Какво са кетоните и как влияят на тялото ни?

Освен че помагат за изгарянето на мазнини, те могат да имат и положителен ефект върху когнитивната функция

25 Февруари 2025 г.

Кетоните са органични съединения, които тялото произвежда, когато започне да разгражда мазнините за енергия. Това се случва, когато нивата на глюкоза са ниски и организмът търси алтернативен източник на гориво. Те се образуват в черния дроб и след това се използват от различни органи, включително мозъка и мускулите.
Процесът на производство на кетони се активира най-често при продължително гладуване, нисковъглехидратна диета или интензивна физическа активност. Когато тялото не разполага с достатъчно въглехидрати за енергия, то започва да използва мазнините като основен източник, създавайки тези важни молекули. Този механизъм е част от естествения начин, по който организмът регулира енергийния си баланс.
Много хора свързват кетоните с кетогенната диета, която е популярна за отслабване и подобряване на метаболизма. При този режим храненето се основава на високо съдържание на мазнини, умерено количество протеини и минимален прием на въглехидрати. Това принуждава организма да премине в състояние на кетоза, при което мазнините стават основният източник на енергия.
Освен че помагат за изгарянето на мазнини, кетоните могат да имат и положителен ефект върху когнитивната функция. Изследванията показват, че те осигуряват стабилна и ефективна енергия за мозъка, което може да подобри концентрацията и умствената яснота. Това ги прави полезни не само за хора, които искат да отслабнат, но и за тези, които се стремят към по-добра мозъчна активност.

Как се образуват кетоните в тялото

Процесът на производство на кетони се нарича кетогенеза. При него мазнините се разграждат до мастни киселини, които след това се превръщат в три основни вида кетони – ацетоацетат, бета-хидроксибутират и ацетон. Тези молекули могат да бъдат използвани от различни органи и тъкани за енергия.
Когато кетоните достигнат достатъчно високи нива в кръвта, тялото навлиза в състояние, наречено кетоза. Това състояние не е вредно за здравите хора и често се използва като начин за подобряване на метаболизма и регулиране на теглото.
Черният дроб произвежда кетони непрекъснато, но тяхното количество зависи от начина на хранене и енергийните нужди на организма. При стандартна диета с високо съдържание на въглехидрати нивата на кетони остават ниски, докато при кетогенна диета те значително се увеличават.

Ползи от кетоните за организма

Кетоните осигуряват стабилен източник на енергия, който може да помогне за по-добро функциониране на мозъка и мускулите. За разлика от глюкозата, която води до резки колебания в нивата на кръвната захар, кетоните предлагат по-постоянна и дълготрайна енергия.
Много хора съобщават за повишена умствена яснота и подобрена концентрация при спазване на кетогенна диета. Това се дължи на факта, че мозъкът може да използва кетоните по-ефективно от глюкозата, което води до по-добра когнитивна функция.
Освен това кетоните помагат за по-бързото изгаряне на мазнини, тъй като тялото използва собствените си мастни запаси за енергия. Това прави кетогенната диета популярен метод за отслабване и регулиране на теглото.
Кетоните имат и противовъзпалителни свойства, което може да помогне при състояния като диабет тип 2, епилепсия и някои невродегенеративни заболявания. Те също така подобряват инсулиновата чувствителност и намаляват риска от метаболитни нарушения.

Възможни рискове и странични ефекти

Въпреки многото ползи, кетоните могат да доведат до някои нежелани ефекти, особено при внезапен преход към кетогенна диета. Един от най-честите странични ефекти е така нареченият "кето грип", който включва симптоми като умора, главоболие, гадене и раздразнителност.
Друг потенциален риск е натрупването на твърде високи нива на кетони в кръвта, което може да доведе до състояние, наречено кетоацидоза. Това е опасно състояние, което обикновено засяга хора с диабет тип 1 и изисква медицинска намеса.
Дългосрочната кетогенна диета може да доведе до липса на определени хранителни вещества, като фибри, витамини и минерали. Това може да повлияе на храносмилането и цялостното здравословно състояние, ако не се приемат достатъчно зеленчуци и разнообразни храни.

Как да увеличим кетоните по естествен начин

Един от най-ефективните начини за повишаване на кетоните е чрез спазване на нисковъглехидратна диета. Това принуждава организма да използва мазнините като основен източник на енергия, което води до повишено производство на кетони.
Гладуването също е мощен метод за стимулиране на кетогенезата. Дори кратки периоди на гладуване, като няколкодневен пост, могат да помогнат на тялото да премине в състояние на кетоза.
Физическата активност, особено кардио упражненията и високоинтензивните тренировки, може да ускори разграждането на мазнините и да доведе до по-бързо производство на кетони. Това е полезно както за регулиране на теглото, така и за подобряване на енергийния баланс.
Добавките с екзогенни кетони осигуряват директен източник на кетони, които могат да бъдат използвани за енергия, но е важно да се използват разумно и в съчетание със здравословен начин на живот.
 

Още от

Да се пие вода е полезен навик за цялото семейство.

Снимка: Shutterstock

Важни симптоми на дехидратацията

Дете на преглед за очила. Снимка: Shutterstock

Защо зрението се влошава още в началното училище

Най нови

Майка, която гушка бебето си. Снимка: Shutterstock

Бен Афлек и Дженифър Гарнър. Снимка: Getty

 

Башар Рахал прегръща Любомира Башева. Снимка: Instagram

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка, която гушка бебето си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Да покриеш стандарта „идеална майка“

20 качествата, които я отличават

Башар Рахал прегръща Любомира Башева. Снимка: Instagram

Заедно

Башар Рахал скоро ще гушка бебе

Актрисата Любомира Башева се похвали с щастливата новина

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Дете на преглед за очила. Снимка: Shutterstock

Здраве

Защо зрението се влошава още в началното училище

Офталмолог обяснява защо много деца слагат очила на 10 години

Момчета, които се карат. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Как да укротим агресията на 3-годишното

Как да го отучим да посяга на децата, ако вече ходи на градина (част III)

Били Рей Сайръс по време на концерт. Снимка: Getty

Заедно

Били Рей Сайръс с лично признание за връзката си с Елизабет Хърли

Актрисата демонстрира интимност с музиканта и баща на Майли Сайръс

Момиче гледа положителния си тест за бременност. Снимка Shutterstock

Здраве

Рисковете на ранната бременност

Защо бременността преди 18 г. е изпитание

Джъд Лоу. Снимка: Getty

Заедно

Ще тръгне ли по стъпките на татко си малката дъщеря на Джъд Лоу

Майката Катрин Хардинг разказва за успехите на 10-годишната Ада

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Момиченце си говори с плюшеното мече. Снимка: Shutterstock

Здраве

Колко често и как да перем плюшените играчки

Пухкавите мечета събират 2 пъти повече микроби, отколкото тоалетната чиния

Пътят на недоносените бебето от кувьоза до дома е труден.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Недоносените бебета - родени за битка (подкаст)

Колко точно тежат 500 грама живот и пред какви предизвикателства са изправени родителите – д-р Донка Узунова говори пред „Обекти“
-->