Представяме ви няколко трика, с които лесно ще отучите малчугана от този неприятен навик
Детето, което отказва да заспи, пречи и на съня на родителите.
Снимка: Shutterstock
Ако вашето дете често се буди през нощта, може да е трудно да го задържите в леглото. Но обикалящият в тъмна стая малчуган без надзор може да създаде редица рискове за собствената си безопасност. Освен това, ако детето ви не спи, вероятно и вие няма да спите, което води до умора и раздразнение за цялото семейство.
Децата са различни и следователно имат различни навици на сън, затова не всяка стратегия ще проработи при всички. Подгответе се за проби и грешки, докато намерите най-доброто решение.
Представяме ви различни методи за задържане на детето в леглото през нощта и варианти за обезопасяване на дома, в случай че то все пак стане.
Понякога има конкретна причина за незаспиването на детето.
Снимка: Shutterstock
Много родители знаят колко изтощително е да връщат детето в леглото отново и отново, въпреки че са му обяснили безброй пъти да остане там. Разбирането на причините, поради които малчуганите стават през нощта, може да помогне за намирането на ефективно решение.
Този неприятен навик е често срещан проблем при децата между 1- и 3-годишна възраст. Той не винаги е знак за сериозни нарушения на съня, но някои фактори могат да повлияят на способността им да спят. Например:
Ако детето е свикнало да заспива с вас или докато сте до него, може да не успее да се успокои само, когато се събуди през нощта.
Понякога детето наистина се нуждае от помощ – например да отиде до тоалетната или да пие вода. Това обикновено не е проблем, освен ако то не успее да заспи отново след това.
Ако детето чува, че другите вкъщи все още са будни, то може да реши да стане, за да види какво се случва.
Ако се събуди и осъзнае, че може да играе с играчките си, това ще го изкуши да стане от леглото. Макар да изглежда безобидно, това поведение може да затрудни създаването на сериозен подход към времето за сън в бъдеще.
Специалистите препоръчват преминаване от кошарка към легло, когато детето достигне височина около 90 см или страничната преграда на кошарката е по-ниска от три четвърти от ръста му.
Идеалната възраст за прехода към легло е около 3 години, но това зависи и от готовността на детето. Но за да имате успех е важно малчуганът да разбира и следва инструкции, включително да не става от леглото през нощта.
Ако детето прескача кошарката, може да се обмисли преминаване към легло. Ако обаче то все още става нощем, детската стая трябва да бъде обезопасена.
Преградите за врата могат да помогнат да задържите детето в стаята му, но ако то може да ги прекрачи, те няма да са ефективни. Вместо това, може да заключите вратата със специално предпазно устройство. Ако все пак решите, че имате нужда от спиране на малчугана, имайте предвид, че в случаи, когато детето е в процес на приучаване към гърне например, използването на двупосочен бебефон ще ви бъде от полза.
Четенето на приказка преди заспиване помага за рутината.
Снимка: Shutterstock
Ако вашето дете често става от леглото през нощта, може би е време да преосмислите рутината му преди лягане. Постоянството в този процес помага на детето да се успокои и да разпознае сигналите, че е време за сън.
Завършването на правилната рутина настъпва, когато малкото е заспало самостоятелно в собственото си легло. По този начин му се показва, че това е мястото и начинът, по който трябва да се случват нещата и ако се събуди през нощта, е по-вероятно да заспи отново. В противен случай детето ще се нуждае от помощ, за да заспи, което може да доведе до ставане от леглото.
Ако детето ви често става през нощта, е важно домът да е напълно обезопасен. Инсталирайте заключалки на вратите и прозорците, съхранявайте лекарства и почистващи препарати на недостъпни места и закрепете мебелите и телевизорите плътно към стените. Обърнете специално внимание на стаята на детето, за да предотвратите рискове от катерене или инциденти през нощта.
Елена Николова по материали от Parents
Детската стая трябва да е красива, но и функционална в зависимост от възрастта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари