5 ситуации, в които е по-добре да се спасим с „бяла лъжа“
Мъж и жена говорят. Снимка: Shutterstock
Животът създава сигуации, когато и най-принципните и честни хора трябва да направят чудовищно труден избор между горчивата истина и лъжита. Тогава обикновено истината би причинила твърде много вреда.
Ето кои са те според психолозите Марина Миаус и Анна Синицина. И тогава наистина е по-добре човек да се „спаси“ с лъжа.
Представете си, че вашият любим човек е прекарал много време в някакъв проект. Той ви показва резултатите от работата си, но те не ви харесват. Да кажете ли истината или ...
Вашето честно мнение е последното нещо, от което партньорат ви се нуждае.
Разбира се, няма нужда да лъжете и да хвалите работата му, като й преписвате измислени достойнства.
Опитайте се да похвалите човека за усилията му и потърсете нещо, което наистина си заслужава похвала.
Ако искате да критикувате, го направете деликатно.
Вашето мнение също е субективно и едва ли е истина от последна инстанция. Не се фокусирайте само върху недостатъците.
Жена утешева приятелка. Снимка: Shutterstock
Представете си, че човек е силно наранен и има нужда от утеха – например приятелка претърпяла спонтанен аборт и повече никога няма да може да има дете или е понесла друга тежка загуба.
Ако директно ви попита за бъдещето, може да скриете истината и да й помогнете да разсее страховете си. В този първи момент, не е нужно да знае цялата истина, но не я оставайте сама с преживяванията й. Подкрепете я.
Понякога се случва с истината човек да навреди най-вече на себе си. Всеки ден се сблъскваме с такива дребни проблеми. Например, ако съпругата е прекарала дълго време в кухнята, пробвала е нова рецепта, а яденето въобще не се е получило. Не нужно да казвате, че това е провал. В такива ситуации „бялата лъжа“ е начин да запазите добрите си отношения и да избегнете конфликт.
Понякога умението да премълчаваме, не е лицемерие, а част от грижата за себе си. Добре е бързо да преценим дали лъжата ще ни навреди или ще нарани любим човек в дългосрочен план.
Кое е по-добре - да кажеш истината или да спазиш обещание и да не издаваш чужди тайни?
Пазенето на тайна, е договорка между двама души, които си имат доверие.
Ако обещанието за мълчание ви поставя в неудобно положение, по-добре е веднага да признаете на този, който е споделил с вас таайната. В този случай той сам решава дали да ви се довери или да мълчи.
Да си представим, че ваш приятел или роднина планира нещо важно. Той е много притеснен, а вие имате някакви коментари относно готовността му. Да кажете ли какво си мислите?
В този случай е по-добре просто да подкрепите човека - критиката няма да помогне, особено ако той е ентусиазиран и има план.
Защото всяка гледна точка е субективна. Ако видите, че вашият приятел е притеснен, му кажете, че не се съмнявате в успеха и сте готови да помогнете. Ако все пак поиска честна критика, използвайте факти, а не само вашите оценки, съветва психологът.
По материали на Psychologies, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари