Вреден навик ли е това и как да се справим, без да навредим
Снимка: Shutterstock
Гризане на нокти, смукане на пръст, скърцане със зъби, скимтене, дълбоки въздишки, непрекъснато въртене на косата или на дрехата - на всяка възраст детето може да получи нервни тикове - неволеви, натрапчиви и постоянни мускулни съкращения. Те се явяват при силно вълнение, тревожност, след травмиращи и стресови ситуации.
Каква е причината? Разказва неврологът-остеопат Олга Бистрова пред deti.mail.ru.
Много родители забелязват подобни прояви и ги определят общо като „вредни навици“ . Опитват се да „отучат“ детето да прави това или онова било със строг тон, било с постоянни забележки.
Какво значи нервен тик
Става дума за бързо, неволево и повтарящо се съкращение на мускулите. Може да е често мигане, потрепване с глава, повдигане на рамо, потрепване на ръка или крак, въртене на коса на пръст, гримаси, скърцане със зъби през нощта, скимтене, прочистване на гърлото ...
Причината
Тиковете се отключват на всяка възраст на фона на силно нервно вълнение, след травмиращи, стресови ситуации.
Причина за стреса на детето може да е нова обстановка (тръгване на градина или на училище), предстоящ концерт, рецитал, изпит или олимпиада, кавга между родители или роднини и дори просто повишаването на тон.
Някои хлапета са по-чувствителни и емоционални, не са устойчиви на стрес. Други постоянно живеят в стресова среда.
Може ли тикът да премине от само себе си
Ако не обръщаме внимание на тика, с надежда да премине от само себе си, има реален риск той да се задълбочи и засили.
Има и още една опасност – да се комбинира с друг и състоянието да се влоши. Например към премижаването да се добави и скимтене.
Какво може да се направи
- Не се карайте, не наказвайте и не дразнете детето (особено в присъствие на други хора), защото това ще засили тиковете.
- Научете се вие самите да реагирате спокойно на това негово поведение, да не го стресирате и да не се ядосвате.
- Не акцентирайте вниманието му върху тика, опитайте се да го разсеете. Ако детето е започнало пред вас да си гризе ноктите, му предложете морков или ябълка.
- Прекарвайте повече време с него, разговаряюте, разпитвайте го за проблемите му. Играйте заедно някакви игри.
Станете приятели с хлапето. По често го прегръщайте и му казвайте, че го обичате.
- Намалете времето, което прекарва пред екрана – без значение дали е телевизор, таблет телефон. Ако няма как да изключите телевизора, подберете подходящи анимационни филми или приказки.
- Потърсете помощ от специалист. Понякога само той може да стигне до истинската причина за това поведение и да даде конкретен съвет как да помогнете на детето.
- Обърнете внимание на обстановката в къщи. Психологическата атмосфера е от първостепенно значение.
- Има конкретни методики, които помагат детето да се успокои и уравновеси, да контролира и управлява своите чувства и емоции както и отношенията си с околните.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари