да запомните: няма идеални родители. Често съчетаваме елементи от различни стилове – понякога сме твърде строги, а понякога отстъпваме там, където не трябва.
А понякога сме толкова уморени или заети със собствените си проблеми, че не ни остават сили да се занимаваме с детето си, да рисуваме с него или да отидем на училищно парти.

Така че първият съвет е да приемете себе си и да се откажете да бъдете идеалният родител. И не забравяйте, че всяко дете е уникално и няма универсална рецепта за отглеждане на дете – многодетните майки и бащи знаят това особено добре.

За да разберете по-добре ситуацията във вашето семейство, задайте си въпроси: „Защо се държа така и реагирам по този начин на поведението на детето си?"
Може би така сте били възпитани - и това е просто познат сценарий. Или, напротив, с всички сили се стремите да не приличате на собствените си родители, да правите всичко обратно.

Научете се да виждате уникалните черти на детето си и да го слушате, дори ако емоциите му са неприемливи или ви се струват нелогични. Но не забравяйте: децата се нуждаят не само от любов и внимание, но и от ясни граници, правила и ясни „да“ и „не трябва“.

Ако сте объркани, не се страхувайте да потърсите подкрепа – от детски психолози, родителски консултанти, семейни специалисти.

Едно дете не трябва да печели любов чрез пълно подчинение или удобно поведение. То е ценно само по себе си – със своите капризи, грешки и сложни емоции. Важно е да сте там, да го видите и да му помогнете да се справи с този труден свят, а не просто да чакате и да изисквате резултати.

По материали на  Psychology Today, Мона Василева

Да поговорим

7 стъпки към лошото възпитание – как да не ги допускаме

Да поговорим

4 подхода за възпитание на щастливи деца

Заедно

Възпитание без крясъци

Още от

Жена с лаптоп в скута. Снимка: Shutterstock

Неплатеният труд на майката в ерата на цифровизацията

Ученик, който пише старателно.  Снимка: Shutterstock

Отличник на всяка цена

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Добре е да познавате както плюсовете, така и минусите на своя астрален знак.
Снимка: Shutterstock

 

Угрижена майка. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Може ли кърменето да ви помогне да отслабнете? 
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Вярно ли е, че от кърмене се отслабва

Наистина ли този естествен начин на хранене на малкото има такъв полезен страничен ефект за майката

Момиченце свири не пияно. Илюстрация: Shutterstock

Образование

Музиката стимулира развитието на речта

Когато детето свири, в мозъка му протичат процеси, подобни на формирането на речта

Мария Шрайвър и Арнолд Шварценегер. Снимка: Getty

Заедно

"Разби сърцето ми": Мария Шрайвър с подробности за развода с Арнолд Шварценегер

През април излиза автобиографията й "Аз съм Мария"

Снимка: Forum Film Bulgaria   

Свободно време

Историята на малката Лило и нейното извънземно Стич

Гледайте в кината адаптацията на популярната анимация от 2002 г.

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

 

Мъж и жена се карат. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Какво не бива да правим, докато си изясняваме отношенията

Какво да (не) казвате и правите, когато помежду ви стане напечено

Деца, които спорят за играчка. Илюстрация: Shutterstock

 

За семейството

Покажете на детето как може да се реши спорът

Работещи стратегии, когато у дома назрее скандал